Architektura MuratorProjektyNowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE

Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE

Kolejny w Warszawie Skwer Sportów Miejskich powstanie nad stacją metra Ratusz Arsenał. Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiada krakowskie biuro JAKABE Projekty.

Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE
Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał, proj. JAKABE Projekty
Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał
AutorzyJAKABE Projekty, architekt Wojciech Jakubowski
Współpraca autorskaSkwer Sportów Miejskich, Flowparks
InwestorZarząd Zieleni m.st. Warszawy
Projekt (data)2018-2019
Data realizacji (początek)2021
Data realizacji (koniec)2022

Skwer Sportów Miejskich przy Arsenale powstanie dzięki mieszkańcom głosującym w warszawskim budżecie obywatelskim. Na obecnie niezagospodarowanym terenie nad tunelem metra pojawi się nowe miejsce spotkań i aktywności sportowych, takich jak jazda na rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił właśnie przetarg na realizację projektu. Początek prac budowlanych zaplanowano na październik, a zakończenie na trzeci kwartał 2022 roku.

Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał

Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał będzie już trzecią tego typu inwestycją w stolicy. Podobne projekty – łączące sport i wypoczynek wśród zieleni – zostały zrealizowane przy stacji metra Centrum Nauki Kopernik oraz Świętokrzyska i cieszą się dużym powodzeniem – mówi Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Według projektu biura JAKABE, na nowym skwerze pojawią się pergole, nowe ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Od strony Arsenału będzie można skorzystać ze stołów piknikowych. Wygodny wypoczynek umożliwią także drewniane tarasy w centralnej części. Bliżej Ogrodu Krasińskich znajdzie się jeszcze zestaw przyrządów do kalisteniki.

Czytaj też: Początek zmian na rondzie Dmowskiego w Warszawie |

Ścieżki spacerowe i te przeznaczone dla aktywnej rekreacji zostaną rozdzielone. Dzięki temu każdy będzie mógł bezpiecznie skorzystać z przestrzeni nowego skweru zgodnie z własnymi potrzebami. Dodatkowo nowa przestrzeń zostanie wyciszona. Od strony ul. Andersa zaprojektowano nasyp ziemny do wysokości  jednego metra, na którym pojawią się krzewy i drzewa. Jak zapowiada ratusz, w ramach inwestycji posadzone zostaną 24 drzewa liściaste, głównie brzozy i świdośliwy, a także kilka tysięcy krzewów.

Skwer w duchu Nowego Bauhausu

Projekt Skweru Sportów Miejskich Ratusz Arsenał powstał na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w pracowni architektonicznej JAKABE Projekty przy udziale lokalnej społeczności, entuzjastów sportu oraz fundacji Skwer Sportów Miejskich. Fundacja specjalizuje się w tworzeniu warunków dla aktywności fizycznej wszystkich pokoleń w przestrzeni publicznej i jest jedną z nielicznych polskich organizacji partnerskich Nowego Europejskiego Bauhausu.

Skwer Aktywności / Warszawa Skwer Miejskich Aktywności to przykład akupunktury miejskiej - drobnej inwestycji przed docelowym zagospodarowaniem większej przestrzeni. O realizacji Marcina Kwietowicza i Michała Sikorskiego pisze Dariusz Bartoszewicz.
Skwer Gwary Warszawskiej – nowe centrum aktywności lokalnej w stolicy Zaniedbany skwer na warszawskiej Woli zmieni się w miejsce sąsiedzkich spotkań ze strefą rekreacji dla seniorów oraz kinem letnim. Koncepcja powstała dzięki współpracy miejskich ogrodników z Zarządu Zieleni, socjologów Fundacji Na Miejscu oraz projektantów z Pracowni Architektury Krajobrazu Marty Tomasiak.
Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji Nowy „zielony korytarz” połączy park Łokietka z usytuowanym w samym centrum Włocławka placem Wolności. Projekt ponad 700-metrowego ciągu zieleni i różnych stref aktywności opracowało Małeccy Biuro Projektowe.
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opatrzenie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Plac Pięciu Rogów: miejska oaza, betonowa pustynia czy zwornik łączący różne przestrzenie i funkcje miasta? Po sześciu latach od rozstrzygnięcia konkursu oficjalnie otwarto tzw. plac Pięciu Rogów u zbiegu ul. Chmielnej, Zgoda, Szpitalnej i Brackiej w Warszawie. Realizacja pracowni WXCA i Kacpra Ludwiczaka budzi sprzeczne opinie, od pochwał za stworzenie nowego salonu miasta, po krytykę za niewielką ilość zieleni.
Plaża Romantyczna w warszawskim Wawrze Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę. O nowej realizacji pracowni projektowej Karola Żurawskiego pisze Jerzy S. Majewski.
SORRY: Rajkowska przeciw łamaniu praw migrantów Przy poznańskiej Kaponierze powstał betonowy mur z odłamkami szkła na szczycie. To instalacja SORRY Joanny Rajkowskiej. Rzeźba nawiązuje do muru budowanego na granicy polsko-białoruskiej.
Pamięci mieszkańców getta: nowy monument na cmentarzu żydowskim w Warszawie Jeden z największych masowych grobów w Europie otrzymał nową oprawę. Na cmentarzu żydowskim w Warszawie, w miejscu spoczynku tysięcy mieszkańców getta, powstało przejmujące założenie pomnikowe według projektu biura Archiworks.