Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej

i

Autor: Archiwum Architektury Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej, proj. Bjerg Arkitektur

Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej

2019-04-23 15:59

W podwarszawskiej Podkowie powstanie zaawansowany technologicznie budynek przedszkola z oddziałem żłobkowym. Projekt obiektu na zlecenie władz miasta opracował polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.

Nazwa obiektuNowy budynek przedszkola miejskiego im. Krasnala Hałabały
Adres obiektuPodkowa Leśna, ul. Miejska 7
AutorzyBjerg Arkitektur Polska, architekci Mateusz Szymon Płoszaj-Mazurek, Jędrzej Zagajewski, Karol Gniazdowski, Jolanta Majchrowicz, Filip Posiak, Klaudia Szczepanowska
InwestorUrząd Miasta Podkowy Leśnej
Powierzchnia użytkowa1488.0 m²
Projekt2018
Data realizacji (koniec)2020

W połowie ubiegłego roku władze Podkowy Leśnej rozstrzygnęły przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej nowego publicznego przedszkola przy ul. Miejskiej, w samym centrum tego malowniczego miasta ogrodu. Dotychczasowy obiekt z przełomu lat 80. i 90. jest bowiem dość energochłonny i nie odpowiada współczesnym wymaganiom stawianym placówkom edukacyjnym. Według założeń nowy budynek pomieści setkę dzieci w wieku przedszkolnym oraz piętnaścioro w wieku żłobkowym, będzie też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i pasywny. Przedszkole zaprojektowane zostało w prefabrykowanej konstrukcji stalowej. Po przetransportowaniu z zakładu, pawilon zmontowany zostanie na działce. Takie rozwiązanie pozwoli na najkrótszą możliwą przerwę w funkcjonowaniu istniejącej placówki – wyjaśnia architekt Karol Gniazdowski z polskiego oddziału biura Bjerg Arkitektur. Przy realizacji wykorzystane zostanie w sumie 77 wykończonych, przestrzennych modułów, w tym 25 segmentów dachowych. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie blisko 1500 m2.

Autorzy przewidzieli w budynku zaawansowane rozwiązania proekologicznych, w tym fotowoltaikę, pasywne zacienienie okien, odzysk ciepła i przemyślany układ bryły, zoptymalizowany pod kątem dostępu światła słonecznego, a także materiały o niskim śladzie węglowym – w szczególności drewno modrzewia syberyjskiego. Ponadto obiekt ma zostać poddany certyfikacji Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt (PHI). Ażurowa elewacja z pionowych desek, zmiękczająca zarysy budynku licznymi występami, stapia architekturę z naturalnym otoczeniem, jednocześnie regulując nasłonecznienie i chroniąc obiekt przed przegrzewaniem w lecie – opisują projektanci.

Jak przystało na obiekt ekologiczny, przestrzennym i symbolicznym centrum nowego przedszkola będzie zlokalizowane na dziedzińcu drzewo, w którego zasadzeniu mają wziąć udział mieszkańcy Podkowy. Układ funkcjonalny został ukształtowany tak, by wszystkie sale dla dzieci były skierowane na południe, a korytarze tworzyły wokół dziedzińca pierścień z licznymi przeszkleniami i oknami. Projekt ma już pozwolenie na budowę. Planowane zakończenie inwestycji to 2020 rok.

Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej

i

Autor: Archiwum Architektury Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej, proj. Bjerg Arkitektur, widok od ulicy
Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej

i

Autor: Archiwum Architektury Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej, proj. Bjerg Arkitektur, widok od ogrodu
Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej

i

Autor: Archiwum Architektury Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej, proj. Bjerg Arkitektur, wejście
Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej

i

Autor: Archiwum Architektury Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej, proj. Bjerg Arkitektur, plac zabaw
Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej

i

Autor: Archiwum Architektury Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej, proj. Bjerg Arkitektur, atrium
Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej

i

Autor: Archiwum Architektury Pasywne przedszkole w Podkowie Leśnej, proj. Bjerg Arkitektur, schemat