Początek zmian na rondzie Dmowskiego w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja ukazująca jeden z wariantów przebudowy ronda Dmowskiego opracowana przez stowarzyszenie Forum Rozwoju Warszawy

Początek zmian na rondzie Dmowskiego w Warszawie

2021-04-07 17:01

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na zmiany w okolicy ronda  Dmowskiego. Jeszcze w tym roku mają pojawić się tu nowe naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe oraz nowe nasadzenia.

O przebudowie ronda Dmowskiego w Warszawie i przywróceniu tu zwykłego skrzyżowania mówi się od dawna. Pierwsze pomysły na zmiany pojawiły się w 2008 roku dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy, które postulowało przeobrażenie ulicy Marszałkowskiej w główną aleję handlową miasta. Aktywiści przygotowali wówczas opracowanie obejmujące m.in. koncepcję możliwych rozwiązań komunikacyjnych, ekspertyzę prawną i finansową oraz wizualizacje i grafiki ukazujące kierunki ewentualnych przekształceń.

W wyniku tych działań w grudniu 2009 roku Komisje Dialogu Społecznego przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Biurze Koordynacji Inwestycji i Remontów przyjęły uchwały wyrażające poparcie dla koncepcji Strategii Rozwoju Ulicy Marszałkowskiej, zwracając się z prośbą do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o wszczęcie prac nad dokumentem. Forum Rozwoju Warszawy wzięło następnie udział w procedurze tworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla kwartału Królewska – Marszałkowska – Hoża – Trakt Królewski, wnioskując m.in. o przywrócenie skrzyżowania w miejscu ronda Dmowskiego.

Rondo Dmowskiego odNowa

Dziś, po blisko dekadzie analiz, zapowiedzi i planów, ratusz ogłosił właśnie wprowadzenie pierwszych zmian w tym miejscu. W ramach prac jeszcze w tym roku wokół ronda zostaną wytyczone cztery przejścia dla pieszych: dwa przez ul. Marszałkowską i dwa przez Aleje Jerozolimskie. Wszystkie poprowadzą na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe.

Czytaj też: Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku |Istniejące przejście podziemne nie zniknie, bo mieszczą się w nim liczne sklepy i punkty usługowe, prowadzi też do wejścia do stacji Metro Centrum. Ale wszyscy, którzy poruszają się w innych kierunkach, zyskają możliwość szybkiego przejścia w poziomie terenu – czytamy w informacji prasowej. Na rondzie i wokół niego pojawi się także zieleń. Nowe drzewa zostaną zasadzone m.in. na wyspie ronda i na wysepkach przy przystankach tramwajowych. Jak tłumaczył zastępca prezydenta Michał Olszewski podczas konferencji zapowiadającej przebudowę, 58 drzew zostanie posadzonych w gruncie, w specjalnych skrzyniach pozwalających na ich łatwe przesadzenie, gdy za kilka lat rozpocznie się remont linii średnicowej. Prawdopodobnie dopiero wtedy rondo zmieni się w zwykłe skrzyżowanie, pojawią się też przejścia bezpośrednio przy skrzyżowaniu. Przejścia dla pieszych wokół ronda Dmowskiego to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy. Osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z maluchami w wózkach wygodnie i bezpiecznie przedostaną się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie nie będą musieli schodzić do podziemi, by wydostać się z przystanku tramwajowego – mówił Michał Olszewski.

Początek zmian na rondzie Dmowskiego w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Schemat ukazujący planowane zmiany wokół ronda Dmowskiego; il. serwis prasowy urzędu m.st. Warszawy

ZAPISZ SIĘ