Architektura MuratorProjektyRozbudowa Bunkra Sztuki w Krakowie

Rozbudowa Bunkra Sztuki w Krakowie

W konkursie na projekt rozbudowy Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zwyciężyła pracownia KWK Promes.

Rozbudowa Bunkra Sztuki w Krakowie
Projekt KWK Promes jako jeden z nielicznych nie zakładał nadbudowy zabytku, choć regulamin konkursu dopuszczał taką możliwość. Wszystkie nowe przestrzenie zaplanowano pod ziemią; il. serwis prasowy KWK Promes

Pawilon wystawowy przy krakowskich Plantach powstał w 1965 roku według projektu Krystyny Tołłoczko-Różyskiej. Z biegiem lat budynek ulegał jednak modyfikacjom – wejście przesłoniła kawiarnia, zmiany nie ominęły także wnętrz. W czerwcu instytucja ogłosiła konkurs na rozbudowę i nadbudowę obiektu. Oczyszczając bryłę ze zbędnych naleciałości [Bunkier] chce ponownie otworzyć się na otaczający go krajobraz miejski i zyskać szerszą perspektywę na swą niezwykłą brutalistyczną fasadę – pisano w ogłoszeniu. Uczestnicy mieli m.in. zaproponować reorganizację przestrzeni ekspozycyjnych w formie rozbudowy części podziemnej lub nadbudowy obiektu, skupienie rozproszonych dotąd przestrzeni biurowych oraz przeniesienie zaplecza kuchennego kawiarni do nowej części podziemnej.

Rozbudowa Bunkra Sztuki w Krakowie
Ekspozycja; il. serwis prasowy KWK Promes

Ponadto należało poprawić bilans energetyczny pawilonu, zaprojektować przebudowę dróg ewakuacyjnych nie spełniających współczesnych norm bezpieczeństwa oraz zapewnić dostęp do wszystkich pomieszczeń osobom niepełnosprawnym. Zwycięska koncepcja zakłada lokalizację nowych przestrzeni pod ziemią. Na czterech poziomach pod budynkiem Bunkra i dzisiejszej kawiarni rozplanowano pomieszczenia techniczne, magazyny, sale wystawowe i edukacyjne oraz kawiarnię. Przy czym między dwoma podziemnymi kondygnacjami zaproponowano ruchomy strop, który w razie potrzeby pozwoli zmienić dwa piętra w wysokie, jednoprzestrzenne wnętrze.

Ruchoma ma być także część elewacji oraz zadaszenie usytuowanego przed budynkiem zejścia do kawiarni (po zamknięciu jego płyta będzie zlicowana z posadzką chodnika). Zwycięski projekt zakłada poszanowanie wartości kulturowych istniejącego ikonicznego budynku i podporządkowanie im zasad modernizacji, w ramach której planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności – mówił podczas ogłoszenia wyników przewodniczący sądu konkursowego Jerzy Szczepanik-Dzikowski.

Rozpoczęcie realizacji: 2018

Krakowskie Centrum Muzyki: nowy konkurs na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie nowy konkurs na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.
Pawilon Okocimski / Kraków Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.
Muzeum Czartoryskich: nowy wyraz narodowej wypowiedzi Muzeum w swojej nowej odsłonie jest realizacją wyrafinowaną i stonowaną – to warunki dla ponadczasowości, o które w architekturze zawsze chodzi najbardziej. W Polsce szukamy ciągle wyrazu dla tego, co patriotyczne i narodowe. Rzadko wyraz ten jest osiągany przez dzieła eleganckie, ustępując taniej symbolice i rozgadanej, pseudohistorycznej architekturze. Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest wyznacznikiem nowego wyrazu narodowej wypowiedzi.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja zaprosiła trzech wybitnych architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Krakowski obiekt został zaprojektowany przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Według niego „architektura to budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tę maksymę wykorzystał, odwołując się do opowiadania Nieśmiertelny Jorge Luisa Borgesa. Zrealizował betonowy, symboliczny tron, idealną formę której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. Uroczyste otwarcie Obiektu Niemożliwego odbyło się 18 października 2019 roku.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie [GALERIA] Przed Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej stanął betonowy fotel, który odwołuje się do opowiadania Nieśmiertelny Borgesa. Autorem Obiektu Niemożliwego jest profesor Dariusz Kozłowski.