Architektura MuratorProjektyNowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE

Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE

Kolejny w Warszawie Skwer Sportów Miejskich powstanie nad stacją metra Ratusz Arsenał. Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiada krakowskie biuro JAKABE Projekty.

Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE
Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał, proj. JAKABE Projekty
Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał
AutorzyJAKABE Projekty, architekt Wojciech Jakubowski
Współpraca autorskaSkwer Sportów Miejskich, Flowparks
InwestorZarząd Zieleni m.st. Warszawy
Projekt2018-2019
Data realizacji (początek)2021
Data realizacji (koniec)2022

Skwer Sportów Miejskich przy Arsenale powstanie dzięki mieszkańcom głosującym w warszawskim budżecie obywatelskim. Na obecnie niezagospodarowanym terenie nad tunelem metra pojawi się nowe miejsce spotkań i aktywności sportowych, takich jak jazda na rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił właśnie przetarg na realizację projektu. Początek prac budowlanych zaplanowano na październik, a zakończenie na trzeci kwartał 2022 roku.

Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał

Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał będzie już trzecią tego typu inwestycją w stolicy. Podobne projekty – łączące sport i wypoczynek wśród zieleni – zostały zrealizowane przy stacji metra Centrum Nauki Kopernik oraz Świętokrzyska i cieszą się dużym powodzeniem – mówi Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Według projektu biura JAKABE, na nowym skwerze pojawią się pergole, nowe ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Od strony Arsenału będzie można skorzystać ze stołów piknikowych. Wygodny wypoczynek umożliwią także drewniane tarasy w centralnej części. Bliżej Ogrodu Krasińskich znajdzie się jeszcze zestaw przyrządów do kalisteniki.

Czytaj też: Początek zmian na rondzie Dmowskiego w Warszawie |

Ścieżki spacerowe i te przeznaczone dla aktywnej rekreacji zostaną rozdzielone. Dzięki temu każdy będzie mógł bezpiecznie skorzystać z przestrzeni nowego skweru zgodnie z własnymi potrzebami. Dodatkowo nowa przestrzeń zostanie wyciszona. Od strony ul. Andersa zaprojektowano nasyp ziemny do wysokości  jednego metra, na którym pojawią się krzewy i drzewa. Jak zapowiada ratusz, w ramach inwestycji posadzone zostaną 24 drzewa liściaste, głównie brzozy i świdośliwy, a także kilka tysięcy krzewów.

Skwer w duchu Nowego Bauhausu

Projekt Skweru Sportów Miejskich Ratusz Arsenał powstał na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w pracowni architektonicznej JAKABE Projekty przy udziale lokalnej społeczności, entuzjastów sportu oraz fundacji Skwer Sportów Miejskich. Fundacja specjalizuje się w tworzeniu warunków dla aktywności fizycznej wszystkich pokoleń w przestrzeni publicznej i jest jedną z nielicznych polskich organizacji partnerskich Nowego Europejskiego Bauhausu.

Skwer Aktywności / Warszawa Skwer Miejskich Aktywności to przykład akupunktury miejskiej - drobnej inwestycji przed docelowym zagospodarowaniem większej przestrzeni. O realizacji Marcina Kwietowicza i Michała Sikorskiego pisze Dariusz Bartoszewicz.
Skwer Gwary Warszawskiej – nowe centrum aktywności lokalnej w stolicy Zaniedbany skwer na warszawskiej Woli zmieni się w miejsce sąsiedzkich spotkań ze strefą rekreacji dla seniorów oraz kinem letnim. Koncepcja powstała dzięki współpracy miejskich ogrodników z Zarządu Zieleni, socjologów Fundacji Na Miejscu oraz projektantów z Pracowni Architektury Krajobrazu Marty Tomasiak.
Vjetra®: pierwsza w Polsce kostka brukowa z nagrodą Red Dot Award 2022 Innowacyjne rozwiązanie nawierzchniowe o wyjątkowym kształcie. Prostota formy, która przekłada się na uniwersalność zastosowania. Różnorodność i nieszablonowość wzorów bruku przepuszczającego wodę do gruntu. To m.in. dzięki tym cechom kostka brukowa Vjetra® zdobyła uznanie w prestiżowych konkursach wzorniczych w Polsce i na świecie.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.