Architektura MuratorProjektyPrzebudowa dworca Łódź Kaliska według An Archi Group

Przebudowa dworca Łódź Kaliska według An Archi Group

Jeszcze w tym roku rozpocznie się gruntowna przebudowa dworca Łódź Kaliska według projektu biura An Archi Group. Obiekt zyska zupełnie nową formę i elewacje z oksydowanej miedzi.

Przebudowa dworca Łódź Kaliska według An Archi Group
Przebudowa dworca Łódź Kaliska, proj. An Archi Group; il. PKP S.A.
Przebudowa dworca Łódź Kaliska
AutorzyAn Archi Group
InwestorPKP S.A.
Data realizacji (koniec)2025

Projekt przebudowy dworca Łódź Kaliska władze PKP SA wyłoniły w przetargu. Obiekt zrealizowany w w 1994 roku według koncepcji architekta Jana Gorgula z zespołem zmodernizuje pracownia An Archi Group z Gliwic. W wyniku inwestycji dworzec zyka zupełnie nowe oblicze. Zgodnie z założeniami architekci pozostawili wprawdze trójnawowy układ budynku z bezpośrednim powiązaniem z nowym tunelem łączącym aleję Włókniarzy z aleją Unii Lubelskiej, zaproponowali jednak całowicie nową formę, z dużymi przeszkleniami od strony placu przeddworcowego i elewacją wykonaną z miedzi oksydowanej. Na parterze znajdzie się część służąca podróżnym, w tym kasy, przestronna poczekalnia wraz z częścią dla dzieci oraz lokale komercyjne. Budynek zostanie wyposażony w ogrzewanie podłogowe, wentylację z klimatyzacją i windy. W ramach inwestycji obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Przebudowa obejmie również najbliższe otoczenie dworca. Przed budykiem na nowo urządzony zostanie plac, funkcjonujący jako węzeł komunikacyjny dostosowany do ruchu samochodów, autobusów oraz rowerów, natomiast za dworcem zaplanowano parking dla pasażerów. Jeśli wszystkie prace przebiegną pomyślnie i kolejne etapy inwestycji będą realizowane zgodnie z harmonogramem, to planujemy zakończyć przebudowę dworca Łódź Kaliska na początku 2025 roku – informuje Agnieszka Jurewicz z wydziału współpracy z mediami PKP S.A.

Przebudowa dworca Łódź Kaliska według An Archi Group
Przebudowa dworca Łódź Kaliska, proj. An Archi Group; il. PKP S.A.
Autor: Piotr Prus
Rusza budowa nowego dworca w Koszalinie według projektu pracowni TBi Architekci Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na realizację nowego dworca w Koszalinie według projektu pracowni TBi Architekci. Budynek o przeszklonych elewacjach i charakterystycznym zadaszeniu wspartym na cienkich słupach zastąpi dotychczasowy obiekt z lat 60. XX wieku.
Dworzec Tygrysów: Aleksander Franta o nieistniejącym już dworcu kolejowym w Katowicach W latach 1997-2003 na łamach „Architektury-murator” publikowaliśmy cykl Mój ulubiony budynek. Zapraszani przez redakcję architekci opisywali realizacje, które nieustannie ich inspirują, budzą szacunek i fascynację. Przypominamy tekst z nr. 7/1999, w którym Aleksander Franta przywołuje budynek dworca kolejowego w Katowicach. Brutalistyczny gmach według projektu Tygrysów, czyli Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, został rozebrany w 2011 roku.
Dworzec w Cieszynie z tytułem Dworca Roku 2022! Jak udało się uratować stację i stworzyć nowoczesny węzeł przesiadkowy Tytuł „Dworca Roku 2022” przyznany centrum przesiadkowemu w Cieszynie to ukoronowanie wielu starań i wysiłków mających na celu poprawę dostępności transportu zbiorowego w tym mieście. To również wyróżnienie dla wielkiej, zbiorowej pracy, która pozwoliła po wieloletniej zapaści stworzyć nad Olzą nowoczesne miejsce obsługi podróżnych.
Rozpoczęło się głosowanie na Dworzec Roku 2022 Trwa najbardziej emocjonujący etap konkursu „Dworzec Roku 2022”. Do końca października można oddawać głosy na swoje ulubione dworce.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą zgłaszać swoje propozycje do 20 lipca.
Znamy nowy projekt dworca Olsztyn Główny. Modernistyczny budynek z 1971 roku zostanie wyburzony Nie udało się obronić przed rozbiórką olsztyńskiego Dworca Głównego. Modernistyczny obiekt autorstwa Zygmunta Kłopockiego z zespołem musi ustąpić miejsca nowemu, według projektu pracowni TPF z Warszawy.