Zespół zabudowań powojskowych przy obecnych ulicach Jagiełły i Kromera powstał w latach 1883–1884 i należał do najstarszych tego typu kompleksów w Olsztynie, nazywanym wówczas miastem koszar. Po I wojnie budynki zaadaptowano na mieszkania, a w latach 80. XX wieku wyburzono, pozostawiając jedynie tzw. odwach wartowniczy oraz kasyno oficerskie z przełomu XIX/XX wieku.
W 2018 roku oba obiekty Gmina Olsztyn przekazała Archidiecezji Warmińskiej, która zaplanowała w nich hospicjum stacjonarne dla dzieci. Projekt rozbudowy oraz adaptacji do nowej funkcji powierzyła pracowni Biuro Architektoniczne Gadomscy. Rozbudowa obejmuje teren pomiędzy korpusem głównym a okalającymi dziedziniec oficynami – tłumaczy architekt Piotr Gadomski.
Nowe skrzydło, z elewacją skomponowaną ze specjalnie projektowanych kształtek ceramicznych, to sześcienna bryła mieszcząca jedynie hol główny oraz kaplicę. Główne przestrzenie hospicjum, jak sale pobytowe, rehabilitacyjne oraz konferencyjno-szkoleniowe, przewidziano w gmachu dawnego kasyna. Na poddaszu zaprojektowaliśmy pomieszczenia mieszkalne dla rodzin odwiedzających pacjentów. Zachowaliśmy część elementów dawnego wyposażenia, w tym oryginalne piece kaflowe, ale też historyczny bruk oraz istniejący starodrzew w sąsiedztwie budynków – dodaje architekt. Powierzchnia użytkowa zespołu po rozbudowie wyniesie ok. 2000 m2.
Planowane zakończenie realizacji: 2020
Dawne koszary i zabudowania powojskowe coraz częściej adaptowane są do nowych funkcji. W Gdańsku na terenie historycznych koszar pułku huzarów powstała cała nowa dzielnica mieszkalno-biurowa, a w Warszawie w obrębie cytadeli trwa realizacja nowej siedziby muzeum Wojska i Historii Polski według projektu WXCA.