Architektura MuratorProjektyPałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA

Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA

Architekci z pracowni WXCA proponują rozbudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie o nową, bardzo oszczędną w wyrazie bryłę i wykreowanie atrakcyjnej zielonej przestrzeni, która stanowiłaby miejsce spontanicznych spotkań mieszkańców miasta ze sztuką.

Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA
Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki, proj. WXCA, IV nagroda; il. Pixelcraft

Na początku grudnia poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego na rozbudowę i przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Zadaniem uczestników było zaproponowanie adaptacji historycznego zespołu na nowoczesną placówkę kulturalną, w której prezentowane będą dzieła sztuki z różnych epok i zakątków świata. Zwyciężyło litewskie studio Processoffice, ale wśród laureatów znaleźli się też Polacy. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci, a czwarte biuro WXCA w składzie Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Adrianna Manista.

Czytaj też: BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie |


Architekci z WXCA starali się z jednej strony znaleźć najlepszą odpowiedź na współczesne potrzeby miasta oraz jego mieszkańców, z drugiej tak zaprojektować nową zabudowę, by respektowała pierwotny kształt historycznego założenia. Pałac Radziwiłłów jest świadkiem i uczestnikiem historii od XVII wieku, widać na nim ślady różnych epok. Chcieliśmy uszanować jego złożone losy, zaproponowaliśmy więc stonowaną architekturę o szlachetnym wyrazie, która odzwierciedla ideę pierwszego projektanta – wyjaśnia Małgorzata Dembowska z WXCA, współautorka projektu. Autorzy zaplanowali oszczędną formę architektoniczną, która pozwala na wydobycie walorów zabytkowej bryły. Współczesne rozwiązania i detale korespondują z historyczną fasadą i w sposób wyważony dopełniają historyczny obiekt.

Zgodnie z koncepcją architektów, przestrzeń wokół pałacu powinna stać się atrakcyjnym, reprezentacyjnym miejscem, które w najlepszy sposób będzie służyć mieszkańcom Wilna. Dziedziniec wzbogacają dwie odrębne strefy publiczne – amfiteatr w części centralnej oraz zielony skwer, który może też pełnić funkcje zewnętrznej przestrzeni wystawienniczej. Zależało nam na stworzeniu takiego miejsca, które stanie się łącznikiem pomiędzy muzeum a miastem. Zaprojektowane przez nas rozwiązania pozwalają zagospodarować całą przestrzeń na różne aktywności – na wykłady, koncerty, wystawy czy po prostu na spotkania mieszkańców – dodaje Krzysztof Moskała z WXCA, współautor projektu. Otwarta struktura całego założenia zachęca do kontaktu ze sztuką i wielowątkową ofertą muzeum. Tę otwartość symbolizować ma m.in. nowe, przeszklone wejście do muzeum zaprojektowane we wnęce, na osi pałacu.

Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA
Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki, proj. WXCA, IV nagroda; il. Pixelcraft
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA
Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki, proj. WXCA, IV nagroda; il. Pixelcraft
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA
Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki, proj. WXCA, IV nagroda; il. Pixelcraft
Tagi:
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.
WXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku Pracownia WXCA wróciła z Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów  Leonardo 2021 z dwiema nagrodami, w tym z Grand Prix za projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.
Pawilon Polski na Expo w Dubaju: nowe zdjęcia Projekt pawilonu Polski na Expo w Dubaju został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Wygrała pracownia WXCA, proponując wykorzystanie na zewnątrz i w środku obiektu instalacji kinetycznych mających przywodzić na myśl stada ptaków. Mamy nowe zdjęcia pawilonu Polski na Expo w Dubaju.
Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA Na przełomie września i października mają rozpocząć się prace porządkowe na terenie Pola Mokotowskiego. To pierwszy etap modernizacji parku według konkursowego projektu biura WXCA z 2018 roku.
Pisklę na placu Pięciu Rogów: konserwator zgodził się na instalację Joanny Rajkowskiej. Dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej może powstać na placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków  pozytywnie zaopiniował projekt rzeźby