Architektura Poznania

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego: wiemy, jak będzie wyglądała wystawa!

2023-09-18 16:05

Poznaliśmy wyniki konkursu na koncepcję wystawy stałej nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Budynek według konkursowego projektu biura WXCA ma stanąć u stóp Wzgórza Świętego Wojciecha w Poznaniu już w 2026 roku.

Spis treści

  1. Muzeum Powstania Wielkopolskiego: projekt
  2. Nowa wystawa Muzeum Powstania Wielkopolskiego
  3. Muzeum Powstania Wielkopolskiego: budowa i przetarg

Muzeum Powstania Wielkopolskiego: projekt

Projekt nowego budynku Muzeum Powstania Wielkopolskiego u stóp Wzgórza Świętego Wojciecha w Poznaniu został wyłoniony w konkursie architektonicznym z 2019 roku. Zwyciężyła warszawska pracownia WXCA, proponując zespół czterech kameralnych obiektów wykończonych surowym i szlifowanym kamieniem. Między budynkami architekci zaaranżowali ogólnodostępne przestrzenie połączone z terenami zielonymi w sąsiedztwie.

Budynek Muzeum Powstania Wielkopolskiego i przestrzeń wokół niego ma wychodzić naprzeciw potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem i wspólnego działania, czyli tych wartości, które m.in. zdecydowały o sukcesie samego zrywu. Dlatego centralnym miejscem całego założenia stanie się okrągły plac. To właśnie przestrzeń pomiędzy obiektami stanowić będzie symbol zwycięstwa. Otwarta forma placu ma zachęcać do interakcji, stanowić naturalne miejsce wymiany myśli, debaty, dialogu, wspólnego celebrowania, budowania głębszych relacji społecznych. Proponując taki układ, przypominamy też o początkach naszego państwa, o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności właśnie na terenie Wielkopolski – mówi Małgorzata Dembowska z WXCA, współautorka projektu. 

Architekci doskonale uchwycili w idei architektonicznej ducha Wielkopolan – skromnych, nie rzucających się w oczy, a tak naprawdę silnych, zjednoczonych wokół ważnego celu jakim jest wolność i niepodległość – komentuje Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. To chyba najbardziej wyczekiwane muzeum w Poznaniu i Wielkopolsce, głęboko wierzę, że mieszkańcy Poznania i całego regionu odnajdą w nim cząstkę siebie i radość ze zwycięstwa – dodaje.

Nowa wystawa Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Pod koniec marca Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ogłosiło konkurs na projekt wystawy stałej. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej ekspozycji, która składać się ma z sześciu głównych obszarów tematycznych, prologu oraz epilogu. Napięcie ekspozycji powinno mieć charakter sinusoidalny. Obok tematów i obszarów „wysokich”, poważnych i dramatycznych przewiduje się także tematy „wypoczynkowe”, lżejsze. Zamawiający przewiduje, iż niektóre z elementów narracji zostaną zaprezentowane przy pomocy „wielkoformatowych elementów ekspozycyjnych”, jak np. peronu dworca, fragmentu samolotu, fasady budynku, pociągu pancernego, wozu z epoki, kosza sterowca. Te elementy ekspozycji powinny być odpowiednio skorelowane z prezentowanymi eksponatami muzealnymi – czytamy w wytycznych. Motywem przewodnim ekspozycji miało być hasło: Na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo. 

W skład jury weszli: Robert Supeł, były wicedyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (przewodniczący), Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni, Rafał Górczyński, profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierowniczka Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, architekt Szczepan Wroński z WXCA, Piotr Grzelczak, współautor scenariusza wystawy, Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania, Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego oraz Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Na konkurs nadesłano trzy prace. Ostatecznie zwyciężyło warszawskie studio TRIAS AVI we współpracy z zespołem Ralph Appelbaum Associates (RAA) z Berlina. Zaproponowana przez nas koncepcja jest pełną emocji relacją o triumfie osiągniętym dzięki współpracy. Jednym z ważniejszych celów, jakie sobie postawiliśmy było stworzenie mostu, który symbolicznie łączyłby odwiedzających oraz uczestników wydarzeń: żołnierzy i cywilów, starszych i młodszych, rodziny i indywidualne osoby. Podczas poznawania inspirujących historii bohaterów tej opowieści, goście będą mogli dostrzec, jak bardzo dawni mieszkańcy Wielkopolski są im bliscy pod względem ideałów, motywacji, marzeń i celów – wyjaśnia Tim Ventimiglia dyrektor berlińskiego oddziału RAA.

Główną przestrzenią wystawy będzie tzw. Centralna Rotunda z nazwiskami tysięcy uczestników zrywu i mapą Wielkopolski na posadzce. Stąd poprzez prześwity widać będzie też najważniejsze elementy ekspozycji zaaranżowanej w sąsiednich salach. Ważnym narzędziem w tworzeniu wystawy jest „narracyjna podróż” – stworzona na potrzeby koncepcji metodologia kontrolowania dramaturgii wystawy, pozwalająca na wizualizację nastroju opowieści poprzez emocje – od smutku przez nadzieję po euforię – tłumaczą autorzy.

Pozostałe nagrody przypadły firmom z Krakowa. Drugie miejsce zajęła pracownia ART FM, a trzecie – New Amsterdam. Koszt wykonania wystawy szacuje się na 65 mln zł.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

i

Autor: serwis prasowy proj. WXCA

Muzeum Powstania Wielkopolskiego: budowa i przetarg

Budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 według szacunków będzie kosztować ponad 370 mln zł. W połowie lipca Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ogłosiło przetarg na wykonawcę. Termin składania ofert początkowo określono na 21 sierpnia, później zmieniono go na 12 września. Na razie placówka nie ogłosiła wyników postępowania. Szacowany budżet całej inwestycji, czyli robót budowlanych i realizacji wystawy to przeszło 375 mln zł. Według ostatnich zapowiedzi budynek mógłby być gotowy w 2026 roku.

Listen on Spreaker.