Architektura MuratorProjektyPałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA

Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA

Architekci z pracowni WXCA proponują rozbudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie o nową, bardzo oszczędną w wyrazie bryłę i wykreowanie atrakcyjnej zielonej przestrzeni, która stanowiłaby miejsce spontanicznych spotkań mieszkańców miasta ze sztuką.

Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA
Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki, proj. WXCA, IV nagroda; il. Pixelcraft

Na początku grudnia poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego na rozbudowę i przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Zadaniem uczestników było zaproponowanie adaptacji historycznego zespołu na nowoczesną placówkę kulturalną, w której prezentowane będą dzieła sztuki z różnych epok i zakątków świata. Zwyciężyło litewskie studio Processoffice, ale wśród laureatów znaleźli się też Polacy. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci, a czwarte biuro WXCA w składzie Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Adrianna Manista.

Czytaj też: BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie |


Architekci z WXCA starali się z jednej strony znaleźć najlepszą odpowiedź na współczesne potrzeby miasta oraz jego mieszkańców, z drugiej tak zaprojektować nową zabudowę, by respektowała pierwotny kształt historycznego założenia. Pałac Radziwiłłów jest świadkiem i uczestnikiem historii od XVII wieku, widać na nim ślady różnych epok. Chcieliśmy uszanować jego złożone losy, zaproponowaliśmy więc stonowaną architekturę o szlachetnym wyrazie, która odzwierciedla ideę pierwszego projektanta – wyjaśnia Małgorzata Dembowska z WXCA, współautorka projektu. Autorzy zaplanowali oszczędną formę architektoniczną, która pozwala na wydobycie walorów zabytkowej bryły. Współczesne rozwiązania i detale korespondują z historyczną fasadą i w sposób wyważony dopełniają historyczny obiekt.

Zgodnie z koncepcją architektów, przestrzeń wokół pałacu powinna stać się atrakcyjnym, reprezentacyjnym miejscem, które w najlepszy sposób będzie służyć mieszkańcom Wilna. Dziedziniec wzbogacają dwie odrębne strefy publiczne – amfiteatr w części centralnej oraz zielony skwer, który może też pełnić funkcje zewnętrznej przestrzeni wystawienniczej. Zależało nam na stworzeniu takiego miejsca, które stanie się łącznikiem pomiędzy muzeum a miastem. Zaprojektowane przez nas rozwiązania pozwalają zagospodarować całą przestrzeń na różne aktywności – na wykłady, koncerty, wystawy czy po prostu na spotkania mieszkańców – dodaje Krzysztof Moskała z WXCA, współautor projektu. Otwarta struktura całego założenia zachęca do kontaktu ze sztuką i wielowątkową ofertą muzeum. Tę otwartość symbolizować ma m.in. nowe, przeszklone wejście do muzeum zaprojektowane we wnęce, na osi pałacu.

Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA
Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki, proj. WXCA, IV nagroda; il. Pixelcraft
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA
Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki, proj. WXCA, IV nagroda; il. Pixelcraft
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA
Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki, proj. WXCA, IV nagroda; il. Pixelcraft
Tagi:
WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej Projekt warszawskiej pracowni WXCA zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zespół kulturalny w mieście Incheon w Korei Południowej. Polscy architekci zaproponowali budynek w formie zatopionego w zieleni mostu.
Ogrody Ulricha: nowa wielofunkcyjna przestrzeń na warszawskiej Woli Otwarto Ogrody Ulricha według projektu pracowni WXCA. „Zależało nam, by przywrócić pamięć o pierwotnej funkcji tego miejsca. We wnętrzach zaprojektowaliśmy zespół oranżerii z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których – tak jak kiedyś – będą rosły egzotyczne rośliny” – mówi Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca biuro.
O realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa  WXCA pisze Monika Lemańska.
Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji Na warszawskim Ursynowie powstać ma dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek według projektu WXCA. Inicjatorzy przedsięwzięcia dysponują już pozwoleniem na budowę, wciąż zbierają jednak fundusze na realizację.
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.