Architektura MuratorProjektyOsiedle Ozon w Krakowie

Osiedle Ozon w Krakowie

Biuro Ingarden & Ewý wygrało konkurs inwestorski na projekt osiedla w rejonie ulicy Banacha w Krakowie.

Osiedle Ozon w Krakowie
Zgodnie z oczekiwaniami inwestora wnętrze osiedla uwolniono od ruchu samochodowego.

Dwuetapowy konkurs na projekt 10-hektarowego założenia inwestor, firma Ozon Megapolis, zorganizował we współpracy z krakowskim oddziałem SARP. Pierwszy etap obejmował zaprojektowanie układu urbanistycznego osiedla, w drugim należało opracować szczegółową koncepcję 2-hektarowego kwartału. Biuro Ingarden & Ewý zaproponowało 8 budynków o rzeźbiarskiej formie, dzięki której udało się uzyskać dużą liczbę dobrze doświetlonych mieszkań z atrakcyjnym widokiem na okolicę. Przestrzeń wokół zaprojektowano jako wolną od ruchu samochodowego, który skierowano do podziemnych garaży, pozostawiając na powierzchni jedynie ciągi piesze i ścieżki rowerowe biegnące po krajobrazowo ukształtowanym terenie. Poszczególnym fragmentom przestrzeni przypisano różne funkcje uporządkowane według hierarchii „od przestrzeni publicznej do prywatnej” – tłumaczą autorzy. Powierzchnia użytkowa mieszkań i lokali usługowych w I etapie wyniesie blisko 21 tys. .

ROZPOCZĘCIE REALIZACJI: 2018

Osiedle Ozon w Krakowie
W pierwszym etapie zagospodarowany zostanie kwartał o powierzchni blisko dwóch hektarów.
Budynek domaga się kontekstu - o ICE Kraków Krzysztof Bojanowski Architektura budynku, będąc swoistym kontrapunktem dla wzgórza wawelskiego, otwiera nowe wyzwanie dla samorządu krakowskiego, związane z potrzebą urbanistycznego uporządkowania jego najbliższego sąsiedztwa – pisze architekt i urbanista Krzysztof Bojanowski.
Nagroda Architizer A+ Popular Choice Award dla projektu Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, zaprojektowany przez architektów z biura  Ingarden & Ewý Architekci zwyciężył w internetowym głosowaniu w konkursie amerykańskiego portalu architektonicznego Architizer.com w kategorii obiektów kultury:  teatrów i centrów sztuki performatywnej
Ogród Doświadczeń w Krakowie Park Doświadczeń powstał na sześciu hektarach Parku Lotników w Nowej Hucie. To edukacyjny ogród, w którym rozmieszczono urządzenia pobudzające ciekawość do nauki.
DOM B Dom powstał na malowniczej działce na przedmieściach Warszawy. Lokalizacja budynku w znacznej części została zdeterminowana przez gęsty układ drzew. Prosta biała forma ma stanowić kontrast dla naturalnego otoczenia. (Autorzy: Ingarden & Ewy Architekci)