Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego powstaną nowe pawilony wejściowe. Konkurs na ich projekt wygrała warszawska pracownia 2pm.
Aby uniknąć bezpośrednich nawiązań do tradycyjnej zabudowy podhala, bryła została zgeometryzowana, co dodatkowo podkreśla prostopadły układ dranic. Il. serwis prasowy
Organizatorem konkursu były władze parku, w siedmioosobowym jury znalazło się jednak pięcioro architektów: Jerzy Chlebiński, Jan Karpiel- -Bułecka, Dorota Leśniak-Rychlak, Zbigniew Myczkowski i Jakub Szczęsny. Uczestnicy mieli zaprojektować dwa obiekty, dla lokalizacji o różnym charakterze – jeden mniejszy, dla rzadko odwiedzanej przez turystów Doliny Białego, drugi większy, dla popularnej Doliny Kościeliskiej, przy czym musieli uwzględnić możliwość adaptacji obu typów do pozostałych 15 miejsc, w których znajdują się punkty wstępu na teren parku.
Aksonometria. Il. serwis prasowy
Główną nagrodę zdobyła praca biura 2pm. Jak oceniło jury, projekt ten najlepiej wpisuje się w tatrzański krajobraz i odpowiada na wymagania regulaminu, czyli zaproponowanie współczesnych form odwołujących się do tradycji bez bezpośredniego naśladownictwa stylu regionalnego. Punktem wyjścia była konstrukcja koliby, kształt i detal jej dwuspadowego dachu oraz eksplorowanie skojarzeń związanych z szarą, wysrebrzoną słońcem i deszczem deską pokryciową – tłumaczą autorzy. Rozpoczęcie realizacji: 2016
Aby uniknąć bezpośrednich nawiązań do tradycyjnej zabudowy podhala, bryła została zgeometryzowana, co dodatkowo podkreśla prostopadły układ dranic. Il. serwis prasowy
Architektura tężni jest ramą dla ruchu odbywającego się wewnątrz niej. Tworzy przestrzenny kontekst dla uzdrawiania tam ciała i zmysłów. O nowej realizacji biura 2pm architekci pisze Janusz Sepioł.
Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowych punktów wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia 2pm, znana m.in. z Pawilonu Polski na Expo 2015 w Mediolanie. Zwycięska propozycja to nowoczesne ujęcie koliby - drewnianego, górskiego szałasu.
Plan pawilonu prowadzi przez symboliczny tajemniczy ogród z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie ukazuje się zwiedzającym od razu. Najpierw należy pokonać długą, zmieniającą kierunek i poziom drogę. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną przestrzenią ogrodu – pisze współautor projektu Piotr Musiałowski.
W parku zdrojowym "Za Maskalisem" Busku Zdroju powstanie nowy kompleks uzdrowiskowy. Obejmie on tężnię i pawilon ogrodowy kryjący pijalnię wód i oranżerię. Autorem koncepcji nagrodzonej w konkursie architektonicznym organizowanym przez kielecki oddział SARP jest warszawska pracownia 2PM.
Od początku maja można odwiedzać Pawilon Polski na Expo 2015 w Mediolanie. Za ażurową elewacją ukryto labirynt prowadzący do ogrodu symbolizującego owocowy sad. Aby uzyskać efekt bezkresnej, zielonej przestrzeni ściany wokół zostały wyłożone lustrzanymi powierzchniami. Prezentujemy zdjęcia pawilonu zaprojektowanego przez warszawską pracownię 2PM.
Pawilon Polski na EXPO 2015 w Mediolanie - wiemy już jak będzie wyglądał. Zobacz nagrodzone projekty i prace nadesłane na konkurs [GALERIA] Wystawa pokonkursowa odbyła się w dniach 7-8 czerwca w Warszawie