Architektura MuratorProjektyRewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni

Rewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni

Ponad 8-hektarowy teren w centrum Tokio zostanie przekształcony w nowoczesną, energooszczędną dzielnicę, w której ludzie będą mogli mieszkać i pracować nawet w przypadku wystąpienia trzęsień ziemi jak to z 2011 roku, kiedy uszkodzeniu uległa elektrownia w Fukushimie.

Rewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni
Toranomon-Azabudai District Category 1 Urban Redevelopment ProjectTokio, rejon Toranomon i Azabudai
AutorzyHeatherwick Studio, Pelli Clarke Pelli Architects, Sou Fujimoto Architects, Yabu Pushelberg, Marco Costanzi Architects, SCDA, Winkreative
InwestorMori Building
Powierzchnia terenu63900.0 m²
Powierzchnia zabudowy860400.0 m²
Data realizacji (początek)2019
Data realizacji (koniec)2023
Koszt inwestycji580 mld JPY

Inwestycja obejmie teren po obu stronach tokijskiego Minato City, specjalnego okręgu o międzynarodowym charakterze, gdzie swoje biura i mieszkania ma wielu obcokrajowców. Projekt zakłada przebudowę dzielnic Toranomon i Azabudai w oparciu o ideę „współczesnej osady miejskiej”, łączącej złożoność metropolii i kameralność małej wioski. Nowa „osada” będzie zajmować ok. 8,1 ha, z czego 24 tys. m2 przeznaczone zostanie na zieleń. Łączna powierzchnia zabudowy wyniesie 860 400 m2, przy czym jedynie 213 900 m2 zajmą biura, resztę przeznaczono na funkcje mieszkalne, usługowe, kulturalne i rekreacyjne.

Rewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni

Przy realizacji obiektów uwzględnione zostaną najnowsze technologie i dokonania w dziedzinie badań sejsmicznych. Inwestycja ma bowiem na celu stworzenie bezpiecznego osiedla, w którym ludzie będą mogli mieszkać i pracować nawet w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych porównywalnych do trzęsienia ziemi, jakie miało miejsce 8 lat temu w regionie Tōhoku. Zgodnie z założeniami międzynarodowej inicjatywy środowiskowej RE100, całość energii elektrycznej dostarczanej do dzielnicy pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.

Rewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni

Do opracowania poszczególnych części tego złożonego projektu odpowiedzialna za realizację spółka Mori Building zaangażowała czołowych światowych twórców. Za przestrzenie publiczne i małą architekturę odpowiada Heatherwick Studio z Wielkiej Brytanii. Trzy drapacze chmur to dzieło pracowni Pelli Clarke Pelli Architects ze Stanów Zjednoczonych pod kierunkiem nieżyjącego już Césara Pelliego i Freda Clarke. Za projekt przestrzeni handlowych odpowiada z kolei pracownia Sou Fujimoto Architects. Oficjalne rozpoczęcia budowy odbyło się 5 sierpnia, przewidywany termin ukończenia inwestycji zaplanowano na marzec 2023 roku.

Rewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni

Podobne w charakterze wielofunkcyjne zespoły, w których funkcje biurowe, przenikają się z mieszkalnymi i rekreacyjnymi, a cechy metropolitalne z lokalnymi planowane są także w Polsce. Do najgłośniejszych należy kompleks Towarowa 22, zaprojektowany przez pracownię Bjarke Ingels Group na 6-hektarowej działce na warszawskiej Woli.

Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Kolejny etap projektowania nowego centrum Dąbrowy Górniczej Startuje przetarg na wykonanie projektu budowlanego oraz wykonawczego nowego centrum Dąbrowy Górniczej w oparciu o zwycięską pracę biura Analog Piotra Śmierzewskiego. Termin składania ofert mija 14 lipca 2020 roku.
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Park Kultury Młyn w Ciechanowie W konkursie na rozbudowę zabytkowego młyna w Ciechanowie zwyciężyli młodzi architekci Agata Parzentna i Michał Kucharski. Po adaptacji obiekt ma się stać nowym centrum społeczno-kulturalnym miasta. Prezentujemy założenia projektu Park Kultury Młyn w Ciechanowie.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Od 20 stycznia prezentowana będzie w specjalnym pawilonie przed Wola Parkiem.