Architektura MuratorProjektyProjekt oceanarium w Gdyni

Projekt oceanarium w Gdyni

Projekt nowego oceanarium wraz z zagospodarowaniem końca Molo Południowego w Gdyni otrzymał nagrodę dla najlepszego dyplomu na polskich uczelniach architektonicznych w 2015 roku. Autorem pracy jest Mikołaj Adamus, absolwent Politechniki Gdańskiej.

RENDER_3 (Copy)

Ideą przewodnią projektu było nie tyle stworzenie budynku, co wykreowanie miejsca. Dlatego wbrew założeniom Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który zakłada, że koniec mola powinien pozostać niezabudowany, autor zaproponował wzniesienie w tym miejscu nowego oceanarium.

Podczas projektowania obiektu starałem się, wzorem wielkich architektów, wykorzystać złote proporcje oraz ciąg Fibonacciego do wytworzenia linii kompozycyjnych, decydujących o wyrazie geometrii budynku. Proporcje te wykorzystałem zarówno przy tworzeniu rzutów jak i elewacji. Wydało się to jeszcze bardziej na miejscu ze względu na powiązanie funkcji obiektu z naturą - pisze Mikołaj Adamus.

Wychodząc z założenia, że miejsce nie jest odpowiednie dla budynku ikony, przewidziano pozbawioną detalu, prostą architekturę, która nie odciąga uwagi od otaczającego krajobrazu. Obiekt składa się z czterech zależnych od siebie części: podniesienia, części nad placem, dachu, i części pod placem. Zakończenie molo podniesiono o 2 metry w stosunku do obecnego stanu. Obszar placu został podwyższony jedynie o konieczną wysokość, aby nie ograniczać widoczności. Przestrzeń tę osłonięto od działania warunków atmosferycznych szklaną elewacją. Dzięki temu zabiegowi po zmroku obiekt rozświetla okolicę niczym lampion. Dach stanowi dodatkowy taras widokowy, który umożliwia obserwację rozległego krajobrazu. W budynku zapewniono również zaplecze do organizowania wykładów, wystaw i bankietów.

Praca została wykonana na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem mgr inż. arch. Jacka Droszcza i dr hab. inż. arch. Krystyny Pokrzywnickiej.

Nagroda Roku SARP 2019 – zgłoszenia tylko do 22 marca Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do nadsyłania zgłoszeń na konkurs o Nagrodę Roku SARP 2019. O przyznanie tego prestiżowego wyróżnienia mogą występować nie tylko architekci , ale też oddziały SARP, inwestorzy, organy administracji publicznej i redakcje magazynów architektonicznych.
Nagrody Roku SARP 2017 rozdane! Grand Prix dla Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach 23 maja poznaliśmy laureatów Nagrody Roku SARP 2017. Jury doceniło takie realizacje jak Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, biurowiec Za Bramką w Poznaniu, Sąd Rejonowy w Siedlcach, Rudy Dom, przedszkole w Żorach oraz Domowy Szpital w Białej Podlaskiej.
Nagroda Roku SARP 2016 Grand Prix tegorocznej Nagrody SARP otrzymała pracownia Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne za lubelski Teatr w Budowie – Centrum Spotkania Kultur (autor: Bolesław Stelmach, zespół autorski: Marek Zarzeczny, Rafał Szmigielski, Zbigniew Wypych, Sławomir Kłos, prezentacja „A-m” 8/2016). Lapidarność współczesnego rozwiązania formalnego połączona z bogactwem cytatów z trudnej, „siermiężnej” przeszłości obiektu jest wzbogacona zupełnie współczesnymi rozwiązaniami, świadomie łamiącymi odziedziczoną oschłość miejsca. (...) Powstał obiekt monumentalny w wyrazie, a ludzki w dotyku. Mistrzostwo! – czytamy w werdykcie.
Nagrody SARP dla Teatru Szekspirowskiego i Cricoteki 25 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie wręczono Nagrodę Roku 2014 oraz Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w 2014 roku.
Nagroda Roku SARP 2012: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach Znamy laureatów przyznawanej przez SARP Nagrody Roku 2012 i 2013 dla najlepszego obiektu architektonicznego oraz dla najlepszej inwestycji publicznej. Nagrodę główną otrzymało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2012) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (2013). Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski
Nagroda Roku SARP 2013: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie W siedzibie SARP w Warszawie wręczono nagrody architektoniczne dla najlepszych budynków zbudowanych w 2012 i 2013 roku. Uroczystość odbyła się w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który objął honorowy patronat nad nagrodą. Za najlepsze realizacje współczesnej polskiej architektury jury uznało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie