Architektura MuratorKonkursyBDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie

BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie

Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci z Warszawy. Dostrzeżono też koncepcję biura WXCA.

BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie
Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki, proj. BDR Architekci, III nagroda

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt przebudowy zabytkowego Pałacu Radziwiłłów w Wilnie Litewskie Muzeum Sztuki (LNMA) ogłosiło w maju. Zadaniem uczestników było zaproponowanie adaptacji historycznego zespołu na nowoczesną placówkę kulturalną, w której prezentowane będą dzieła sztuki z różnych epok i zakątków świata. Zmodernizowany kompleks miał przy tym oferować atrakcyjną i dostępną dla wszystkich przestrzeń publiczną.

Czytaj też: Międzynarodowy konkurs na projekt Litewskiego Muzeum Sztuki |

W 10-osobowym jury znaleźli się Mindaugas Pakalnis, główny architekt Wilna, Arūnas Gelūnas, dyrektor Litewskiego Muzeum Sztuki (LNMA), Lolita Jablonskienė, dyrektor Narodowej Galerii Sztuki, Jolanta Jurašienė, wicedyrektor ds. Wystaw i Edukacji LNMA oraz architekci Mindaugas Staniūnas z działu inwestycji LNMA, Rolandas Palekas, Aurimas Sasnauskas, Siiri Valner oraz Jan Belina Brzozowski z pracowni BBGK Architekci.

Prowadzący konkurs Litewski Związek Architektów podał właśnie wyniki. Pierwsze miejsce zajęło litewskie Processoffice, drugie Fragment architektai, a trzecie warszawska pracownia BDR Architekci w składzie: Konrad Basan, Paweł Dadok i Maria Roj we współpracy z Kamilem Urbanem.

Polski zespół zaproponował przede wszystkim przywrócenie pierwotnego układu urbanistycznego Pałacu Radziwiłłów w kształcie litery U. Architekci odtworzyli gabaryty pawilonu centralnego ze skrzydłem wschodnim oraz nieistniejący obecnie pawilon południowy. Na plac wewnętrzny wchodzi się przez ażurowy podcień wparty na lekkiej konstrukcji słupowej. Przed Muzeum zaprojektowaliśmy duże pola zieleni z wysokimi drzewami, przesadzonymi z obecnego dziedzińca – tłumaczą.

BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie
Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki, proj. BDR Architekci, III nagroda

W charakterystycznym dla siebie stylu autorzy zaproponowali stonowane i czytelnie artykułowane fasady, ujęte w pionowe podziały z dużymi przeszkleniami. Równoważą je płaszczyzny pełnych ścian. Czterospadowe dachy dzielone są na piętro ze świetlikiem i połacią z pokryciem. Nowa architektura manifestuje otwartość, sygnalizuje publiczny charakter budynku. Dopełnia tym samym i równoważy pałacowy i bardziej egalitarną formę budynków muzealnych. Dla zharmonizowania całości – rozbudowa respektuje linie gzymsów, zwłaszcza wydatnego gzymsu koronującego – wyjaśniają projektanci.

Całość uzupełnia starannie opracowana przestrzeń publiczna. Zaprojektowany plac składa się z dwóch przestrzeni półpublicznych będących w zarządzaniu muzeum: dziedzińca i krużganka – czytamy w opisie pracy. Dojście prowadzące do pawilonu centralnego dzieli dziedziniec muzealny na dwa obszary. Po lewej stronie został ukształtowany amfiteatr na 500 miejsc siedzących, po prawej – plac z przepuszczalną nawierzchnią. Dziedziniec wzbogaca aleja formowanych drzew dająca cień korzystającym z kawiarni.

BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie
Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki, proj. BDR Architekci, III nagroda

Krużganek również ma dwojaki charakter. Na poziomie terenu tworzy zadaszenie przed słońcem i deszczem, gdzie mieszkańcy i zwiedzający mogą skorzystać z dwóch pawilonów – kawiarni i sklepu. Na dachu krużganku zaplanowaliśmy taras wystawienniczy dla letnich ekspozycji plenerowych dostępny poprzez niezależną klatkę schodowa z windą – wyjaśniają architekci.    

W konkursie doceniono też projekt biura WXCA we współpracy z Buro Happold. Zespół w składzie Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Adrianna Manista, Igor Sikorski, Alicja Sadowsz, Włja Jancy, Sławomir Pastuszka zajął czwarte miejsce, pokonując projekty m.in. z Meksyku, Węgier, Danii, Hiszpanii, Australii i Indonezji. Wszytskie nagrodzone projekty można obejrzeć na stronie Litewskiego Związku Architektów: www.architektusajunga.lt.

BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie
Przebudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki, proj. BDR Architekci, III nagroda
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.