Plac Solidarności w Szczecinie: będzie więcej drzew i zbiornik retencyjny

i

Autor: Archiwum Architektury Plac Solidarności w Szczecinie po zmianach, proj. KWK Promes Robert Konieczny

Plac Solidarności w Szczecinie: będzie więcej drzew i zbiornik retencyjny

2022-02-23 19:11

Plac Solidarności w Szczecinie czekają duże zmiany. Z inicjatywy Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes pojawią się tam nowe drzewa i krzewy. Będzie też więcej mebli miejskich i zbiornik retencyjny. Prezentujemy koncepcję modernizacji placu Solidarności w Szczecinie, którą architekt opracował pro bono.

Spis treści

  1. Plac Solidarności w Szczecinie: historia
  2. Małe wielkie zmiany na placu Solidarności
  3. Plac Solidarności odNOWA: wizualizacje

Plac Solidarności w Szczecinie: historia

Plac Solidarności w Szczecinie to miejsce symboliczne. To tam w grudniu 1970 roku doszło do krwawych starć mieszkańców z milicją i wojskiem. W wyniku ulicznych demonstracji 16 osób poniosło śmierć, a ponad 100 zostało rannych. Szczególna historia tego miejsca skłoniła lokalne władze do usytuowania w obrębie placu nowej placówki podejmującej temat powojennych migracji, odbudowy miasta i tożsamości jego nowych mieszkańców, a wreszcie także roli, jaką odegrał Szczecin na drodze do odzyskania suwerenności w 1989 roku. Na projekt obiektu, który ostatecznie nazwano Centrum Dialogu Przełomy, w 2009 roku zorganizowano konkurs architektoniczny. Zwyciężył projekt KWK Promes Roberta Koniecznego, który część ekspozycyjną przewidywał w większości pod powierzchnią placu Solidarności. Budynek godzi dwie sprzeczne tradycje: kwartału i placu. Tak powstała urbanistyczna hybryda – domyka plac niczym kwartał, zachowując jednocześnie walory otwartej przestrzeni. Wypłaszczenia kreują przedpola przed filharmonią i kościołem. Kwartał zaznacza się w przeciwnych narożach jako wypiętrzenia posadzki. Jedno mieści muzeum, drugie stanowi pagórek domykający wnętrze urbanistyczne i chroniący je przed zgiełkiem ulicy – pisał Robert Konieczny w „A-m” 04/2016. Inwestycję rozpoczęto w marcu 2012 roku, a ukończono w styczniu 2016 roku. Od tego czasu Centrum Dialogu Przełomy zdobyło wiele prestiżowych nagród architektonicznych, w tym European Prize for Urban Public Space czy tytuł Najlepszego Budynku Świata Roku 2016 na World Architecture Festival. Jak się wydaje obiekt w wraz z placem Solidarności na trwałe wpisał się już w przestrzeń Szczecina. Plac stał się naturalnym miejscem spotkań i zgromadzeń mieszkańców. Odbywają się tam  nie tylko wydarzenia kulturalne, ale też spontaniczne demonstracje, a na co dzień z jego przestrzeni korzystają deskorolkarze i rowerzyści. Ostatnio plac Solidarności w Szczecinie bywał jednak także krytykowany. Na fali medialnej wrzawy wokół kolejnych pozbawionych zieleni betonowych rynków i placów, które wciąż powstają w całej Polsce, zarzuty kierowano także w stosunku do realizacji Roberta Koniecznego. Architekt postanowił nie wdawać się w zawiłe polemiki i zapowiedział, że opracuje pro bono projekt modernizacji placu Solidarności. O swoich wstępnych pomysłach po raz pierwszy opowiedział „Architekturze-murator” w materiale filmowym, który można obejrzeć TU.

Małe wielkie zmiany na placu Solidarności

Dziś przedstawiamy bardziej szczegółowe założenia. Projekt koncepcyjny modyfikacji placu Solidarności w Szczecinie i budynku Centrum Dialogu Przełomy wychodzi naprzeciw zachodzącym zmianom klimatycznym przy jednoczesnym poszanowaniu obecnych funkcji publicznych – tłumaczy autor. Projekt zakłada zwiększenie udziału powierzchni biologicznie czynnej poprzez wymianę pól żwirowych na pola trawiaste i zwiększenie ich powierzchni. Od strony południowej architekci zaplanowali nowe nasadzenia wyższych drzew, które pozwolą zacienić część placu Solidarności i ograniczą poziom hałasu od strony ruchliwej Trasy Zamkowej.Przewidzieli też zwiększenie liczby ławek i platform. Nowe ławki będą żelbetowe z drewnianymi siedziskami. W ramach prac okładziny Ściany Pamięci od strony Trasy Zamkowej oraz murku od strony ulicy Małopolskiej zostaną rozebrane i zastąpione konstrukcją żelbetową „dolaną” do istniejących murów żelbetowych. Murki z płyt betonowych przy polach żwirowych w pobliżu przejścia dla pieszych od strony placu Hołdu Pruskiego zostaną rozebrane i zastąpione murami żelbetowymi wylewanymi na miejscu – czytamy w opisie.Pracownia KWK Promes proponuje też budowę zbiornika retencyjnego, który ograniczyłby ryzyko zalania budynku Centrum Dialogu Przełomy i odciążył sieć kanalizacyjną. Zebrana w ten sposób będzie mogła być wykorzystana do nawadniania zieleni. Według projektu na placu Solidarności zostaną ponadto zainstalowane słupki, które ograniczą możliwość wjazdu pojazdów na obszar placu oraz na chodniki wzdłuż elewacji budynku. Jest szansa, że modernizacja placu Solidarności w Szczecinie rozpocznie się jeszcze w tym roku.

ZAPISZ SIĘ

Plac Solidarności odNOWA: wizualizacje