Architektura MuratorProjektyNowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE

Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE

Kolejny w Warszawie Skwer Sportów Miejskich powstanie nad stacją metra Ratusz Arsenał. Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiada krakowskie biuro JAKABE Projekty.

Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE
Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał, proj. JAKABE Projekty
Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał
AutorzyJAKABE Projekty, architekt Wojciech Jakubowski
Współpraca autorskaSkwer Sportów Miejskich, Flowparks
InwestorZarząd Zieleni m.st. Warszawy
Projekt2018-2019
Data realizacji (początek)2021
Data realizacji (koniec)2022

Skwer Sportów Miejskich przy Arsenale powstanie dzięki mieszkańcom głosującym w warszawskim budżecie obywatelskim. Na obecnie niezagospodarowanym terenie nad tunelem metra pojawi się nowe miejsce spotkań i aktywności sportowych, takich jak jazda na rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił właśnie przetarg na realizację projektu. Początek prac budowlanych zaplanowano na październik, a zakończenie na trzeci kwartał 2022 roku.

Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał

Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał będzie już trzecią tego typu inwestycją w stolicy. Podobne projekty – łączące sport i wypoczynek wśród zieleni – zostały zrealizowane przy stacji metra Centrum Nauki Kopernik oraz Świętokrzyska i cieszą się dużym powodzeniem – mówi Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Według projektu biura JAKABE, na nowym skwerze pojawią się pergole, nowe ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Od strony Arsenału będzie można skorzystać ze stołów piknikowych. Wygodny wypoczynek umożliwią także drewniane tarasy w centralnej części. Bliżej Ogrodu Krasińskich znajdzie się jeszcze zestaw przyrządów do kalisteniki.

Czytaj też: Początek zmian na rondzie Dmowskiego w Warszawie |

Ścieżki spacerowe i te przeznaczone dla aktywnej rekreacji zostaną rozdzielone. Dzięki temu każdy będzie mógł bezpiecznie skorzystać z przestrzeni nowego skweru zgodnie z własnymi potrzebami. Dodatkowo nowa przestrzeń zostanie wyciszona. Od strony ul. Andersa zaprojektowano nasyp ziemny do wysokości  jednego metra, na którym pojawią się krzewy i drzewa. Jak zapowiada ratusz, w ramach inwestycji posadzone zostaną 24 drzewa liściaste, głównie brzozy i świdośliwy, a także kilka tysięcy krzewów.

Skwer w duchu Nowego Bauhausu

Projekt Skweru Sportów Miejskich Ratusz Arsenał powstał na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w pracowni architektonicznej JAKABE Projekty przy udziale lokalnej społeczności, entuzjastów sportu oraz fundacji Skwer Sportów Miejskich. Fundacja specjalizuje się w tworzeniu warunków dla aktywności fizycznej wszystkich pokoleń w przestrzeni publicznej i jest jedną z nielicznych polskich organizacji partnerskich Nowego Europejskiego Bauhausu.

Skwer Aktywności / Warszawa Skwer Miejskich Aktywności to przykład akupunktury miejskiej - drobnej inwestycji przed docelowym zagospodarowaniem większej przestrzeni. O realizacji Marcina Kwietowicza i Michała Sikorskiego pisze Dariusz Bartoszewicz.
Skwer Gwary Warszawskiej – nowe centrum aktywności lokalnej w stolicy Zaniedbany skwer na warszawskiej Woli zmieni się w miejsce sąsiedzkich spotkań ze strefą rekreacji dla seniorów oraz kinem letnim. Koncepcja powstała dzięki współpracy miejskich ogrodników z Zarządu Zieleni, socjologów Fundacji Na Miejscu oraz projektantów z Pracowni Architektury Krajobrazu Marty Tomasiak.
Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK już w przyszłym roku stanie się atrakcyjną, zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Według projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec powstaną m.in. place zabaw i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy.
Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej? Pomnik Drzewa w Wieleniu odsłonięto pod koniec ubiegłego roku w ramach szeroko zakrojonej „rewitalizacji” miasta, ale media dopiero teraz zainteresowały się tematem. Wszystko za sprawą jednego postu.
Przestrzenie publiczne nowej normalności Pandemia pokazała, że możliwa jest zmiana priorytetów dotyczących funkcjonowania miast i ich przestrzeni publicznych. Przyglądając się nowym trendom i proponowanym rozwiązaniom, przedstawiamy osobistą perspektywę autora – 15 miesięcy z życia urbanisty Michała Stangla w czasach pandemicznych obostrzeń.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2020 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz czternasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. Grand Prix otrzymał wieloaspektowy projekt zagospodarowania dawnych kamieniołomów Kadzielnia i Wietrznia w Kielcach autorstwa 2Gstudio i PC Architektura.