Budowa muzeum w Ossowie

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie: niekończąca się opowieść?

2023-08-18 7:49

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie powstaje według projektu pracowni DiM'84 Dom i Miasto Czesława Bieleckiego. Gmach za blisko 200 mln złotych już od trzech lat realizuje pod Warszawą Agencja Mienia Wojskowego.

Spis treści

  1. Muzeum Bitwy Warszawskiej: projekt
  2. Koszt Muzeum Bitwy Warszawskiej
  3. Budowa Muzeum w Ossowie: kiedy otwarcie

Muzeum Bitwy Warszawskiej: projekt

Konkurs architektoniczny na projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej w 2017 roku zorganizowało Muzeum Wojska Polskiego. Zwyciężyła pracownia DiM'84 Dom i Miasto Czesława Bieleckiego. Tryb przeprowadzenia konkursu spotkał się z ostrą krytyką nie tylko ze strony środowiska architektonicznego, ale też ogólnopolskich mediów. Do udziału zaproszono bowiem sześć biur, dając im zaledwie 10 dni na opracowanie koncepcji. Studio Czesława Bieleckiego było jedynym, które przygotowało projekt w tak krótkim czasie.

W miejscu, gdzie rozegrała się bitwa pod Ossowem autorzy zaproponowali założenie krajobrazowo-architektoniczne, którego granice od wschodu i zachodu wyznaczałyby wysokie na 100 metrów stalowe maszty. Pomiędzy nimi rozciągałaby się tzw. Aleja Zwycięstwa prowadząca na wzniesienie, na którego szczycie zaprojektowano budynek Muzeum Bitwy Warszawskiej. Na zboczach nasypu architekci przewidzieli ponadto amfiteatr.

Muzeum Bitwy Warszawskiej z pozwoleniem na budowę

i

Autor: Archiwum Architektury Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, proj. DiM'84 Dom i Miasto. W centrum założenia autorzy przewidzieli ogród pamięci poległych. Nad nim, na sztucznie usypanym wzgórzu, górować będzie budynek muzeum; il. serwis prasowy muzeum

Koszt Muzeum Bitwy Warszawskiej

Według pierwotnych planów inwestycja miała zostać zakończona w setną rocznicę Cudu nad Wisłą: 15 sierpnia 2020 roku. Okazała się jednak zbyt droga. Trzy lata temu Muzeum Wojska Polskiego zawarło umowę z pracownią DiM'84 Dom i Miasto na aktualizację programu, czyli m.in. zmniejszenie powierzchni użytkowej przyszłego budynku z 8000 m² do 4800 m², a także na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem stosownych pozwoleń i uzgodnień oraz pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją robót. 3 lipca 2020 roku Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał pozwolenie na budowę. Koszt Muzeum Bitwy Warszawskiej oszacowano wówczas na ok. 200 mln złotych.

Budowa Muzeum w Ossowie: kiedy otwarcie

Budowa Muzeum w Ossowie rozpoczęła się w 2020 roku. Według ostatnich zapowiedzi realizacja ma się zakończyć w 2024 roku. Placówka jest filią Muzeum Wojska Polskiego. Rolę inwestora zastępczego pełni podległy MON Stołeczny Zarząd Infrastruktury, a wykonawcy – Agencja Mienia Wojskowego. Warto dodać, że na początku tego roku rozstrzygnięto rekomendowany przez SARP konkurs architektoniczny na projekt wystawy stałej Muzeum Bitwy Warszawskiej. Zwyciężyło biuro NM architekci we współpracy z Zuzanną Szpocińską i Jerzym Grochulskim. Jak uzasadniali sędziowie, nagrodzona praca charakteryzuje się przejrzystą ścieżką zwiedzania oraz czytelnym i uporządkowanym przekazem, a przeplatanie artefaktów z elementami scenograficznymi buduje wciągającą narrację.