Prefabrykacja

Pierwszy drewniany szpital w Polsce

2023-04-11 14:02

Rozpoczęła się rozbudowa szpitala w Ostródzie. Nowe skrzydło, mieszczące m.in. izbę przyjęć i oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej, powstanie całkowicie z drewna.

Nazwa obiektu: rozbudowa szpitala w Ostródzie
Adres: Ostróda, ul. Władysława Jagiełły 1
Autorzy: Ekoinbud
Inwestor: Szpital w Ostródzie
Powierzchnia użytkowa: 2000 m²
Realizacja: 2023
Koszt inwestycji: 21 380 000 PLN

Historia szpitala w Ostródzie sięga lat 20. XX wieku. Magistrat przejął wówczas od wojska zabudowania lazaretu garnizonowego i urządził tam szpital powiatowy. Z czasem budynki okazały się zbyt małe i rozpoczęto realizację nowej siedziby przy dzisiejszej ulicy Jagiełły. Budowę gmachu ukończono w 1938 roku. Obecnie szpital ma dziewięć oddziałów, sześć poradni specjalistycznych oraz pracownie diagnostyczne. Jak wiele podobnych placówek w Polsce, działających w obiektach historycznych, a co za tym idzie – wielokrotnie przebudowywanych i rozbudowywanych, wymaga dziś jednak modernizacji i uporządkowania układu funkcjonalnego, zwłaszcza urządzenia na nowo izby przyjęć. Kilka lat temu dyrekcja zorganizowała przetarg na koncepcję architektoniczną nowego skrzydła. Wygrała wrocławska pracownia Archimodicus, projektując dwukondygnacyjny pawilon, w którym oprócz izby przyjęć znalazłaby się m.in. sala zabiegowo-operacyjna, gabinety oraz szereg pomieszczeń technicznych. Obiekt przewidziano od strony ulicy Jagiełły.

Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na realizację inwestycji. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Ekoinbud z Gdańska, specjalizująca się w budownictwie modułowym. Spółka zaproponowała, by przewidzianą w projekcie konstrukcję ze stali zastąpić drewnianą. Inwestor przystał na takie rozwiązanie, więc zespół konstruktorów i architektów Ekoinbudu przeprojektował obiekt, dostosowując do wykorzystywanej przez siebie technologii prefabrykowanych modułów drewnianych.

Jak tłumaczy Michał Buczyński, project manager Ekoinbudu, poszczególne moduły charakteryzujące się doskonałymi parametrami termicznymi oraz wysoką wytrzymałością i sztywnością. Przygotowane zostają w oparciu o lite drewno KVH, które następnie jest klejone warstwowo. Ze względu na swoje właściwości, materiały te nie podlegają pęknięciom ani odkształceniom, pozostają odporne na uszkodzenia, a także na grzyby i insekty, co ma niebagatelne znaczenie szczególnie dla obiektów szpitalnych – podkreśla.  Dodaje, że szczególną cechą prefabrykowanych modułów drewnianych jest też ich pełna dyfuzyjność, skutkująca „oddychaniem ścian”. Wykorzystywane materiały efektywnie izolują ściany zewnętrzne i dach budynku w okresie zimowym, a latem chronią go przed ciepłem, dzięki czemu generują spore oszczędności związane z ogrzewaniem i wychładzaniem budynku – wyjaśnia.

Nowe skrzydło szpitala w Ostródzie zostanie ponadto wyposażone w mechaniczny system wentylacji z odzyskiem ciepła, co dodatkowo przyczyni się do ograniczenia kosztów eksploatacji całego obiektu. Realizacja wymaga głównie spełnienia specyficznych wymagań technicznych opisanych dla tego typu budynków w zakresie instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych czy architektury i wykończenia. Budynek zostanie zrealizowany w technologii prefabrykowanych modułów w konstrukcji drewnianej, składających się z prefabrykowanych paneli ściennych, stropowych i dachowych. Ciekawym rozwiązaniem jest również zaprojektowanie poddasza technicznego, na którym przewidziano instalację urządzeń wentylacyjnych – mówi Michał Buczyński.

Nowe skrzydło będzie połączone z gmachem głównym zarówno na parterze, jak i na pierwszym piętrze. W środku ostatecznie znajdą się gabinety zabiegowe, pracownie USG i endoskopii oraz oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie blisko 2 tys. m². Zakończenie rozbudowy szpitala w Ostródzie wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie przewidziane jest na czwarty kwartał 2023 roku.