Architektura MuratorProjektyOsiedle Vola w Warszawie

Osiedle Vola w Warszawie

U zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza na warszawskiej Woli powstanie nowy apartamentowiec według projektu Archiplan Studio. Inwestycję pod nazwą Osiedle Vola realizuje firma RONSON Development.

Osiedle Vola w Warszawie
Osiedle Vola w Warszawie, proj. Archiplan Studio; widok od strony Jana Kazimierza
Osiedle VolaWarszawa, róg ul. Studziennej i Jana Kazimierza
AutorzyArchiplan Studio
InwestorRONSON Development

Sześciokondygnacyjny budynek pod nazwą Osiedle Vola zaplanowano na rogu ulic Jana Kazimierza i Studziennej na Odolanach, nieopodal dawnego centrum handlowego Fort Wola. Na dawnych terenach przemysłowych powstają tam głównie nowe kwartały mieszkaniowe. Projekt obiektu na zlecenie firmy RONSON Development opracowało warszawskie Archiplan Studio. Budynek o kaskadowej, rozrzeźbionej bryle wyposażony będzie m.in. w panele fotowoltaiczne oraz oświetlenie LED w częściach wspólnych. Przewidziano także zielone dachy. Charakterystycznym elementem budynku będzie pawilon usługowo-handlowy w parterze o elewacjach z drewnianych lameli. W obiekcie znajdą się 84 mieszkania o powierzchni od 38 do 138 m². Inwestor nie podaje na razie daty realizacji.

Osiedle Vola w Warszawie
Osiedle Vola w Warszawie, proj. Archiplan Studio
Osiedle Vola w Warszawie
Osiedle Vola w Warszawie, proj. Archiplan Studio
Osiedle Vola w Warszawie
Osiedle Vola w Warszawie, proj. Archiplan Studio
Osiedle Vola w Warszawie
Osiedle Vola w Warszawie, proj. Archiplan Studio
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie Rozpoczęła się realizacja osiedla Łopuszańska 47 na warszawskich Włochach. Zespół według projektu biura HRA Architekci docelowo zaoferuje 500 mieszkań.
Osiedle Kwiatów Polskich w Warszawie projektu rmk.a W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.
Z archiwum „Architektury”: osiedla warszawskie W cyklu Z archiwum przypominamy publikację „Osiedla warszawskie”, która ukazała się w „Architekturze” nr 4/1976 i zawierała omówienie realizacji w kliku stołecznych dzielnicach, m.in. na Bródnie, Stegnach, Służewiu, Chomiczówce, Targówku, Gocławiu. O współczesny komentarz do tego materiału poprosiliśmy Janusza Korzenia.
Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych? Debata z udziałem Christiana Schantla i Huberta Trammera Muzeum Narodowe w Krakowie i Konsulat Generalny Austrii zapraszają na debatę „Patrząc na Wiedeń. Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych”. Spotkanie z udziałem Huberta Trammera i Christiana Schantla z wydziału urzędu miasta Wiednia odpowiedzialnego za politykę mieszkaniową poprowadzi Łukasz Harat.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa: prezes KZN o programie SIM i mieszkaniach z przystępnym czynszem W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej może powstać nawet 100 tysięcy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu, twierdzi Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. Budowa pierwszych rozpocznie się latem 2022 roku. Będzie co najmniej kilkanaście takich inwestycji – zapowiada Urban.
Mieszkanie Plus: Katowice, Łowicz, Toruń, Świdnik, Dębica Rzuty budynków są modelowe i prezentują skromną, ale przemyślaną odpowiedź, jak powinno wyglądać dotowane przez państwo mieszkalnictwo. Program Mieszkanie Plus próbują podsumować dla nas Stanisław Rewski, Grzegorz Stiasny, Hubert Trammer i Agata Twardoch. W numerze także prezentacje pięciu osiedli zrealizowanych w ramach tej rządowej inicjatywy.