Polski kościółek zrębowy

i

Autor: Archiwum Architektury Model, BXBStudio - Bogusław Barnaś

Polski kościółek zrębowy

2015-11-18 13:51

Punktem wyjścia dla projektu była konstrukcja stosowana w zabytkowych kościołach zrębowych. Za pomocą prostych zabiegów projektowych uzyskano nowoczesną formę nawiązującą do tradycyjnej drewnianej architektury. Projekt powstał w pracowni BXBStudio - Bogusław Barnaś.

Kościoły zrębowe występujące na terenie południowej Polski to cenne zabytki architektury drewnianej. Zaprojektowany przez pracownię BXBStudio - Bogusław Barnaś kościółek, to próba zastosowania elementów tradycyjnego budownictwa dla uzyskania nowoczesnej formy. Budynek opiera się na konstrukcji zrębowej obróconej o 90 stopni, przy czym odwrócono zarówno kierunki jak i materiały. Tradycyjny dach pokryty gontem stał się wielkimi wrotami, zapraszającymi wiernych na modlitwę do środka, a kamienna podmurówka - ołtarzem. Drewniane bale obróconej konstrukcji, łączone na zrąb, formują nie tylko boczne ściany obiektu, ale również podłogę i strop.

Poprzez przesunięcie wybranych bali uzyskano zróżnicowany poziom posadzki - schody wejściowe oraz podniesiony ołtarz. Z kolei przesuwając w dół wybrane belki stropu zapewniono dostęp światła dziennego od góry. Pozostałe dwie ściany kościółka - frontowa i tylna, zostały zaprojektowane z materiałów analogicznych do tych używanych historycznie. Wejściowe wrota wykonane z gontu pozwalają na całkowite otworcie wnętrza kościoła na krajobraz. Nad wejściem inspirowanym tradycyjnymi sobotami oraz strzelistymi dzwonnicami umieszczono geometryczny dzwon. Jedyny kamienny element - monumentalna ściana ołtarza z wyciętą szczeliną na kształt krzyża, przez które wpada światło, stwarza aurę mistycyzmu i intymności oraz skupia uwagę na najważniejszą część kościoła - prezbiterium.

Szklany dach i rozsuwana mechanicznie ściana zachodnia zostały tak zaprojektowane, aby nie konkurować z ciepłym, drewnianym wnętrzem. Ornament w nawie głównej zastąpiono światłem filtrowanym przez bez belki, które przebijając ściany boczne, tworzą geometryczny, abstrakcyjny motyw na zewnątrz.