Skandynawski design

i

Autor: Archiwum Architektury Simon Hjermind Jensen, Fire Shelter: 01 2013, Kopenhaga

Skandynawski design nad Wisłą. W Bydgoszczy powstanie pawilon duńskiego artysty Simona Hjerminda Jensena

2014-07-04 16:57

Jeszcze tego lata w Bydgoszczy powstanie mobilny pawilon zaprojektowany przez Simona Hjerminda Jensena. Struktury realizowane przez duńskiego artystę w różnych miastach świata, reprezentują prostotę i funkcjonalność skandynawskiego designu. Przede wszystkim jednak mają istotny wymiar społeczny

Nazwa obiektumobilny pawilon
Adres obiektuBydgoszcz
AutorzySimon Hjermind Jensen
Konstrukcjasklejka i liny sizalowej
Skandynawski design

i

Autor: Archiwum Architektury Simon Hjermind Jensen, Fire Shelter: 01 2013, Kopenhaga

Pawilon duńskiego artysty Simona Hjerminda Jensena powstanie w Bydgoszczy w ramach projektu Relokacje, organizowanego przez Fundację Nowej Sztuki Wet Music. Tematem tegorocznej edycji projektu jest relacja człowieka z krajobrazem.

Lubię potencjał miejsc pomiędzy i tych przestrzeni, które są pozostałością po czymś, często natura znajduje sobie w nich swoje miejsce – pisze Jensen – interesują mnie też "ultraruiny" i "miasto trzeciego pokolenia" wg teorii Marco Casagrande, który podkreśla potrzebę małych, nie aż tak kosztownych i pod wieloma względami lokalnych projektów dla miast, w ten sposób mogących na nowo odkryć swój potencjał i odnowić się. To z punktu widzenia krajobrazu, rzeki czy lasu można rozwijać miasto.

Dotychczasowe realizacje Jensena reprezentują cechy charakterystyczne dla skandynawskiego designu - prostotę i funkcjonalność. Trójwymiarowe struktury inspirowane są krawiectwem - powstają dzięki zszyciu dwuwymiarowych płaszczyzn. Gięte i szyte elementy pełnią funkcje zarówno konstrukcji, jak i fasady tworzonych przez artystę obiektów. Przypominające namioty nomadów struktury pełnią również funkcje społeczne. W ramach jednego z projektów w Kopenhadze tymczasowe pawilony wzniesione w przestrzeni publicznej odgrywały rolę schronień dla bezdomnych.

Pawilon w Bydgoszczy powstanie w bezpośredniej bliskości rzeki, być może na Wyspie Młyńskiej. Zostanie wykonany ze sklejki i liny sizalowej, lecz szczegóły i wizualizacje projektu nie są jeszcze znane. Wiadomo, że pawilon będzie inspirowany lokalnym krajobrazem, a dzięki mobilnemu charakterowi będzie można go przenieść w inne miejsca, w zależności od potrzeb i okoliczności.

Projekt wspierają Duński Instytut Kultury w Warszawie oraz Wydział Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy

Uwaga: Ze względu na problemy zdrowotne Simona Hjerminda Jensena, realizacja pawilonu została odwołana