Architektura MuratorProjektyObrotowa kładka w Gdańsku

Obrotowa kładka w Gdańsku

Piesza kładka projektu Cezarego Bednarskiego połączy Wyspę Spichrzów z Długim Pobrzeżem i Głównym Miastem.

Obrotowa kładka w Gdańsku
Mechanizm rotacji zostanie umieszczony na sztucznej wyspie pośrodku kanału. Pełne otwarcie przęsła ma zająć około dwóch minut. Il. materiały prasowe

Konkurs na projekt zwodzonego mostu pieszego przez Motławę został zorganizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między Gminą Miasta Gdańska a konsorcjum Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland powołanego w celu zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów. Do udziału zaproszono siedem zespołów: Autorskie Studio Architektury z Rzeszowa, Studio Bednarski z Londynu, AIM Ireneusz Maksymiuk z Białegostoku, Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka z Wrocławia, Rochman Drohomirecki Architekci z Sopotu oraz KD Kozikowski Design i Europrojekt z Gdańska. Zwyciężyło Studio Bednarski, proponując obrotową kładkę o długości blisko 50 metrów. W projekcie celowo zrezygnowaliśmy z ekstrawaganckich form. Ostentacyjne obiekty tego rodzaju niepotrzebnie przyciągają uwagę, podczas gdy kładka powinna stanowić prostą i elegancką platformę, pozwalającą na podziwianie z niej miasta, stającą się jego integralną częścią i nieodwracającą od niego uwagi. Przykładem takiego rozwiązania może być Pont des Arts w Paryżu – tłumaczy Cezary Bednarski.

Zakończenie realizacji : 2019

Tagi:
Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.