Spis treści
- Lokalizacja: Oś główna układu urbanistycznego śródmieścia Gdyni
- Nova Marina Gdynia. Konkurs architektoniczny
- Architekci o projekcie nowej mariny
- Wizualizacje. Tak zmieni się Gdynia
Zmieni się, i to jak, Molo Południowe w Gdyni. W otoczeniu wody i największych ikon miasta, w tym historycznego żaglowca "Dar Pomorza" i Uniwersytetu Morskiego powstanie nowa oś widokowa, nowy budynek, infrastruktura dla klubów żeglarskich. To będzie Nova Marina Gdynia. Ma być gotowa za trzy lata.
Lokalizacja: Oś główna układu urbanistycznego śródmieścia Gdyni
Planowana inwestycja zlokalizowana jest w miejscu, które charakteryzuje zarówno dziedzictwo materialne, reprezentowane przez główną oś układu urbanistycznego historycznego Śródmieścia Gdyni, przechodzącą w Molo Południowe, jak i niematerialne, związane z kulturą żeglarską w tym rejonie miasta. Projektowany obiekt jest zlokalizowany bezpośrednio przy Basenie Żeglarskim im. Gen. Mariusza Zaruskiego i ma za zadanie pomóc rozwijać działalność istniejących klubów i szkółek żeglarskich oraz kontynuować rozwój tego sportu na skalę światową.
Początek prac budowlanych obiektu Nova Marina Gdynia zakładany jest na przełomie 2024 i 2025 roku, czyli już po zakończeniu sezonu żeglarskiego. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2027 roku.
Nova Marina Gdynia. Konkurs architektoniczny
Projekt Nova Marina Gdynia został wyłoniony w drodze zamkniętego konkursu na koncepcję architektoniczną, do którego zaproszono 5 renomowanych polskich pracowni: APA Wojciechowski, Arch-Deco, BBGK Architekci, PIG Architekci i ROARK Studio. W sądzie konkursowym zasiedli architekci oraz przedstawiciele miasta Gdyni, Polskiego Związku Żeglarskiego i Ghelamco. Zwyciężyła koncepcja pracowni PIG Architekci.
Zobacz też:
Cień na elewacji. O tej odbudowie dużo się mówi
"Jak egipski grobowiec". Biurowiec z rur w Gliwicach
Architekci o projekcie nowej mariny
Od samego początku chcieliśmy zaprojektować kompleks, który będzie wkomponowany w istniejący, bardzo charakterystyczny kontekst - mówił w Gdyni Michał Lah z biura PIG Architekci. I dodał: Priorytetem było zapewnienie jak najlepiej funkcjonującej koncepcji dla klubów żeglarskich i powierzchni statutowej związanej z działalnością Polskiego Związku Żeglarskiego. Kompleks hangarów oraz przestrzeni klubowych w połączeniu z wymaganiami planu miejscowego, dotyczącymi zapewnienia przestrzeni manewrowej od strony Nabrzeża Beniowskiego, ukształtowały jego południową część.
Układ ten został przecięty na wszystkich kondygnacjach dwoma osiami widokowymi, które utworzyły przestrzenie publiczne w formie pasaży. Ich celem było widokowe i funkcjonalne połączenie osi Mola Południowego z basenem żeglarskim. Cały ten proces był wypracowywany w ścisłej współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków, klubami żeglarskimi, Polskim Związkiem Żeglarskim i firmą Ghelamco – mówi architekt Michał Lah, członek zarządu pracowni PIG Architekci.
Nova Marina Gdynia jest projektem realizowanym w modelu joint venture przez Ghelamco Poland i Polski Związek Żeglarski. Ghelamco to jeden z największych deweloperów działających na polskim i europejskim rynku nieruchomości (Warsaw Spire (220 m) z placem Europejskim, wielofunkcyjny kompleks The Warsaw HUB czy ponad 200-metrowy Warsaw UNIT).
Polski Związek Żeglarski powstał 11 maja 1924 roku w Tczewie z inicjatywy czterech klubów – Klubu Żeglarskiego w Chojnicach, Polskiego Klubu Yachtowego w Gdańsku, Wojskowego Klubu Wioślarskiego i Sekcji Wioślarskiej AZS Warszawa.