Architektura MuratorProjektyNowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów

Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów

Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.

Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów

Co znajdziesz w artykule:

1. Nowy Rynek: kwartał projektu JEMS Architekci
2. Budynek E z wachlarzowym rozsunięciem kondygnacji
3. Nowy Rynek E: fim z realizacji najnowszego etapu inwestycji
4. Gdzie powstaje zespół Nowy Rynek w Poznaniu
5. Nowy Rynek od Jemsów: galeria

Nowy Rynek: kwartał projektu JEMS Architekci

Na blisko 4-hektarowej działce nieopodal dworca głównego w Poznaniu od 2017 roku powstaje zupełnie nowy kwartał miasta. Według masterplanu pracowni JEMS Arcitekci między ulicami Matyi i Wierzbięcice budowane są kolejne obiekty wielofunkcyjnego zespołu pod nazwą Nowy Rynek. Dotychczas zrealizowano trzy. Za projekt pierwszych dwóch odpowiada Maćków Pracownia Projektowa. W połowie tego roku oddano do użytku budynek autorstwa śląskiego biura medusa group. Obecnie trwa budowa przedostatniego, projektu Jemsów. Piętnastokondygnacyjny biurowiec domknie powstający kwartał.

Czytaj też: DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych |

Koncepcja urbanistyczna Nowego Rynku zakłada kształtowanie zabudowy wokół centralnego punktu, jakim ma być kolejny na mapie Poznania rynek miejski. Z jednej strony budynki tworzą pierzeje kompleksu, a z drugiej otwierają perspektywy widokowe łączące jego przestrzeń z okolicą
– mówi Marcin Citko z pracowni JEMS Architekci.

Budynek E z wachlarzowym rozsunięciem kondygnacji

Łączna powierzchnia najmu nowo powstającego budynku wyniesie ok. 28,5 tys. m². Do dyspozycji najemców będą także 234 miejsca parkingowe. Jak zapowiada inwestor, firma Skanska, z częściowo zadaszonego tarasu na ostatnim piętrze, osłoniętego trzema kondygnacjami, pracownicy będą mogli podziwiać panoramę Poznania.

Zgodnie z założeniami architektonicznymi, ze względu na swoje położenie przy skrzyżowaniu dwóch głównych ulic, budynek E będzie głównym elementem identyfikującym Nowy Rynek w przestrzeni miasta. Z tego względu istotnym było zaakcentowanie jego wysokości, przy jednoczesnym utrzymaniu skali całego zespołu i uwzględnieniu relacji wysokościowych z sąsiednią zabudową. Efekt ten uzyskano poprzez obudowanie poziomów technicznych zlokalizowanych ponad częścią biurową, jednorodną na całej wysokości obiektu elewacją i wachlarzowym rozsunięciu najniższych kondygnacji – dodaje Citko.

Czytaj też: Teatr Muzyczny w Poznaniu według Jemsów |

Sposób, w jaki zaprojektowano elewację oparty jest na założeniu ukształtowania ścian zewnętrznych budynku, który nadal oferuje użytkownikom dużo naturalnego światła we wnętrzu i szerokie perspektywy, a jednocześnie ogranicza niekorzystny wpływ klimatu zewnętrznego, co pozwala na bardziej racjonalne zarządzanie gospodarką energetyczną budynku. Powierzchnie szklane zostały ograniczone do niezbędnego minimum, a w miejscach mających mniejsze znaczenie dla odbioru zastąpione polami nieprzeziernymi, o lepszej, w stosunku do przeszkleń, izolacyjności termicznej i akustycznej. Takie podejście poprawia efektywność energetyczną, a co za tym idzie ogranicza operacyjny ślad węglowy budynku. Kształt kasetonów tworzących elewację ma „załamany” przebieg, linia ściany zewnętrznej odgina się do wnętrza w osiach otworów okiennych, co dodatkowo wysmukla budynek.

Nowy Rynek w Poznaniu to nasza największa inwestycja w Polsce. Kompleks powstaje w miejscu dawnego dworca PKS, na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, w samym sercu dynamicznie rozwijającej się części miasta, otoczony parkami i historyczną zabudową Wildy – mówi Konrad Ziejewski, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska, odpowiedzialny za najnowszy etap Nowego Rynku.  Oddanie budynku do użytku zaplanowano na drugi kwartał 2023 roku.

Nowy Rynek E: fim z realizacji najnowszego etapu inwestycji

Gdzie powstaje zespół Nowy Rynek w Poznaniu

Nowy Rynek od Jemsów: galeria

Autor: Piotr Prus
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Generation Park: nowa realizacja JEMS Architekci Zakończyła się budowa kompleksu Generation Park na warszawskiej Woli według projektu pracowni JEMS Architekci. Zwieńczeniem inwestycji jest oddana właśnie do użytku 140-metrowa dominanta: Generation Park Y.