Architektura MuratorProjektyMiasto według OMA

Miasto według OMA

Waterfront City w rejonie Dubaju jest kwadratową wyspą, otoczoną sztucznym zbiornikiem wodnym. (Autorzy: Reinier de Graaf i Rem Koolhaas).

Rozwój gospodarczy Dubaju do chwili obecnej przyczynił się do podwojenia populacji a co za tym idzie wzrostu gospodarczego. Zachodnia granica nabrzeża zajmuje główną pozycję między Dubajem jako miejskim ośrodkiem rejonu Zatoki Perskiej i sąsiadującym Abu Zabi. Plan urbanistyczny biura OMA przewiduje 11,800,00 m2 powierzchni użytkowej centralnej wyspy otoczonej przez cztery sąsiadujące regiony - Bulwar, Madinat Al Soor, Kurort i Marina.

Miasto nadbrzeżne o gęstości Manhattanu to rodzaj współczesnej metropolii z rozwiniętymi ośrodkami handlu i kultury z włączeniem planu centralnego parku i dużego meczetu. 7,000,000 m2 otoczone drogą wodną ze wszystkich stron, jest punktem orientacyjnym w centralnym regionie wyspiarskim.
Wokół południowo-wschodniej lini brzegowej biegnie szereg obwodnic prowadzących w głąb wyspy. Waterfront City będzie mieć także bezpośrednie połączenie lotnicze z Al Maktoum International Airport oraz publiczny system transportu.

Każdy z pięciu regionów składających się na nowe miasto ma swój własny, indywidualny charakter. Bulwar Park, krajobrazowo zróżniocowany, z miękkim nabrzeżem stojącym w konrtaście do ściany miasta. Obszar Madinat Al Soor jest próbą ożywienia tradycyjnej, arabskiej kultury i historii. Charakter miejsca został oddany w misternym utworze zbudowanej formy, czwerpiąc bezpośrednio z arabskiego języka. Ściana zachodnia Al Soor, najbardziej znacząca struktura, z dala od kurortów nabrzeża, nieodłączne miasto souks, w którym znajdują się dwie architektoniczne ikony - Spirala (The Spiral) i Sfera (The Sphere). Koncentracja wszystkich tych szczególnych stref blisko siebie czyni z nich jedno z najatrakcyjniejszych miejsc odwiedzannych w tym regionie Dubaju. Obszar kurortu definiuje przestrzeń zatoki rozciągającej się na północ, z główną przystanią o charakterze morskiej mariny.

Lokalizacja: Dubaj
Architektura: Office for Metropolitan Architecture/OMA
Autorzy: Reinier de Graaf and Rem Koolhaas
Inwestor: Frank Konings dla Nakheel Properties
Powierzchnia użytkowa: 11,800,00 m2
Powierzchni całkowita: 140,000,000 m2
Projekt: wrzesień 2007

http://www.dezeen.com/
http://www.oma.nl/

Fala Dubaju Wieżę stylizowaną na skręconą łodygę wieńczy ostry łuk, wsparty na podstawie, która ma przywodzić na myśl kształt fal w rejonie Zatoki Perskiej. (A-Cero Architects)