Architektura MuratorProjektyRewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni

Rewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni

Ponad 8-hektarowy teren w centrum Tokio zostanie przekształcony w nowoczesną, energooszczędną dzielnicę, w której ludzie będą mogli mieszkać i pracować nawet w przypadku wystąpienia trzęsień ziemi jak to z 2011 roku, kiedy uszkodzeniu uległa elektrownia w Fukushimie.

Rewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni
Toranomon-Azabudai District Category 1 Urban Redevelopment ProjectTokio, rejon Toranomon i Azabudai
AutorzyHeatherwick Studio, Pelli Clarke Pelli Architects, Sou Fujimoto Architects, Yabu Pushelberg, Marco Costanzi Architects, SCDA, Winkreative
InwestorMori Building
Powierzchnia terenu63900.0 m²
Powierzchnia zabudowy860400.0 m²
Data realizacji (początek)2019
Data realizacji (koniec)2023
Koszt inwestycji580 mld JPY

Inwestycja obejmie teren po obu stronach tokijskiego Minato City, specjalnego okręgu o międzynarodowym charakterze, gdzie swoje biura i mieszkania ma wielu obcokrajowców. Projekt zakłada przebudowę dzielnic Toranomon i Azabudai w oparciu o ideę „współczesnej osady miejskiej”, łączącej złożoność metropolii i kameralność małej wioski. Nowa „osada” będzie zajmować ok. 8,1 ha, z czego 24 tys. m2 przeznaczone zostanie na zieleń. Łączna powierzchnia zabudowy wyniesie 860 400 m2, przy czym jedynie 213 900 m2 zajmą biura, resztę przeznaczono na funkcje mieszkalne, usługowe, kulturalne i rekreacyjne.

Czytaj też: Największe miasto świata: fakty i liczby |

Rewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni

Przy realizacji obiektów uwzględnione zostaną najnowsze technologie i dokonania w dziedzinie badań sejsmicznych. Inwestycja ma bowiem na celu stworzenie bezpiecznego osiedla, w którym ludzie będą mogli mieszkać i pracować nawet w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych porównywalnych do trzęsienia ziemi, jakie miało miejsce 8 lat temu w regionie Tōhoku. Zgodnie z założeniami międzynarodowej inicjatywy środowiskowej RE100, całość energii elektrycznej dostarczanej do dzielnicy pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.

Rewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni

Do opracowania poszczególnych części tego złożonego projektu odpowiedzialna za realizację spółka Mori Building zaangażowała czołowych światowych twórców. Za przestrzenie publiczne i małą architekturę odpowiada Heatherwick Studio z Wielkiej Brytanii. Trzy drapacze chmur to dzieło pracowni Pelli Clarke Pelli Architects ze Stanów Zjednoczonych pod kierunkiem nieżyjącego już Césara Pelliego i Freda Clarke. Za projekt przestrzeni handlowych odpowiada z kolei pracownia Sou Fujimoto Architects. Oficjalne rozpoczęcia budowy odbyło się 5 sierpnia, przewidywany termin ukończenia inwestycji zaplanowano na marzec 2023 roku.

Rewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni

Podobne w charakterze wielofunkcyjne zespoły, w których funkcje biurowe, przenikają się z mieszkalnymi i rekreacyjnymi, a cechy metropolitalne z lokalnymi planowane są także w Polsce. Do najgłośniejszych należy kompleks Towarowa 22, zaprojektowany przez pracownię Bjarke Ingels Group na 6-hektarowej działce na warszawskiej Woli.

Cukrownia Żnin Właściwie cała Cukrownia Żnin hołduje zasadzie 4R, czyli: reduce – ograniczaj, reuse – używaj wielokrotnie, recycle – odzyskuj, rethink – przemyśl. Kompleks jest jednym z najciekawszych rewitalizowanych założeń wykorzystujących potencjał obiektów ceglanych i dostosowanych do współczesnych potrzeb. O wielofunkcyjnej realizacji Bulak Projekt pisze Marcin Szczelina.
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.