We wrześniu 2009 roku PKO ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji Nowej Rotundy, która powstanie na miejscu obecnego oddziału Banku w centrum Warszawy. Do udziału w konkursie zaproszono 11 pracowni architektonicznych z terenu całej Polski. Osiem z nich przygotowało autorskie projekty.Zwyciężyła koncepcja przygotowana przez gdańską firmę KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna.
- Rotunda przez lata zyskała status jednego z budynków symbolizujących Warszawę. Charakterystyczny kształt i umiejscowienie w samym centrum stolicy sprawiło, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań. Dlatego postanowiliśmy, że nowy budynek powinien nie tylko nawiązywać do stylu obecnej Rotundy ale także stać się miejscem publicznym i przyjaznym warszawiakom. Współpracując z władzami stolicy zdecydowaliśmy, że znaczną część powierzchni przeznaczymy na ogólnie dostępną kawiarnię i restaurację. Będziemy dalej wspólnie pracować nad rozbudową i wdrożeniem tej koncepcji. Naszym celem jest oddanie Nowej Rotundy do użytku przed EURO 2012 – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Bank Polski.
Zgodnie z przyjętymi założeniami budynek ma spełniać dwie podstawowe funkcje. Oddział bankowy zlokalizowano na parterze i częściowo w piwnicy. W pozostałej części piwnicy zaplanowano kawiarnię zintegrowaną funkcjonalnie z placem miejskim. Zaprojektowano też restaurację umieszczoną w części nadziemnej na piętrze z antresolą, do której prowadzi niezależne wejście. Na terenie nieruchomości zaprojektowano plac miejski w układzie tarasowym oraz nowy układ posadzek wokół projektowanego budynku. Plac miejski z wejściem od ulicy Marszałkowskiej zaprojektowano w układzie kilku poziomów obniżających się do poziomu piwnicy budynku, gdzie zlokalizowano kawiarnię. Część z tarasów zagospodarowano jako tereny zielone, a na pozostałych umieszczono stoliki kawiarni. Dodatkowo na ścianach tworzących „opadający” plac umieszczono kaskady wodne. Plac ma stanowić miejsce spotkań mieszkańców.
- Forma budynku – wyjaśnia arch. Marcin Kozikowski, autor zwycięskiego projektu - wynika z założenia stworzenia otwartej, maksymalnie przeszklonej bryły, z którą przenika się wewnętrzna bryła wsparta na lekkich podporach. W pełni przeźroczysta zewnętrzna bryła zbliżona do walca - na rzucie wieloboku - kontrastuje z wnikającą w jej wnętrze bryłą o elewacji z materiału drewnopochodnego. Ten kontrast odpowiada dwóm niezależnym funkcjom zaprojektowanym w budynku: bankowej, łatwo dostępnej z poziomu ulicy oraz gastronomicznej usytuowanej w pełnej bryle wyniesionej nad poziom ulicy i stanowiącej własną niezależną przestrzeń.
Wybrana praca łączy tradycje z nowoczesnością na miarę XXI wieku. PKO ma ambicje, aby wszystkie propozycje, jakie będą zawarte w szczegółowych planach budowlanych bazowały na najnowocześniejszych rozwiązaniach konstrukcyjno-technologicznych .W Nowej Rotundzie ma się również znaleźć miejsce upamiętniające tragiczny wybuch gazu do jakiego doszło 15 lutego 1979 roku. W jego wyniku zginęło 49 osób, kilkaset zostało rannych, a budynek uległ nieomal w 70 proc. zniszczeniu.
Przy ul. Marszałkowskiej 100/102, a więc w miejscu w którym stoi obecna i będzie stała Nowa Rotunda do roku 1939 znajdował się Hotel „Wiedeński”, od 1939 roku – Dom Towarowy 102. Po wojnie na narożniku Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej znajdowały się pawilony handlowe (tzw. parterowa Marszałkowska), które zostały rozebrane na początku lat 60-tych. Budowa Rotundy (zaprojektowanej przez Jerzego Jakubowicza) rozpoczęła się w 1963 roku. Budynek został oddany do użytku w 1966 roku. Po wybuchu gazu (15 lutego 1979 roku) Rotunda została odbudowana już w październiku 1979 roku.