U zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza na warszawskiej Woli powstanie nowy apartamentowiec według projektu Archiplan Studio. Inwestycję pod nazwą Osiedle Vola realizuje firma RONSON Development.
Osiedle Vola w Warszawie, proj. Archiplan Studio; widok od strony Jana Kazimierza
Osiedle VolaWarszawa, róg ul. Studziennej i Jana Kazimierza
AutorzyArchiplan Studio
InwestorRONSON Development
Sześciokondygnacyjny budynek pod nazwą Osiedle Vola zaplanowano na rogu ulic Jana Kazimierza i Studziennej na Odolanach, nieopodal dawnego centrum handlowego Fort Wola. Na dawnych terenach przemysłowych powstają tam głównie nowe kwartały mieszkaniowe. Projekt obiektu na zlecenie firmy RONSON Development opracowało warszawskie Archiplan Studio. Budynek o kaskadowej, rozrzeźbionej bryle wyposażony będzie m.in. w panele fotowoltaiczne oraz oświetlenie LED w częściach wspólnych. Przewidziano także zielone dachy. Charakterystycznym elementem budynku będzie pawilon usługowo-handlowy w parterze o elewacjach z drewnianych lameli. W obiekcie znajdą się 84 mieszkania o powierzchni od 38 do 138 m². Inwestor nie podaje na razie daty realizacji.
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczyna realizację osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Zespół, który ma wyróżniać się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych, zaprojektowały młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Oddano do użytku pierwszy z czterech szeregowców nowego osiedla w Stęszewie pod Poznaniem. Budynek w tak zwanym standardzie deweloperskim plus zaprojektował zespół Miłych Młodych Ludzi.
Przy alei Lotników na warszawskim Mokotowie powstanie nowy apartamentowiec. Kameralny obiekt o uskokowej bryle na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowało biuro 4am Architekci.
Rozpoczęła się realizacja osiedla Łopuszańska 47 na warszawskich Włochach. Zespół według projektu biura HRA Architekci docelowo zaoferuje 500 mieszkań.
W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.
W cyklu Z archiwum przypominamy publikację „Osiedla warszawskie”, która ukazała się w „Architekturze” nr 4/1976 i zawierała omówienie realizacji w kliku stołecznych dzielnicach, m.in. na Bródnie, Stegnach, Służewiu, Chomiczówce, Targówku, Gocławiu. O współczesny komentarz do tego materiału poprosiliśmy Janusza Korzenia.