Architektura MuratorProjektyNowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać

Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać

Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.

Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie, proj. Biuro Projektowe Weirauch
Ambasada Arabskiej Republiki EgiptuWarszawa, ul. Wiertnicza 154-156
AutorzyArchitektoniczne Biuro Projektowe WEIRAUCH, architekci Maciej Weirauch, Adam Ciuk, Natalia Ciuk, Adam Ciuk, Jacek Kostrzewa
KonstrukcjaKM Pracownia Projektowa, Mariusz Masiota, Dominik Kowalski
Generalny wykonawcaGrupa Antczak
InwestorFundusz Budynków Egipskich (E.B.F.A.)
Powierzchnia terenu1856.0 m²
Powierzchnia zabudowy560.0 m²
Powierzchnia użytkowa1650.0 m²
Powierzchnia całkowita2246.0 m²
Kubatura5727.0 m³
Projekt (data)2020
Data realizacji (początek)2021
Data realizacji (koniec)2023

Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu mieści się obecnie w niewielkiej, postmodernistycznej willi przy ul. Alzackiej w Warszawie. Plany budowy nowej siedziby pojawiają się jednak od lat. W 2010 roku zamknięty konkurs architektoniczny na projekt budynku wygrało xystudio. Architekci zaproponowali prostą, sześcienną, białą bryłę, której jedną ze ścian zdobić miała współczesna wersja maszrabiji wykonanych z corianiu. Realizacja nie doszła jednak do skutku z powodu kryzysu politycznego w Egipcie, który wkrótce doprowadzić miał tam do zamachu stanu.

Ostatnio pomysł realizacji nowej ambasady powrócił. Władze Egiptu, planując ujednolicenie wizerunku wszystkich swoich nowo budowanych przedstawicielstw, w 2019 roku zdecydowały się przeprowadzić nowy zamknięty konkurs. Wygrało Biuro Projektowe Weirauch z Kalisza z koncepcją dwukondygnacyjnego obiektu nawiązującego do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o historycznych egipskich formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu. Całość zdecydowali się obłożyć kamienna okładziną z trawertynu. Obiekt ma przypominać, że należy do państwa o wielowiekowej, imperialnej tradycji, posiadającego najbardziej znane zabytki świata – tłumaczą.

Budynek zaplanowano przy ul. Wiertniczej na Wilanowie, w sąsiedztwie wielu innych placówek dyplomatycznych. Niemal całkowicie wypełnia maleńką działkę. Architekci musieli jednak pomieścić w środku złożony program, od biur i gabinetów, przez sale wielofunkcyjne, po konsulat i pomieszczenia reprezentacyjne. Na przedpolu budynku znalazł się niewielki parking dla gości, na tyłach – kameralny ogród z fontanną i ozdobną zielenią.

Kolorystyka wnętrz i elementów wyposażenia nawiązuje do barw flagi egipskiej (czerwony, biały, czarny). W aranżacji zastosowano jednak również elementy z naturalnego drewna, mozaikę ceramiczną oraz jasny granit na posadzkach części wspólnych. Dwukondygnacyjny hol wejściowy zdobią panele pokryte fornirem z orzecha amerykańskiego oraz trójkątne lampy, co – jak wyjaśniają architekci – stanowi subtelne nawiązanie do geometrii piramid. W części konsularnej zaprojektowano specjalną gablotę z ekspozycją artefaktów archeologicznych – można je będzie oglądać, oczekując na przykład na wydanie wizy turystycznej. budowa nowej ambasady Egiptu w Warszawie już się rozpoczęła. Funkcję inwestora zastępczego pełni Biuro Projektowe Weirauch, a wykonawcą jest Grupa Antczak. Realizacja powinna się zakończyć w pierwszym kwartale 2023 roku.

Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie, proj. Biuro Projektowe Weirauch
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie, proj. Biuro Projektowe Weirauch
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie, proj. Biuro Projektowe Weirauch
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać
Ambasada Egiptu w Waszyngtonie; fot. Kenyh Cevarom / CC BY-SA-3.0
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać
Ambasada Egiptu w Waszyngtonie; fot. Krokodyl / CC BY 3.0
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać
Ambasada Egiptu w Waszyngtonie; fot. Gryffindor / CC BY-SA-3.0
Tagi:
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.
Otwarto Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. To nowa realizacja pracowni Bujnowski Architekci Drugiego października, w Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, uroczyście otwarto Izbę Pamięci na warszawskiej Woli według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci. Przestrzeń ma przywracać pamięć o zamordowanych i poległych w czasie powstania.