Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców według Hugona Kowalskiego

i

Autor: Archiwum Architektury Koncepcja zagospodarowania podwórka według projektu mieszkańców i Izy Rutkowskiej opracowana przez Hugona Kowalskiego; il. dzięki uprzejmości Izy Rutkowskiej

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców według Hugona Kowalskiego

2017-09-22 14:17

Wiemy, jak może wyglądać słynne już podwórko im. Wszystkich Mieszkańców na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Wizualizacje zagospodarowania przestrzeni opracował architekt Hugon Kowalski. Do 2 października wrocławianie mogą głosować na tę koncepcję w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego.

Wizualizacje zagospodarowania podwórka według projektu okolicznych mieszkańców i Izy Rutkowskiej opracował architekt Hugon Kowalski. O pomyśle przekształcenia tej zaniedbanej przestrzeni w obrębie ulic Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej we Wrocławiu pisaliśmy już wielokrotnie. Wszystko zaczęło się w 2015 roku, gdy na Przedmieściu Oławskim pojawiła się artystka Iza Rutkowska, przywożąc w bagażniku swojego samochodu 7-metrowego jeża. Wielkoformatowa maskotka zaintrygowała dzieci, a potem ich rodziców, stając się pretekstem do wspólnych zabaw, spacerów i spotkań organizowanych w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Po oficjalnym zakończeniu projektu powstał plan zabrania jeża na letnie kolonie do Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. Dla jeża i części dzieci miały to być pierwsze wakacje w życiu. Środki na organizację tygodniowej eskapady zbierane były poprzez portal crowdfundingowy Polakpotrafi, w co zaangażowała się również redakcja „A-m”. W ciągu niespełna miesiąca udało się zebrać 16 815 zł, dzięki czemu kilkanaścioro dzieci wyjechało na wakacje.

Kolejna odsłona projektu to próba zintegrowania społeczności wokół idei uporządkowania otoczenia, na co artystka otrzymała grant z biura Europejskiej Stolicy Kultury. Część dotacji, w wysokości 3000 zł, postanowiła przeznaczyć na realizację pomysłów samych mieszkańców. Zorganizowała więc konkurs na pożyteczne działanie dla sąsiadów. Mieszkańcy odwiedzali mnie w stojącym na podwórku kontenerze i przed kamerą nagrywali swoje propozycje. Zarejestrowane pomysły wyświetliliśmy następnie na podwórku i poddaliśmy głosowaniu – tłumaczy. Najwięcej głosów zdobyła idea kompleksu rekreacyjno-sportowego, ale jego realizacja okazała się niemożliwa w ramach ESK do końca 2016 roku. Mieszkańcy postanowili zatem połączyć wszystkie pomysły i złożyć projekt rewitalizacji podwórka w budżecie obywatelskim. Artystka pomogła przygotować koncepcję zagospodarowania. Zakłada ona m.in. nowe nasadzenia, urządzenie placu zabaw i siłowni oraz wielofunkcyjnego boiska. Przewidziano też wybieg dla psów, ławki, latarnie oraz stoły do gry w szachy. Koncepcję przelał następnie na papier architekt Hugon Kowalski. Do 2 października można na nią głosować we wrocławskim budżecie obywatelskim. Więcej informacji tu.