Architektura MuratorProjektyRusza budowa nowej siedziby krakowskiego Teatru KTO

Rusza budowa nowej siedziby krakowskiego Teatru KTO

W dawnym budynku kina Wrzos na Podgórzu powstanie nowa siedziba Teatru KTO. Projekt adaptacji i rozbudowy obiektu opracowali artysta i scenograf Aleksander Janicki oraz architekt Mariusz Twardowski z pracowni MTWW.

Rusza budowa nowej siedziby krakowskiego Teatru KTO
Nowa siedziba Teatru KTO w Krakowie, proj. Aleksander Janicki, Mariusz Twardowski; il. Piotr Sternadel, Ela Merta
Nowa siedziba Teatru KTO Kraków, ul. Jana Zamoyskiego 50
Autorzyart. Aleksander Janicki (koncepcja); art. Aleksander Janicki, arch. Mariusz Twardowski (projekt architektoniczny)
Współpraca autorskaAgnieszka Żabicka, Barbara Leśniak, Maja Gralak
Zespół projektowyWojciech Wokan, Mariusz Pers, Krzysztof Grządziel
Architektura wnętrzMaja Gralak
InwestorTeatr KTO
Powierzchnia zabudowy600.0 m²
Powierzchnia użytkowa857.0 m²
Powierzchnia całkowita1070.0 m²
Kubatura5855.0 m³
Projekt (data)2017
Data realizacji (początek)2018
Data realizacji (koniec)2019

Już na początku 2020 roku artyści krakowskiego Teatr KTO zaproszą widzów do swojej nowej siedziby na Podgórzu. Na potrzeby tej miejskiej placówki, znanej m.in. z organizacji słynnego już Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, zaadaptowany zostanie częściowo XIX-wieczny Dom Przytułku Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo, w którym od 1956 do 2016 roku działało popularne kino Wrzos. Projekt architektoniczny opracowali w ubiegłym roku artysta i scenograf Aleksander Janicki oraz architekt Mariusz Twardowski. Jak tłumaczą, ich zamiarem było wykreowanie przestrzeni wielofunkcyjnej, przyjaznej dla mieszkańców: wtopionej w zieleń pobliskiego Parku Bednarskiego, a przy tym eksponującej elementy przypominające o historii obiektu.

Oś kompozycji stanowi czarny prostopadłościan sali teatralnej. Przed nim, od strony ul. Zamoyskiego, wyeksponowana zostanie odrestaurowana fasada historycznego budynku. Oddzielona od pozostałych elementów przeszklonymi ścianami i zadaszeniem, przypominać ma scenograficzną zastawkę, tym samym nawiązując do nowej funkcji – teatru. Wokół kostki mieszczącej główną salę skupione będą również pozostałe, mniejsze kubatury, zaakcentowane dodatkowo przez zastosowanie szkła i jasnego tynku. Podział budynku akcentują zielone stropodachy w formie tarasów, częściowo dostępnych dla użytkowników, oraz wewnętrzny ogród.

Funkcje w obiekcie w czytelny sposób podzielone zostały na strefy dostępne dla widzów (foyer, galeria, sala teatralna, kawiarnia) oraz strefę dla artystów, pracowników obsługi technicznej i administracyjnej. Otwierany dach nad główną salą wyposażony będzie w funkcję zdalnego sterowania, umożliwiającą zwiększenie średnicy otworu w stropie do 7 metrów. Wpuszczenie „żywiołów” do wnętrza sali to symboliczne nawiązanie do specyfiki KTO – teatru działającego w otwartej przestrzeni – wyjaśniają autorzy.

Na 1 piętrze, obok foyer-galerii, zlokalizowano kawiarnię, która dzięki otwieranej szklanej ścianie łączy się z zielonym tarasem nad pomieszczeniami zaplecza sceny na parterze. Dodatkowo inwestor pozyskał środki na realizację ogrodu na tyłach teatru. W ramach projektu przewiduje się także stworzenie ogrodów sensorycznych oraz budowę altany i mobilnej sceny letniej z funkcją kina plenerowego. Od strony Parku Bednarskiego kompleks ma być zamknięty platformą widokową. Zakończenie budowy nowej siedziby Teatru KTO planowane jest na trzeci kwartał 2019 roku, natomiast zagospodarowanie terenu zieleni na 2020 rok.

Przeczytajcie też esej Marty A. Urbańskiej poświęcony nowej siedzibie Teatru KTO.

Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.
Krakowskie Centrum Muzyki: wyniki nowego konkursu na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie wyniki nowego konkursu na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Pierwsza nagroda dla BE DDJM Architekci.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej Jubileusz 100-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczelnia uczci m.in. budową nowej hali sportowej dla swoich studentów. Koncepcję obiektu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki.
Pawilon Okocimski / Kraków Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.