Architektura MuratorProjektyPolskie akademiki modułowe w Wielkiej Brytanii

Polskie akademiki modułowe w Wielkiej Brytanii

Firma DMDmodular, specjalizująca się w budownictwie modułowym, wchodzi na rynek domów studenckich. Spółka będzie oferowała swoje rozwiązania m.in. w Wielkiej Brytanii.  

Polskie akademiki modułowe w Wielkiej Brytanii

Polska firma DMDmodular specjalizuje się w budownictwie modułowym. Znaczna część produkcji zakładów położonych w Skawinie pod Krakowem skierowana jest na eksport do krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Firma wprowadziła właśnie do swojej oferty domy studenckie. W technologii modułowej mogą powstać zarówno pokoje, jak i infrastruktura dodatkowa, taka jak siłownie, restauracje czy przestrzenie co-workingowe, będące dziś często standardem w nowoczesnych akademikach. Spółka zakończyła prace nad obiektem pokazowym. Firma DMDmodular swoje najnowsze rozwiązania promowała m.in. na zakończonej 30 października 2018 r. w Birmingham konferencji Modular Matters. Pokazowy pokój studencki, zaprojektowany i wyprodukowany dla partnera z rynku brytyjskiego, o powierzchni całkowitej 26,4 m², oparty jest na konstrukcji stalowej. Moduł jest w pełni urządzony. Rynek brytyjskich akademików rozwija się dynamicznie. W ostatnim czasie jego średni wzrost wyniósł ok. 14%. W ubiegłym roku dostępnych było na Wyspach ponad 560 tys. miejsc w domach studenckich, z czego blisko 30 tys. stanowiły nowo wybudowane obiekty. Technologia modułowa pozwala znacząco zmniejszyć koszty związane z czasem budowy i zwiększyć wskaźnik zwrotu z inwestycji – mówi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes DMDmodular. Firma liczy również, że swoimi produktami zainteresuje inwestorów w Polsce, gdzie według prognoz deficyt miejsc w akademikach może wzrosnąć nawet o 50%.

Akademik BaseCamp Mamut we Wrocławiu Ze względu na skomplikowaną strukturę dokumentacja projektu powstała w technologii BIM. Wykonano również skan 3D całego obiektu. Na podstawie otrzymanej chmury punktów opracowano inwentaryzację 2D oraz precyzyjny model stanu istniejącego. O wyzwaniach związanych z adaptacją dawnych zakładów piekarniczych Mamut na dom studencki piszą Maciej Dudkiewicz i Mikołaj Stępień.
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków! Wioletta Nowak i Szymon Bierówka z Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zwyciężyli w konkursie na projekt mieszkania w nowo powstającym akademiku Livinn Kraków.
De Spartaan – prefabrykowany akademik w Amsterdamie Budowa 16-kondygnacyjnego akademika w Amsterdamie zajęła zaledwie 12 miesięcy. Prefabrykowany obiekt liczący 361 mieszkań dla studentów zaprojektowało Studioninedots.