Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół Perfumiarnia w Poznaniu, proj. JEMS Architekci; widok od strony parku Wilsona

Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów

2021-07-01 20:22

W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.

Perfumiarnia realizowana jest na blisko hektarowej działce w obrębie ul. Głogowskiej i Śniadeckich na Łazarzu. To teren dawnej fabryki perfum i mydeł toaletowych Stanisława i Jana Stempniewiczów, po wojnie działającej pod szyldem Pollena-Lechia. Dziś obszar ten, przylegający bezpośrednio do zabytkowego parku Wilsona, zmienia się w  wielofunkcyjne założenie, w którym oprócz budynków mieszkalnych powstanie aparthotel, biura oraz przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna. Te ostatnie w obiektach historycznych zaadaptowanych według projektu pracowni CDF Architekci.

Czytaj też: Betonhaus i Browar Huggera w Poznaniu: nowa funkcja w starych murach |

Perfumiarnia w Poznaniu – za stalowymi zasłonami

Pomiędzy parkiem a podwórkami i oficynami kamienic stojących wzdłuż ul. Głogowskiej i Śniadeckich zaplanowano sześć pięciokondygnacyjnych bloków. Charakterystyczne bryły z łukowo ukształtowanymi tarasami zaprojektowało biuro JEMS Architekci. W ramach tej części inwestycji powstanie 140 mieszkań o powierzchni od 46 m² do 153 m². Wszystkie loggie przesłonięte będą ażurowymi zasłonami ze stalowej siatki. Umieszczone na prowadnicach, pozwolą przyszłym mieszkańcom indywidualnie regulować dopływ światła do mieszkań. Inwestorem Perfumiarni jest firma Garvest Real Estate, z którą Jemsi współpracowali już m.in. przy projekcie biurowców Pixel w Poznaniu i hotelu Viena House w Warszawie. Zakończenie realizacji inwestycji to czwarty kwartał 2022 roku.

ZAPISZ SIĘ