Architektura MuratorProjektyPrzebudowa ul. Taczaka i Garncarskiej w Poznaniu

Przebudowa ul. Taczaka i Garncarskiej w Poznaniu

Poznański SARP we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich zorganizował konkurs na przebudowę dwóch ulic w centrum. Wygrało biuro Archaid.

Przebudowa ul. Taczaka i Garncarskiej w Poznaniu
Przebudowa ul. Taczaka i Garncarskiej w Poznaniu, projekt: Archaid. W obrębie placu przed dawną siedzibą zarządu kolei wykorzystano wykonane tu niedawno nasadzenia, w celu zwiększenia powierzchni zieleni zaprojektowano nieosiowe okręgi wokół drzew; il. dzięki uprzejmości pracowni

Zmiany na ulicy Taczaka już od pewnego czasu zaczęli wprowadzać mieszkańcy i przedsiębiorcy mający tu swoje lokale handlowo-usługowe. W 2013 roku wynegocjowali m.in. tymczasowe (od maja do września) ustanowienie jej jako tzw. strefy zamieszkania, czyli przestrzeni, w której pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści, a auta nie mogą poruszać się szybciej niż 20 km/h. Dzięki temu na ulicy pojawiły się kawiarniane ogródki, ławki i zieleń w donicach.

Rozstrzygnięty w ubiegłym roku konkurs miał na celu wprowadzenie kolejnych zmian uspokajających ruch samochodowy i stworzenie przyjaznych przestrzeni dla wszystkich użytkowników. Architekci zaproponowali m.in. lokalne przewężenia jezdni, wyniesienie przejść dla pieszych do poziomu chodników i tzw. esowanie kierunku jazdy poprzez naprzemienne lokalizowanie miejsc parkingowych.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2016

Tagi:
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2020 Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2020 przyznana! W 22. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia CDF Architekci za budynek mieszkalno-usługowy Żelazko u zbiegu ul. Ogrodowej i Krysiewicza.
Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę Ogród Jordanowski nr 1 w Poznaniu przechodzi metamorfozę. W pierwszym etapie zrealizowano część sportową, z boiskami i strefą do ćwiczeń. Projekt zagospodarowania całego terenu opracowało biuro UGO Architecture Hugona Kowalskiego.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2019 Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2019 przyznana! W 21. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia NMS Architekci za projekt przebudowy oficyny w śródmieściu.
Dziedziniec przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu – wyniki konkursu Ogłoszono wyniki dwuetapowego konkursu na zagospodarowanie dziedzińca przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Zwyciężyła młoda warszawska pracownia Aleksander Wadas Studio, pokonując 40 zespołów z całej Polski.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu O obywatelskim projekcie wieży z widokiem na teren dawnej cegielni, który dzięki sukcesji naturalnej zmienił się w unikalny zespół krajobrazowy, pisze Urszula Forczek-Brataniec.