Architektura MuratorProjektyKraków City Park

Kraków City Park

Firma Gerium przedstawiła wstępną koncepcję architektoniczną zagospodarowania Zakrzówka. Opracowali ją Stanisław Deńko i Piotr Nawara z nsMoonStudio. Inwestycja zlokalizowana zostanie w rejonie malowniczych zbiorników wodnych.

fotka z /zdjecia/z_2.jpg

Założenie parkowo-mieszkaniowe obejmie około 100 hektarów. 80% terenu planowanej inwestycji przeznaczono na park i obszary rekreacyjne w tym amfiteatr, baseny, ścianę wspinaczkową, które mają być realizowane w pierwszej kolejności. Wśród urwistych skał pojawi się platforma widokowa.
Park będzie okrążać trzykilometrowa ścieżka spacerową o o długości równej krakowskim Plantom. Na pozostałych 20 hektarach powstanie kompleks mieszkaniowy o charakterze otwartym.

Obok parku, pomiędzy ulicami św. Jacka i Wyłom wśród ogrodów i sadów stanie osiedle mieszkaniowe. Zespół apartamentów wysokich na 14 metrów ma wpisywać się w klimat Zakrzówka. Architektura detalu została podkreślona kamieniem i drewnem jako materiałem wykończeniowym. Ponad to w projekcie przewidziano płaskie, zielone tarasy na dachach.

Plan przestrzenny terenu wokół zalewu nie został jeszcze uchwalony. Atrakcyjna lokalizacja w odeległości trzech kilometrów od Wawelu czyni z niej strefę śródmiejską. Planowany koszt całego przedsięwzięcia to 350 mln euro. Część tej kwoty będzie przeznaczona między innymi na usprawnienie komunikacji na Zakrzówku. Teren jest pod ochroną jurajskiego parku krajobrazowego.

Kraków City Park

Lokalizacja: Zakrzówek, KRAKÓW
Architektura: Stanisław Deńko, Piotr Nawara - nsMoonStudio
Współpraca: prof. Aleksandrem Bohmem
Inwestror: Gerium Polska Development
Projekt: 2008
Realizacja: 2010