Architektura MuratorProjektyNowy Stadion Opolski w Opolu

Nowy Stadion Opolski w Opolu

Nowy stadion Odry Opole powstanie według projektu warszawskiej pracowni 90 Architekci.

Nowy Stadion Opolski w Opolu
Parking wokół obiektu zaprojektowano w formie parku z regularnym układem alei i trawiastą nawierzchnią

Konkurs na projekt nowego obiektu na ponad 10-hektarowej działce w północno-zachodniej części Opola urząd miasta zorganizował we współpracy z lokalnym oddziałem SARP. Uczestnicy mieli zaprojektować stadion na 12 tys. miejsc, spełniający wymogi areny III kategorii UEFA, a jednocześnie nawiązujący kompozycją do znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego (proj. Archimental, 2009). Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia 90 Architekci wraz ze spółką GMT (Piotr Czarnecki, Jędrzej Przyłuski, Jarosław Jachna, Bartłomiej Tarnas, Tomasz Pilch). Sędziowie docenili koncepcję za wyjątkową formę, racjonalną konstrukcję i rozwiązania oszczędzające energię. Według zwycięskiej propozycji elewacje stadionu powstaną jako lekka, stalowa konstrukcja pokryta membraną PTFE, dającą możliwość zmiennego podświetlania obiektu. Jak tłumaczą autorzy, uniesiona w czterech miejscach membrana pozwoli na wgląd we wnętrze areny, a jednocześnie będzie budzić skojarzenia z łupinami Narodowego Centrum Piosenki, jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Opola. Parking wokół obiektu zaprojektowano jako park.

Zakończenie realizacji: 2021

Tagi:
Plac Dworcowy w Opolu Plac Dworcowy w Opolu zostanie zaaranżowany na nowo według projektu pracowni MASZ i SN Architekci.
Plac Dworcowy w Opolu Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego zagospodarowania placu Dworcowego w Opolu. Zwyciężyły lokalne pracownie MASZ i SN Architekci.
Meble miejskie w Opolu Młodzi architekci Miłosz Korczak i Tomasz Kierończyk zwyciężyli w konkursie na projekt nowych mebli miejskich w centrum Opola.
Architektoniczny Mister Opolszczyzny Znamy wyniki konkursu na Mistera Architektury Województwa Opolskiego 2014-2016. Tytuł przyznano Centrum Biznesu zrealizowanemu według projektu wrocławskiej pracowni Port.
Światowy Dzień Architektury w Nysie Wystawa prezentująca dokonania opolskich architektów, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dyskusje na temat społecznej roli architekta to tylko niektóre z atrakcji Światowego Dnia Architektury w Nysie.
Biuro na wodzie w Opolu. Wyniki konkursu Bargework Rozstrzygnięto konkurs Bargework – Opole na projekt biura na wodzie. Za najlepszą spośród niemal stu nadesłanych prac uznano koncepcję Marii Chorny i Oleksandra Kostevych. Prostopadłościenną bryłę z przystanią wyróżnia elewacja, która może pełnić funkcje ekranu dla multimedialnych projekcji.