RENDER_3 (Copy)

i

Autor: Archiwum Architektury

Projekt oceanarium w Gdyni

2015-08-06 16:06

Projekt nowego oceanarium wraz z zagospodarowaniem końca Molo Południowego w Gdyni otrzymał nagrodę dla najlepszego dyplomu na polskich uczelniach architektonicznych w 2015 roku. Autorem pracy jest Mikołaj Adamus, absolwent Politechniki Gdańskiej.

Ideą przewodnią projektu było nie tyle stworzenie budynku, co wykreowanie miejsca. Dlatego wbrew założeniom Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który zakłada, że koniec mola powinien pozostać niezabudowany, autor zaproponował wzniesienie w tym miejscu nowego oceanarium.

Podczas projektowania obiektu starałem się, wzorem wielkich architektów, wykorzystać złote proporcje oraz ciąg Fibonacciego do wytworzenia linii kompozycyjnych, decydujących o wyrazie geometrii budynku. Proporcje te wykorzystałem zarówno przy tworzeniu rzutów jak i elewacji. Wydało się to jeszcze bardziej na miejscu ze względu na powiązanie funkcji obiektu z naturą - pisze Mikołaj Adamus.

Wychodząc z założenia, że miejsce nie jest odpowiednie dla budynku ikony, przewidziano pozbawioną detalu, prostą architekturę, która nie odciąga uwagi od otaczającego krajobrazu. Obiekt składa się z czterech zależnych od siebie części: podniesienia, części nad placem, dachu, i części pod placem. Zakończenie molo podniesiono o 2 metry w stosunku do obecnego stanu. Obszar placu został podwyższony jedynie o konieczną wysokość, aby nie ograniczać widoczności. Przestrzeń tę osłonięto od działania warunków atmosferycznych szklaną elewacją. Dzięki temu zabiegowi po zmroku obiekt rozświetla okolicę niczym lampion. Dach stanowi dodatkowy taras widokowy, który umożliwia obserwację rozległego krajobrazu. W budynku zapewniono również zaplecze do organizowania wykładów, wystaw i bankietów.

Praca została wykonana na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem mgr inż. arch. Jacka Droszcza i dr hab. inż. arch. Krystyny Pokrzywnickiej.