Poznańska Stara Papiernia w nowej roli. W budynku powstanie prototypownia Uniwersytetu Artystycznego

i

Autor: Archiwum Architektury Przebudowa Starej Papierni w Poznaniu na centrum cyfrowe UAP, proj. Demiurg

Demiurg

Poznańska Stara Papiernia w nowej roli. W budynku powstanie prototypownia Uniwersytetu Artystycznego

2023-03-13 16:14

W przebudowanej Starej Papierni w Poznaniu jeszcze w tym roku powstać ma nowa prototypownia Uniwersytetu Artystycznego. Studenci będą mogli realizować tam m.in. modele mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz.

Nazwa obiektu Prototypownia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Adres obiektu Poznań, ul. Szyperska 8
Autorzy Demiurg
Inwestor Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Powierzchnia użytkowa 3674.0 m²
Kubatura 14125.0 m³
Data realizacji (koniec) 2023
Koszt inwestycji 46 000 000 PLN

Stara Papiernia w Poznaniu obejmuje zespół trzech historycznych obiektów przy ul. Szyperskiej na Garbarach. Przed wojną mieściła się tam Fabryka Ksiąg Handlowych, Kopert i Kajetów Edwarda Kręglewskiego. Jesienią 2021 roku Uniwersytet Artystyczny odkupił budynek główny wraz z z przylegającym do niego zabytkowym dworkiem od władz miasta z zamiarem urządzenia tam nowego centrum cyfrowego. Środki na realizację udało się uczelni pozyskać m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (blisko 23 mln zł), z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (3,2 mln zł) oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (8,5 mln zł). Cała inwestycja pochłonie ponad 46 milionów złotych. W lutym 2022 roku rozstrzygnięto przetarg na przebudowę Starej Papierni w formule zaprojektuj i wybuduj. Wygrała go poznańska firma Demiurg. Program funkcjonalno-użytkowy opracował architekt Mikołaj Stępień. Zgodnie z założeniem, w obiekcie znajdzie się uczelniane centrum cyfrowe. Studenci i pracownicy UAP będą mogli realizować tam swoje projekty badawcze, w tym prototypy mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. W budynku przewidziano też laboratoria i prototypownie obróbki metalu i drewna, pracownie tapicerskie, laboratoria analiz wirtualnych i studia fotograficzne.

Jak zapowiada profesor Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w odnowionej Starej Papierni prowadzone będą różnego rodzaju programy naukowo-badawcze, również we współpracy z firmami i zakładami przemysłowymi. Ponadto obiekt mógłby realizować inne funkcje, na przykład być laboratorium Wydziału Malarstwa i Rysunku, Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych czy zapleczem dla pracowni projektowych, mebla, designu, ubioru i scenografii. Chcemy także, aby w tej przestrzeni odbywały się wydarzenia kulturalne i artystyczne, które będą dostępne dla każdego poznaniaka i nie tylko – mówi  Hora.

Poznańska Stara Papiernia w nowej roli. W budynku powstanie prototypownia Uniwersytetu Artystycznego

i

Autor: Archiwum Architektury Przebudowa Starej Papierni w Poznaniu na centrum cyfrowe UAP, proj. Demiurg

Stara Papiernia w Poznaniu odNowa

Architekci zaproponowali zupełnie nową strukturę budynku Starej Papierni, rozbudowując i nadbudowując obiekt o jedną kondygnację. Praca nad dokumentacją projektową stanowiła spore wyzwanie z uwagi na ważny w skali regionu, historyczny aspekt inwestycji. Każdy etap opracowania projektowego był konsultowany  zarówno z zamawiającym, jak i miejskim konserwatorem zabytków. W poszanowaniu dla zabytkowych elementów budynku, część z nich zostanie odrestaurowana, a część odtworzona na wzór oryginału – tłumaczy architekt Wojciech Błażejczak z pracowni Demiurg. Powierzchnia użytkowa obiektu przed przebudową to 2300 m², po przebudowie wyniesie ponad 3600 m². Nowo powstałe części zostaną wykończone płytami włókno-cementowymi w rudym odcieniu, nawiązującym do ceglanych elewacji zabytkowego budynku. Wyrózniać je będą także sporych rozmiarów przeszklone fasady. Prace projektowe zostały zakończone, a obecnie Demiurg kończy rozbiórki budynków nr 2 i 3. Wydana została również decyzja pozwolenia na przebudowę, nadbudowę i rozbudowę budynku głównego. Po tym, jak pozwolenie będzie prawomocne firma zacznie prace przygotowawcze oraz podbijanie fundamentów w formie jet grouting – informuje Zuzanna Trybuchowicz, kierowniczka robót z firmy Demiurg. Według wstępnych szacunków realizacja prototypowni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Paweł Sowa, radny Poznania i dyplomowany przewodnik po mieście, o Starej Papierni

Gdzie znajduje się Stara Papiernia w Poznaniu

ZAPISZ SIĘ