Architektura MuratorProjektyOsiedle Vola w Warszawie

Osiedle Vola w Warszawie

U zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza na warszawskiej Woli powstanie nowy apartamentowiec według projektu Archiplan Studio. Inwestycję pod nazwą Osiedle Vola realizuje firma RONSON Development.

Osiedle Vola w Warszawie
Osiedle Vola w Warszawie, proj. Archiplan Studio; widok od strony Jana Kazimierza
Osiedle VolaWarszawa, róg ul. Studziennej i Jana Kazimierza
AutorzyArchiplan Studio
InwestorRONSON Development

Sześciokondygnacyjny budynek pod nazwą Osiedle Vola zaplanowano na rogu ulic Jana Kazimierza i Studziennej na Odolanach, nieopodal dawnego centrum handlowego Fort Wola. Na dawnych terenach przemysłowych powstają tam głównie nowe kwartały mieszkaniowe. Projekt obiektu na zlecenie firmy RONSON Development opracowało warszawskie Archiplan Studio. Budynek o kaskadowej, rozrzeźbionej bryle wyposażony będzie m.in. w panele fotowoltaiczne oraz oświetlenie LED w częściach wspólnych. Przewidziano także zielone dachy. Charakterystycznym elementem budynku będzie pawilon usługowo-handlowy w parterze o elewacjach z drewnianych lameli. W obiekcie znajdą się 84 mieszkania o powierzchni od 38 do 138 m². Inwestor nie podaje na razie daty realizacji.

Osiedle Vola w Warszawie
Osiedle Vola w Warszawie, proj. Archiplan Studio
Osiedle Vola w Warszawie
Osiedle Vola w Warszawie, proj. Archiplan Studio
Osiedle Vola w Warszawie
Osiedle Vola w Warszawie, proj. Archiplan Studio
Osiedle Vola w Warszawie
Osiedle Vola w Warszawie, proj. Archiplan Studio
Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczyna realizację osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Zespół, który ma wyróżniać się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych, zaprojektowały młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Ekonomia i szczerość: nowy szeregowiec pod Poznaniem od Miłych Młodych Ludzi Oddano do użytku pierwszy z czterech szeregowców nowego osiedla w Stęszewie pod Poznaniem. Budynek w tak zwanym standardzie deweloperskim plus zaprojektował zespół Miłych Młodych Ludzi.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny Przy alei Lotników na warszawskim Mokotowie powstanie nowy apartamentowiec. Kameralny obiekt o uskokowej bryle na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowało biuro 4am Architekci.
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie Rozpoczęła się realizacja osiedla Łopuszańska 47 na warszawskich Włochach. Zespół według projektu biura HRA Architekci docelowo zaoferuje 500 mieszkań.
Osiedle Kwiatów Polskich w Warszawie projektu rmk.a W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.
Z archiwum „Architektury”: osiedla warszawskie W cyklu Z archiwum przypominamy publikację „Osiedla warszawskie”, która ukazała się w „Architekturze” nr 4/1976 i zawierała omówienie realizacji w kliku stołecznych dzielnicach, m.in. na Bródnie, Stegnach, Służewiu, Chomiczówce, Targówku, Gocławiu. O współczesny komentarz do tego materiału poprosiliśmy Janusza Korzenia.