Nazwa obiektu | Generation Park |
Adres obiektu | Warszawa, Polska |
Autorzy | JEMS Architekci |
W ostatnich latach w centrum Warszawy oraz na nieodległej Woli powstał szereg wieżowców i planowane są kolejne. Do ukończonego Cosmopolitana, czekającej na lepsze czasy Złotej 44 oraz znajdującej się w budowie Warsaw Spire, wkrótce dołączy kompleks biurowy Generation Park.
Za projekt wieżowca Generation Park odpowiedzialna jest pracownia JEMS Architekci, znana z prostych i dopracowanych w szczególe rozwiązań oraz nieulegania doraźnym architektonicznym modom. Zbudowany w 2002 roku budynek Agory ze słynnymi drewnianymi żyletkami wciąż służy za punkt odniesienia dla dyskusji o architekturze Warszawy ostatniego dwudziestolecia. Czy Generation Park będzie kolejną istotną realizacją w dorobku architektów? Zgodnie z intencjami inwestora - Skanska Property Group - Generation Park ma stać się "dynamicznym sercem okolicy". Pomimo dużej skali, ma również stanowić przyjazną okolicę dla pracowników biur i okolicznych mieszkańców.
Wieżowiec przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie powstanie w kwartale ulic Prosta, Towarowa, Łucka i Wronia, w miejscu przeznaczonej pod rozbiórkę siedziby IPN-u. W niedalekiej odległości znajduje się stacja drugiej linii metra i przystanki komunikacji miejskiej. Najwyższy z planowanych budynków będzie miał 140 m wysokości i 34 piętra (wysokość wraz z iglicą 180 m). Powierzchnia biurowa w całym kompleksie zajmie około 80 tys. m2. W garażu podziemnym znajdą się miejsca parkingowe dla 600 samochodów, parking dla rowerów oraz przebieralnie z prysznicami.
Pomiędzy budynkami zaplanowano zielony pasaż służący rekreacji dla użytkowników budynku oraz okolicznych mieszkańców. Znajdą się tu trawniki, drewniane pergole z pnącymi roślinami oraz wygodne siedziska. Przewidziano również ochronę przez wiatrem oraz wielkomiejskim hałasem w postaci specjalnych przezroczystych ekranów.
Więcej o wieżowcach w architekturze Warszawy w kolejnym, majowym numerze miesięcznika "Architektura-murator"