Architektura MuratorProjektyRatusz w Wilanowie: czy inwestycja zostanie zakończona po latach przerwy?

Ratusz w Wilanowie: czy inwestycja zostanie zakończona po latach przerwy?

Latem 2013 roku firma HENPOL Sp. z o.o. rozpoczęła prace budowlane, które doprowadzić mają do zakończenia realizacji Ratusza Wilanów przy ul. Klimczaka w Wilanowie. Budowa warszawskiego "Szkieletora" projektu APA Kuryłowicz & Associates rozpoczęła się w 2001 roku

Nowy ratusz w Wilanowie. Projekt APA Kuryłowicz & Associates
Nowy ratusz w Wilanowie. Projekt APA Kuryłowicz & Associates
Ratusz Wilanówul. Klimczaka, Warszawa
Zespół projektowyAPA Kuryłowicz i Associates (projekt pierwotny 2000, zmodyfikowany 2011)
InwestorMiejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych - MPRO Sp. z o.o
Kubatura41600.0 m³
Data realizacji (początek)2011

Ratusz Wilanów zlokalizowany jest w prestiżowym punkcie, naprzeciw kompleksu Pałacu w Wilanowie. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2001 roku, na krótko przed przyłączeniem Wilanowa do Warszawy. Budynek służyć miał jako siedziba władz nowej dzielnicy. Prace przerwano jednak w atmosferze skandalu. Turecka firma Deniz miała zbudować siedzibę samorządu dzięki własnym funduszom, otrzymując w zamian część działki do komercyjnego wykorzystania. W sąsiedztwie ratusza powstać miały biurowiec i budynki mieszkalne, jednak po roku developer wstrzymał prace. W listopadzie 2002 roku wszczęto śledztwo w sprawie korupcji. Osiem osób – samorzadowców z Wilanowa – oskarżono. Nieprawidłowości dotyczyły samego  procesu inwestycyjnego i nadzoru,jeden z zarzutów dotyczył przyjęcia łapówki (30 tys. dolarów), która wpłynąć miała na wybór wykonawcy. Tureckie przedsiębiorstwo Deniz okazało się niewypłacalne, prace stanęły w miejscu. Wyroki zapadły w 2011 roku. Obiekt przez ostatnią dekadę był niewykończony.

W 2012 władze dzielnicy wznowiły inwestycję. Nowy ratusz zaprojektowali autorzy pierwotnej koncepcji, architekci ze studia APA Kuryłowicz & Associates. Nowy projekt przewiduje powiększenie powierzchni budynku i wprowadzenie rozwiązań zmniejszających zużycie energii i zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.  Deszczówka gromadzona będzie w zbiornikach retencyjnych i wykorzystywana do nawadniania terenów zielonych, architekci zaproponowali wykorzystanie systemu odzyskiwania ciepła, na dachu ratusza pojawić się mają fotoogniwa.  Architekci zaproponowali także obniżenie holu o dwie kondygnacje – pierwotnie przebiegał on przez całą wysokość budynku, obecnie w górnej części powstać mają dodatkowe pomieszcznia biurowe.
Projekt przewiduje wykorzystanie na elewacjach kamiennej okładziny z piaskowca oraz miedzianych detali.
Na pierwszym i drugim piętrze budynku B, który pierwotnie miał być biurowcem, powstanie siedziba straży miejskiej i urzędu stanu cywilnego, natomiast pomieszczenia na parterze wynajęte zostaną komercyjnym firmom.

Prace budowlane rozpoczęły się na nowo w lipcu 2013 roku. Zakres robót prowadzonych przez firmę HENPOL obejmuje przeprowadzenie prac remontowych i wykończeniowych w  istniejących już konstrukcjach dwóch budynków. Powstanie również łączący oba obiekty podziemny garaż, prace obejmować będą także zagospodarowanie terenu i przygotowanie infrastruktury. 
Powstające budynki A i B mają powierzchnię użytkową odpowiednio 2577 m² i 1973 m². Budynki mieć będą cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną. W garażu zlokalizowanym na poziomie –1 powstanie garaż na 161 miejsc parkingowych. Łączna kubatura naziemna wyniesie 25 256m³, a podziemna 16344 m³.
Planowany termin zakończenia prac to wrzesień 2014 roku.

Wnętrze ratusza w Wilanowie
Wnętrze ratusza w Wilanowie. Planowany termin zakończenia budowy to 2014 rok