Architektura MuratorProjektyMokradła Miejskie w Stalowej Woli: pracownia LAX na rzecz renaturalizacji podmokłych terenów w centrum miasta

Mokradła Miejskie w Stalowej Woli: pracownia LAX na rzecz renaturalizacji podmokłych terenów w centrum miasta

Na zlecenie władz Stalowej Woli wrocławskie biuro LAX (Laboratory for Architectural Experiments) opracowało wieloaspektową koncepcję mającą zwiększyć odporność miasta na zmiany klimatyczne. Projekt zakłada m.in. realizację ogrodu deszczowego, który odpowiadałby nie tylko za retencję wodną, ale też edukował użytkowników.

Mokradła Miejskie w Stalowej Woli: pracownia LAX na rzecz renaturalizacji podmokłych terenów w centrum miasta
Mokradła Miejskie w Stalowej Woli, proj. LAX – Laboratory for Architectural Experiments
Mokradła MiejskieStalowa Wola, rejon ul. Spacerowej
AutorzyLAX laboratory for architectural experiments, architekci Anna Grajper, Sebastian Dobiesz
InwestorGmina Stalowa Wola
Powierzchnia terenu310000.0 m²
Projekt2020
Data realizacji (koniec)2022

W Stalowej Woli, jak w wielu innych miastach w Polsce, na skutek wieloletniej urbanizacji naturalnie występujące mokradła i cieki wodne uległy osuszeniu. W konsekwencji większość terenów utraciła zdolność magazynowania wody, co staje się szczególnie widoczne podczas długotrwałych suszy coraz częściej nawiedzających nasz kraj. Starając się zaradzić temu problemowi, urząd miasta zlecił pracowni LAX przygotowanie koncepcji renaturalizacji ponad 30-hektarowego terenu między ulicami Staszica, Spacerową i nabrzeżem Sanu.

Architekci zaproponowali nowatorską metodę rekultywacji obszarów podmokłych, opartą na dotychczas niewykorzystywanym w tym celu zjawisku kondensacji pary. Urządzenia do gromadzenia wody w formie przeskalowanych roślin rozplanowali w obrębie rożnych biotopów, od terenów przyleśnych, przez łąki, po plaże. Do ich budowy wykorzystali m.in. technologie pasywnego pozyskiwania wody atmosferycznej, opatentowane przez naukowców z uniwersytetu w Durham. W ramach przedsięwzięcia przewidzieli też możliwość obserwacji działania całego systemu.

Mokradła Miejskie w Stalowej Woli: pracownia LAX na rzecz renaturalizacji podmokłych terenów w centrum miasta
Mokradła Miejskie w Stalowej Woli, proj. LAX – Laboratory for Architectural Experiments; przekrój

Mokradła Miejskie: ogród nauki i doświadczeń

Empiryczne zaobserwowanie zjawiska parowania wody i jej wtórnej kolekcji w gruncie oraz w nowo projektowanych zbiornikach przyczyni się do zrozumienia przez odwiedzających, jak szybko woda „ucieka” z naszego środowiska i jak bardzo istotne jest jej powszechne magazynowanie. Wyeksponowanie systemów na różnych poziomach wysokości i w różnych okolicznościach przyrodniczych pozwoli na zwrócenie uwagi na tempo ulatniania się wody w zależności od podłoża i ekspozycji – tłumaczy architektka Anna Grajper z LAX.

Na realizację projektu pod nazwą Mokradła Miejskie gmina planuje pozyskać fundusze z nowej edycji unijnego programu LIFE. Koncepcja została doceniona przez jury międzynarodowego konkursu Design that Educates Awards, zdobywając w tym roku specjalne wyróżnienie w kategorii Responsive design.

Czytaj też: DtEA 2021 – wyniki konkursu Design that Educates Awards |

Tagi:
Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli W centrum Stalowej Woli, na terenie objętym nadzorem konserwatora zabytków, powstała nowa hala sportowa. Budynek, o architekturze nawiązującej do zabudowy przemysłowej lat 30. XX wieku, zaprojektowała pracownia ARP Manecki.
Przestrzeń przyjazna dla wszystkich. 2. edycja Dni Dizajnu w Stalowej Woli Pod koniec września w Stalowej Woli rozpocznie się druga edycja festiwalu Dni Dizajnu. W programie m.in. wystawy kultowego polskiego wzornictwa, młodych polskich projektantów oraz konferencja "Stalowa Wola miasto przyszłości - przyszłość miasta"
Co ty pleciesz? Wkrótce nowa wystawa dizajnu w Stalowej Woli Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowuje nową wystawę wzornictwa; tym razem eksponaty łączyć będzie technika, w jakiej zostały wykonane