fotka z /zdjecia/SKWER_B_model1_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Skwer Sportów Miejskich na Bemowie

2011-08-30 2:00

Zanurzone w krajobrazie „wyspy aktywności miejskich” w nieszablonowo zaprojektowanym otoczeniu to oddolna inicjatywa młodych warszawskich architektów.

Skwer Sportów Miejskich na Bemowie to łączące pokolenia miejsce aktywnego spędzania wolnego czasu, które powstanie na zielonym terenie przy ul. Górczewskiej, w sąsiedztwie urzędu dzielnicy Bemowo i Osiedla Przyjaźń. W jednym miejscu będą funkcjonować obok siebie kino plenerowe, podesty do tańca, boisko wielofunkcyjne, kawiarnia, strefa do gier planszowych, skatepark, ścianka wspinaczkowa i inne obiekty. Nad tymi zanurzonymi w krajobrazie „wyspami aktywności miejskich”, wśród koron drzew rozpięta będzie drewniana, charakterystyczna trybuna, będąca jednocześnie dachem i pomostem do spacerowania. Program funkcjonalny skweru powstał w oparciu o wyniki konsultacji z mieszkańcami Bemowa przeprowadzonymi w czerwcu tego roku w formie ankiet i dwudniowych warsztatów z architektami.

Autorzy koncepcji - BUDCUD: Mateusz Adamczyk, CENTRALA: Simone de Iacobis, Gosia Kuciewicz, Polska Młodych: Grzegorz Gądek, MOKO Architekci: Michał Gratkowski, Marta Frejda, Mikołaj Gomółka, KAPS-Architekci: Monika Morawiak, WWAA: Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Anna Andrzejewicz

Zaproponowana przez Urząd Dzielnicy działka położona przy skrzyżowaniu ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich, nieopodal bemowskiego ratusza - nieograniczona pierzejami zabudowy - ma wiele atutów. Od razu zwraca uwagę parkowy charakter terenu. Niecodzienne jest też sąsiedztwo przyszłego skweru. Osiedle „Przyjaźń” – zespół ponad 130 drewnianych domków, które w 1952 roku przeniesione zostały z niemieckiego obozu jenieckiego Stalag I-B Hohenstein koło Olsztynka. Część domków sprowadzono z Finlandii rok po zakończeniu wojny. Barakowe osiedle wzniesiono dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Obecnie w części malowniczo porozrzucanych w krajobrazie kolorowych domków swoje miejsce znalazły akademki. To nietypowe dziedzictwo, zaciszna enklawa i budzące baśniowe skojarzenia osiedle stało się inspiracją dla architektów, którzy poszukiwali środków wyrazu pozwalających podkreślić, specyficzny, bemowski charakter projektowanego skweru. Malowniczy krajobraz zostanie wzbogacony w syntetyczną trawę uformowaną na kształt pagórków, fałd, kraterów, czy trawiastych stopni. Jedynie na niewielkiej części działki pojawią się twarde nawierzchnie. Forma z bogatą tektoniką umożliwia różnorodność funkcjonalną. Na terenie rozplanowano obiekty rekreacyjne i sportowe, pozostawiając nienaruszoną zieloną murawę. Całość założenia spina drewniana struktura unosząca się nad ziemią (zainspirowana domkami oś. „Przyjaźń”), która spełniać będzie dwojaką funkcję: zadaszenia dla aktywności sportowych, i jednocześnie platformy widokowej.