Osiedle Aroma Park | Warszawa, ul. Klasyków 10 |
Autorzy: | KAPS Architekci |
Inwestor: | YIT Development |
Generalny wykonawca: | Unibep |
Powierzchnia mieszkań: | 21 000 m² |
Realizacja: | 2024 |
Metamorfoza dawnej gorzelni drożdżowej w sercu zielonej Białołęki
Osiedle Aroma Park powstaje w obrębie dawnej gorzelni drożdżowej Henryka Bienenthala przy ul. Klasyków w Warszawie. Inwestycja realizowana jest w pięciu etapach. Obejmuje budowę siedmiu nowych obiektów oraz metamorfozę trzech historycznych. W sumie znajdzie się tu ponad 400 mieszkań. Projekt założenia na zlecenie fińskiego dewelopera YIT Development opracowało biuro KAPS Architekci.
Blisko 40% powierzchni osiedle Aroma Park stanowić będą tereny zielone. Zespół dodatkowo graniczy z odnowionym niedawno parkiem Henrykowskim, stanowiącym centrum życia kulturalnego i społecznego Białołęki, a cała jego przestrzeń podzielona jest na trzy strefy – ciszy, aktywności oraz spotkań. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano też dostępną dla wszystkich mieszkańców tężnię solankową.
Obecnie trwa realizacja ostatniego etapu osiedla Aroma Park. Metamorfozie poddawane są trzy zabytkowe budynki dawnej drożdżowni: Fabryka, Stary Magazyn oraz Willa Fabrykancka. Powstanie także nowy, wpisujący się w charakter otoczenia obiekt. W ramach tej fazy powstanie łącznie 170 mieszkań i loftów.
Aroma Park Lofty to wyjątkowy projekt – inwestycja zajmująca szczególne miejsce w portfolio polskiego oddziału YIT. Idealnie zachowana zabudowa starej drożdżowni stanowi ozdobę i chlubę tej części Warszawy, a blasku doda jej nowa funkcjonalność – zrewitalizowane budynki służyć będą jako obiekty mieszkaniowe. Zespół dawnej gorzelni kryje w sobie niesamowitą, ponad stuletnią historię, zaś każdy z budynków ma niepowtarzalny industrialny charakter. Co ciekawe, Henryków zawdzięcza fabryce nie tylko nazwę, ale też zapoczątkowanie rozwoju urbanistycznego i demograficznego oraz układ ulic, które w naturalny sposób wytyczono w nawiązaniu do granic działki fabrycznej, dlatego wykorzystanie tej przestrzeni jest dla nas szczególnie cenne – mówi Tomasz Konarski, prezes YIT w Polsce.
Nowe życie starej drożdżowni
Budynek fabryki, wchodzącej w skład założonej przez Henryka Bienenthala dawnej gorzelni drożdżowej, to jeden z niewielu pozostających w tak dobrym stanie zabytków przemysłu w Warszawie. Pięciokondygnacyjny obiekt po metamorfozie zachowa ściany zewnętrzne, zyska jednak zupełnie nową funkcję i pomieści 30 loftów.
Z kolei tak zwana Willa Fabrykancka zostanie poddana gruntownej renowacji. Odnowione będą nie tylko ceglane elewacje, ale również oranżeria z witrażami, skrzynkowe okna, balkon wykonany z prefabrykowanych elementów żeliwnych czy klatki schodowe z polichromiami. Dwukondygnacyjny obiekt pomieści 8 loftów. Modernizacja i adaptacja czeka też historyczny magazyn. Ceglane elewacje zostaną odrestaurowane, natomiast elementy współczesnej architektury – dopasowane do całego osiedla. Tu na dwóch kondygnacjach także znajdzie się 8 loftów. Nad całością prowadzonych prac czuwa Mazowiecki Konserwator Zabytków. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na drugi kwartał 2024 roku.
Osiedle Aroma Park doceniono ostatnio w konkursie European Property Awards. Zespół nagrodzono w dwóch kategoriach Residential Renovation oraz Residential Property.