Architektura MuratorProjektyNowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów

Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów

Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.

Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów

Co znajdziesz w artykule:

1. Nowy Rynek: kwartał projektu JEMS Architekci
2. Budynek E z wachlarzowym rozsunięciem kondygnacji
3. Nowy Rynek E: fim z realizacji najnowszego etapu inwestycji
4. Gdzie powstaje zespół Nowy Rynek w Poznaniu
5. Nowy Rynek od Jemsów: galeria

Nowy Rynek: kwartał projektu JEMS Architekci

Na blisko 4-hektarowej działce nieopodal dworca głównego w Poznaniu od 2017 roku powstaje zupełnie nowy kwartał miasta. Według masterplanu pracowni JEMS Arcitekci między ulicami Matyi i Wierzbięcice budowane są kolejne obiekty wielofunkcyjnego zespołu pod nazwą Nowy Rynek. Dotychczas zrealizowano trzy. Za projekt pierwszych dwóch odpowiada Maćków Pracownia Projektowa. W połowie tego roku oddano do użytku budynek autorstwa śląskiego biura medusa group. Obecnie trwa budowa przedostatniego, projektu Jemsów. Piętnastokondygnacyjny biurowiec domknie powstający kwartał.

Czytaj też: DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych |

Koncepcja urbanistyczna Nowego Rynku zakłada kształtowanie zabudowy wokół centralnego punktu, jakim ma być kolejny na mapie Poznania rynek miejski. Z jednej strony budynki tworzą pierzeje kompleksu, a z drugiej otwierają perspektywy widokowe łączące jego przestrzeń z okolicą
– mówi Marcin Citko z pracowni JEMS Architekci.

Budynek E z wachlarzowym rozsunięciem kondygnacji

Łączna powierzchnia najmu nowo powstającego budynku wyniesie ok. 28,5 tys. m². Do dyspozycji najemców będą także 234 miejsca parkingowe. Jak zapowiada inwestor, firma Skanska, z częściowo zadaszonego tarasu na ostatnim piętrze, osłoniętego trzema kondygnacjami, pracownicy będą mogli podziwiać panoramę Poznania.

Zgodnie z założeniami architektonicznymi, ze względu na swoje położenie przy skrzyżowaniu dwóch głównych ulic, budynek E będzie głównym elementem identyfikującym Nowy Rynek w przestrzeni miasta. Z tego względu istotnym było zaakcentowanie jego wysokości, przy jednoczesnym utrzymaniu skali całego zespołu i uwzględnieniu relacji wysokościowych z sąsiednią zabudową. Efekt ten uzyskano poprzez obudowanie poziomów technicznych zlokalizowanych ponad częścią biurową, jednorodną na całej wysokości obiektu elewacją i wachlarzowym rozsunięciu najniższych kondygnacji – dodaje Citko.

Czytaj też: Teatr Muzyczny w Poznaniu według Jemsów |

Sposób, w jaki zaprojektowano elewację oparty jest na założeniu ukształtowania ścian zewnętrznych budynku, który nadal oferuje użytkownikom dużo naturalnego światła we wnętrzu i szerokie perspektywy, a jednocześnie ogranicza niekorzystny wpływ klimatu zewnętrznego, co pozwala na bardziej racjonalne zarządzanie gospodarką energetyczną budynku. Powierzchnie szklane zostały ograniczone do niezbędnego minimum, a w miejscach mających mniejsze znaczenie dla odbioru zastąpione polami nieprzeziernymi, o lepszej, w stosunku do przeszkleń, izolacyjności termicznej i akustycznej. Takie podejście poprawia efektywność energetyczną, a co za tym idzie ogranicza operacyjny ślad węglowy budynku. Kształt kasetonów tworzących elewację ma „załamany” przebieg, linia ściany zewnętrznej odgina się do wnętrza w osiach otworów okiennych, co dodatkowo wysmukla budynek.

Nowy Rynek w Poznaniu to nasza największa inwestycja w Polsce. Kompleks powstaje w miejscu dawnego dworca PKS, na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, w samym sercu dynamicznie rozwijającej się części miasta, otoczony parkami i historyczną zabudową Wildy – mówi Konrad Ziejewski, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska, odpowiedzialny za najnowszy etap Nowego Rynku.  Oddanie budynku do użytku zaplanowano na drugi kwartał 2023 roku.

Nowy Rynek E: fim z realizacji najnowszego etapu inwestycji

Gdzie powstaje zespół Nowy Rynek w Poznaniu

Nowy Rynek od Jemsów: galeria

Autor: Piotr Prus
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie powstał w latach 30. według projektu Rudolfa Świerczyńskiego. Z okazji 100-lecia powołania placówki przejdzie gruntowną modernizację. Nad jej koncepcją pracuje biuro JEMS Architekci.
Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci Spółka Stocznia Centrum Gdańsk, do której należy część terenów postoczniowych na półwyspie Drewnica, zaprasza do dyskusji na temat zagospodarowania tego miejsca. Konsultacje dotyczyć będą projektu opracowanego przez biuro JEMS Architekci, a przeprowadzi je niezależne stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.