Muzeum Architektury opuszcza swoją siedzibę

i

Autor: Archiwum Architektury Kalejdoskop, proj. Liliana Krzycka i Rafał Pieszko z grupy Menthol Architects oraz Marta Mnich

Muzeum Architektury opuszcza swoją siedzibę

2018-06-12 18:06

Po raz kolejny na skwerze przed Muzeum Architektury we Wrocławiu pojawi się plenerowa instalacja, pełniąca funkcję miejsca spotkań i wypoczynku, ale uzupełniająca też program instytucji. Za projekt obiektu odpowiadają Liliana Krzycka, Rafał Pieszko oraz Marta Mnich.

21 czerwca na skwerze przed Muzeum Architektury stanie ażurowa konstrukcja przypominająca kalejdoskop. To kolejna odsłona Archi-boxu, programu realizowanego przez placówkę od 2013 roku, którego celem jest prezentacja najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze i włączenie w dyskusję na ich temat mieszkańców miasta. Forma pawilonu ma w czytelny sposób sygnalizować jego kulturotwórcze przeznaczenie i przyciągać różnorodnych odbiorców, a tym samym przyczynić się do kształtowania modelu aktywnego uczestnictwa w kulturze. Pragniemy, aby KALEJDOSKOP był miejscem, w którym przestrzeń publiczna będzie eksploatowana na różnorodnym polu, a towarzyszące mu wydarzenia szybko i dynamicznie się zmieniały – tłumaczą organizatorzy.

Tymczasowy pawilon tym razem zaprojektowali wspólnie Liliana Krzycka i Rafał Pieszko z grupy Menthol Architects oraz Marta Mnich z pracowni VROA, a w całe przedsięwzięcie zaangażował się również wrocławski odział SARP. Parterowy, drewniany obiekt z heksagonalną trybuną oraz kawiarnią ponownie stanie się dla wrocławian miejscem wypoczynku i spotkań z artystami po wernisażach odbywających się w Muzeum Architektury. W programie są również koncerty, warsztaty i pokazy filmowe. Eksperymentowanie ze wspieraniem aktywnego uczestnictwa w kulturze zachęciło nas do pójścia o krok dalej niż do tej pory i otwarcia się na oddolne budowanie programu. W maju, na dwa miesiące przed planowanym otwarciem instalacji, uruchomiliśmy nabór propozycji, skierowany do wszystkich użytkowników: osób indywidualnych, instytucji, organizacji pozarządowych. Zgłoszenia dotyczyć będą mogły jednorazowych wydarzeń, które zrealizowane zostaną w obrębie plenerowej instalacji przez zgłaszającego przy organizacyjnym i finansowym wsparciu muzeum – mówi kurator projektu Archi-box Michał Duda.