Stacja Muzeum w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe PKP S.A.

Stacja Muzeum w Warszawie

2016-07-21 15:43

Pracownia Forum Architekci zajęła pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Stacji Muzeum powołanej w miejsce zlikwidowanego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

Siedziba Stacji Muzeum powstanie na warszawskich Odolanach, w południowo-zachodniej części dzielnicy Wola. Jeszcze do niedawna te stosunkowo nieodległe od centrum miasta tereny zdominowane były przez torowiska i obiekty techniczne należące do PKP.

Nowa lokalizacja Stacji Muzeum pozwoli nie tylko na stworzenie nowoczesnej placówki kulturalnej, ale także przyczyni się do ożywienia niezagospodarowanej dotychczas części Warszawy. Udostępniamy grunty, które mają bardzo duży potencjał – mówi Mirosław Pawłowski, Prezes Zarządu PKP S.A.

I nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Stacji Muzeum otrzymała wrocławska pracownia Forum Architekci. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zwycięskiej koncepcji jest budynek-gablota, który stanowić będzie bramę wejściową na teren kampusu oraz miejsce ekspozycji historycznego taboru. Będąc szyldem, witryną i ikoną kampusu, gablota odwołuje się jednocześnie do dziecięcego marzenia – pudełka z kolejką H0. – piszą autorzy koncepcji. Po wejściu do środka odwiedzającym ukażą się surowe, betonowe wnętrza z masywnymi kasetonowymi stropami oraz rzeźbiarsko kształtowanymi słupami nośnymi w sekcjach ekspozycyjnych.

Od strony południowej do Muzeum przylega Hala Taboru. Ekspozycję zaaranżowano tu na 16 torach oraz na wewnętrznej obrotnicy o średnicy 20m. Przez Halę przebiega stalowa kratownicowa kładka, która zapewni możliwość obejrzenia eksponatów z góry. Z kolei w poziomie parteru przewidziano strefy ekspozycji infrastruktury torowej oraz typów silników. Na wybranych torach zaproponowano kanały przeznaczone do oglądania parowozów od spodu oraz perony między torami.

Na zasadzie kontrastu do budynku-gabloty, elewacje Hali Taboru zaprojektowano jako półtransparentne. W dachu umieszczono rzędy półprzezroczystych świetlików, które powtarzają rytm torów najazdowych do hali. Ściany boczne zostaną podzielone na składane sekcje o wysokości 7,5m, umożliwiają otwarcie ekspozycji w sezonie letnim. Od strony południowej zamknięcie hali stanowić będzie fasada kinestetyczna z wielkoskalowym napisem „MUZEUM KOLEI”.

Uzupełnieniem ekspozycji w przestrzeni muzealnej będzie program zewnętrznych atrakcji torowych: przejazdów wiankiem, parad parowozów i imprez plenerowych oraz ogólnodostępne, zielone tereny rekreacyjne.

II nagrodę w konkursie przyznano pracowni Studio Archico, a trzecią pracowni JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski Massé S.C. Wyróżnienie I stopnia otrzymał zespół w składzie Tomasz Burno, Piotr Dynowski, Tomasz Birezowski, Jan Chwedczuk, Urszula Dynowska, wyróżnienie II stopnia przyznano Pracowni architektury i urbanistyki FBT, natomiast wyróżnienie III stopnia otrzymało biuro Stelmach i Partnerzy.