Architektura MuratorProjektyMieszkania komunalne w Rembertowie

Mieszkania komunalne w Rembertowie

W konkursie na projekt budynku z mieszkaniami komunalnymi w Rembertowie zwyciężyli Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak.

Mieszkania komunalne w Rembertowie
Mieszkania komunalne w Rembertowie, proj. Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak

Konkurs na projekt obiektu zorganizował urząd m.st. Warszawy. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie nowego budynku wielorodzinnego z usługami i garażem w parterze przy skrzyżowaniu ul. Cyrulików i Republikańskiej w dzielnicy Rembertów. W obiekcie należało przewidzieć co najmniej 24 mieszkania komunalne o powierzchni od 28 do 50 m2 oraz część usługową o powierzchni ok. 100 m2, z możliwością podziału na mniejsze lokale. Spośród 20 projektów nadesłanych na konkurs sędziowie wybrali koncepcję Damiana Florczykiewicza i Mateusza Mindziaka, doceniając jej syntetyczną i powściągliwą formę. Dzięki zastosowaniu uskoków i tąpnięć w bryle możliwe jest stworzenie atrakcyjnej i zróżnicowanej typologii mieszkań z tarasami oraz ogródkami zewnętrznymi – uzasadniało jury.

Bastion z mieszkaniami komunalnymi

Nawiązując do charakterystycznej dla dzielnicy architektury powojskowej, autorzy zaproponowali obiekt w typie mieszkalnego bastionu, składający się z dwóch wyraźnie zarysowanych części: betonowej bazy i białej kostki mieszkalnej. Wyniesiona, rozległa część przyziemia, nawiązuje formą do niskich zabudowań gospodarczych, garaży i magazynów w okolicy. Jej gabaryty umożliwiły „ukrycie” miejsc postojowych, a także wszelkich pomieszczeń obsługi budynku. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest powstała na dachu atrakcyjna przestrzeń przeznaczona dla mieszkańców w postaci tarasów przynależnych do mieszkań i fragmentów zieleni urządzonej – tłumaczą projektanci w opisie pracy.

Dom wielorodzinny w Richmond projektu pracowni ADO Warunki zagospodarowania ograniczały wysokość budynku do dwóch pięter, dlatego istotne było takie zaprojektowanie obiektu, aby na poddaszu mogły znaleźć się dodatkowe mieszkania Architekci zdecydowali się na dach o kącie nachylenia 45° oraz wykorzystanie okien dachowych z dużą powierzchnią przeszklenia.
Apartamentowce Złota 19 w Katowicach Na niewielkiej działce w pobliżu parku Śląskiego w Katowicach stanął zespół dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych projektu biura Zalewski Architecture Group. Realizacja zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019.
Budynek wielorodzinny otwartego kodu 20 maja podczas otwarcia wystawy "Plany na przyszłość" wręczono nagrody OW SARP dla najlepszych prac dyplomowych obronionych w 2014 na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Nagrodę równorzędną otrzymały dwa projekty: Budynek wielorodzinny otwartego kodu autorstwa Jana Bagińskiego oraz Trakt Praski - projekt pieszo-rowerowej kładki przez Wisłę opracowany przez Małgorzatę Dembowską. Poniżej prezentujemy autorski opis i wizualizacje pierwszego z nich.
Rezydencja Piasek we Wrocławiu. „Architektura-murator” nr 3/ 2014 Wrocław od lat jest prekursorem nowych nadrzecznych inwestycji w Polsce. Kolejna powstała na wyspie Piasek, w sąsiedztwie potężnej bryły średniowiecznego kościoła z barokowym zespołem klasztornym
NAJLEPSZY BUDYNEK BYDGOSZCZY: budynek wielorodzinny przy ul. Altanowej BUDYNEK WIELORODZINNY PRZY UL. ANTENOWEJNAJLEPSZY BUDYNEK BYDGOSZCZY 1989-1999ŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA
NAGRODA PREZESA URZĘDU MIESZKALNICTWA I ROZWOJU MIAST: budynek wielorodzinny w Lublinie NAGRODA PREZESA URZĘDU MIESZKALNICTWA I ROZWOJU MIASTZA ROZWIĄZANIA ARCHITEKTONICZNE BUDYNKÓW O UMIARKOWANEJ WYSOKOŚCI CZYNSZU 1989-1999BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY W LUBLINIEŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA