Architektura MuratorProjektyOsiedle Łopuszańska 47 w Warszawie

Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie

Rozpoczęła się realizacja osiedla Łopuszańska 47 na warszawskich Włochach. Zespół według projektu biura HRA Architekci docelowo zaoferuje 500 mieszkań.

Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie, proj. HRA Architekci
Osiedle Łopuszańska 47Warszawa, ul. Łopuszańska 47
AutorzyHRA Architekci
InwestorSGI
Data realizacji (koniec)2025

Osiedle pod nazwą Łopuszańska 47 powstaje w miejscu dawnych warsztatów samochodowych na warszawskich Włochach. W przyszłości w kilku budynkach znajdzie się tu nawet 500 mieszkań. W pierwszym etapie, którego realizacja właśnie się rozpoczęła, zaplanowano jeden pięciokondygnacyjny obiekt z 96 lokalami o powierzchni od 39 do 98 m². Projekt osiedla opracowało biuro HRA Architekci. Osiedle będzie charakteryzować się elegancką, ponadczasową architekturą wyrażającą się szlachetnymi proporcjami oraz powściągliwym detalem. Kameralna skala budynków pozwoli na zachowanie spójnej kompozycji urbanistycznej całego osiedla. Starannie zaprojektowany i urządzony teren uwzględnia przemyślany układ komunikacji oraz zieleń. Dziedziniec będzie nasłoneczniony, dzięki otwarciu na stronę południową – mówi Stanisław Rewski z pracowni HRA Architekci.  Inwestorem osiedla Łopuszańska 47 jest firma SGI. Jak zapowiada, oddanie do użytku pierwszego etapu zaplanowane jest na początek 2025 roku.

Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie, proj. HRA Architekci
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie, proj. HRA Architekci
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie, proj. HRA Architekci

 

Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczyna realizację osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Zespół, który ma wyróżniać się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych, zaprojektowały młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Ekonomia i szczerość: nowy szeregowiec pod Poznaniem od Miłych Młodych Ludzi Oddano do użytku pierwszy z czterech szeregowców nowego osiedla w Stęszewie pod Poznaniem. Budynek w tak zwanym standardzie deweloperskim plus zaprojektował zespół Miłych Młodych Ludzi.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny Przy alei Lotników na warszawskim Mokotowie powstanie nowy apartamentowiec. Kameralny obiekt o uskokowej bryle na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowało biuro 4am Architekci.
Osiedle Vola w Warszawie U zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza na warszawskiej Woli powstanie nowy apartamentowiec według projektu Archiplan Studio. Inwestycję pod nazwą Osiedle Vola realizuje firma RONSON Development.
Osiedle Kwiatów Polskich w Warszawie projektu rmk.a W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.
Z archiwum „Architektury”: osiedla warszawskie W cyklu Z archiwum przypominamy publikację „Osiedla warszawskie”, która ukazała się w „Architekturze” nr 4/1976 i zawierała omówienie realizacji w kliku stołecznych dzielnicach, m.in. na Bródnie, Stegnach, Służewiu, Chomiczówce, Targówku, Gocławiu. O współczesny komentarz do tego materiału poprosiliśmy Janusza Korzenia.