Nowe zagospodarowanie przystanków WKD

i

Autor: Archiwum Architektury Na posadzce każdego z peronów pojawi się 50-centymetrowy pas w kolorze ciemnografitowym, wzdłuż którego rozmieszczone zostaną elementy zagospodarowania. Il. serwis prasowy

Nowe zagospodarowanie przystanków WKD

2016-07-29 12:33

Stacje Warszawskiej Kolei Dojazdowej zyskają nową identyfikację i meble miejskie według projektu biura BDR Architekci.

Warszawska Kolej Dojazdowa została uruchomiona w 1927 roku jako pierwsza elektryczna kolej podmiejska w Polsce, łącząc stolicę z Grodziskiem Mazowieckim. Dziś udziały w spółce WKD posiada samorząd województwa mazowieckiego oraz sześć gmin, przez które przebiega linia. Na początku roku władze spółki zorganizowały konkurs na projekt małej architektury oraz elementów informacji wizualnej dla peronów stacji.

Nowe zagospodarowanie przystanków WKD

i

Autor: Archiwum Architektury Il. serwis prasowy

Uczestnicy mieli przedstawić koncepcję wiat, mebli miejskich i posadzki w trzech lokalizacjach: dla stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska, znajdującej się na terenie objętym nadzorem konserwatorskim stacji Podkowa Leśna oraz przystanku Aleje Jerozolimskie, przy czym rozwiązania zaproponowane w zwycięskiej pracy w przyszłości miałyby być wykorzystane na całej linii. Założeniem projektu jest zebranie elementów zagospodarowania użytkowanych przez pasażerów na jednej, wyrazistej linii rozciągającej się wzdłuż peronu – wyjaśniają architekci. Pomysł ten ma być zrealizowany w formie charakterystycznego, ciemnografitowego pasa z betonowych płyt na posadzce, wzdłuż którego rozmieszczone byłyby elementy takie jak wiata, ławki, kosze na śmieci czy nośniki informacji.

Rozpoczęcie realizacji: 2017