Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii?

i

Autor: Archiwum Architektury

Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii?

2020-08-07 18:36

Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.

Miasto postpandemiczne według Guallart Architects

Projekty, mające być podstawą do stworzenia Xiong'an, zostały wybrane w międzynarodowym konkursie architektonicznym, na który napłynęło ponad 300 prac. Miał on umożliwić wypracowanie innowacyjnych standardów dla wspieranego przez prezydenta Xi Jinpinga nowego miasta postpandemicznego - w przyszłości centrum trójkąta gospodarczego Pekin-Tianjin-Hebei. Wśród laureatów konkursu jest hiszpańskie biuro Guallart Architects. Ich zwycięski projekt definiuje nowy urbanistyczny standard dla ery post-COVID do zastosowania jako bazowy model miast postpandemicznych na całym świecie.

Czytaj też: Największe miasto świata: fakty i liczby |

Jak projektować miasta po pandemii?

Według hiszpańskich architektów, położone niedaleko Pekinu Xiong'an ma być „miastem samowystarczalnym”, w którym łączą się tradycyjne europejskie kwartały miejskie, charakterystyczna dla współczesnych Chin zabudowa wysokościowa i produkcyjny krajobraz rolniczy. W takim mieście postpandemicznym ludzie będą mogli mieszkać, pracować i odpoczywać, a także wytwarzać zasoby lokalnie, co zapewni im możliwość przetrwania nawet w czasach zupełnego lockdownu. Nie możemy dalej projektować miast i budynków jakby nic się nie wydarzyło. Nasza propozycja wynika z potrzeby zapewnienia rozwiązań dla różnego typu kryzysów mających miejsce na naszej Planecie, w celu stworzenia nowego modelu życia miejskiego opartego na biogospodarce o obiegu zamkniętym - tłumaczy architekt Vicente Guallart.

Samowystarczalne miasto postpandemiczne

Cztery kwartały, zbudowane z masywnego drewna, będą miały program obejmujący m.in. mieszkania, biura, basen, sklepy, targ spożywczy, przedszkole oraz centrum administracyjne. Wszystkie budynki miasta postpandemicznego zostaną przykryte szklarniami, które pozwolą produkować żywność, a ich pochyłe dachy wykorzystywane będą do wytwarzania energii. W parterach znajdą się małe cyfrowe fabryki, które pozwolą na produkcję przedmiotów codziennego użytku za pomocą drukarek 3D i maszyn do szybkiego prototypowania. We wszystkich mieszkaniach od strony południowej architekci zaplanowali duże tarasy. Mają one pełnić funkcję regulatora termicznego i umożliwiać mieszkańcom zabawę, odpoczynek i pracę w czasie lockdownu. Podłączone do sieci 5G domy ułatwią również telepracę.