Architektura MuratorProjektyPlac Dworcowy w Opolu

Plac Dworcowy w Opolu

Plac Dworcowy w Opolu zostanie zaaranżowany na nowo według projektu pracowni MASZ i SN Architekci.

Plac Dworcowy w Opolu
W części południowej, przed budynkiem dworca, powstanie plac przedwejściowy, w części wschodniej - ciąg komunikacyjny łączący dworzec z ulicą 1 maja, a w północnej chodnik i ścieżka rowerowa

Konkurs na projekt nowego zagospodarowania placu władze Opola zorganizowały we współpracy z lokalnym oddziałem SARP. Uczestnicy musieli m.in. uwzględnić fakt, że w miejscu obecnego dworca PKS planowane jest nowe centrum przesiadkowe, a w niedalekiej przyszłości pobliska ul. 1 Maja ma tu przebiegać w tunelu. Autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali zaaranżowanie przestrzeni w formie kolistych skwerów z nowo posadzonymi drzewami i małą architekturą. Zaprojektowali zarówno miejsca zacienione, jak i nasłonecznione, w tym niewielką pergolę i plac zabaw. Przyjęty układ kompozycji jest podatny na modyfikację i przyjęcie różnorodnych aktywności, oferuje miejsce odpoczynku w podróży, ale jest również atrakcyjną przestrzenią miejską – uzasadniało jury.

Rozpoczęcie realizacji: 2019

Tagi:
Plac Dworcowy w Opolu Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego zagospodarowania placu Dworcowego w Opolu. Zwyciężyły lokalne pracownie MASZ i SN Architekci.
Nowy Stadion Opolski w Opolu Nowy stadion Odry Opole powstanie według projektu warszawskiej pracowni 90 Architekci.
Meble miejskie w Opolu Młodzi architekci Miłosz Korczak i Tomasz Kierończyk zwyciężyli w konkursie na projekt nowych mebli miejskich w centrum Opola.
Architektoniczny Mister Opolszczyzny Znamy wyniki konkursu na Mistera Architektury Województwa Opolskiego 2014-2016. Tytuł przyznano Centrum Biznesu zrealizowanemu według projektu wrocławskiej pracowni Port.
Światowy Dzień Architektury w Nysie Wystawa prezentująca dokonania opolskich architektów, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dyskusje na temat społecznej roli architekta to tylko niektóre z atrakcji Światowego Dnia Architektury w Nysie.
Biuro na wodzie w Opolu. Wyniki konkursu Bargework Rozstrzygnięto konkurs Bargework – Opole na projekt biura na wodzie. Za najlepszą spośród niemal stu nadesłanych prac uznano koncepcję Marii Chorny i Oleksandra Kostevych. Prostopadłościenną bryłę z przystanią wyróżnia elewacja, która może pełnić funkcje ekranu dla multimedialnych projekcji.