Architektura MuratorProjektyStara-Nowa Gazownia

Stara-Nowa Gazownia

Członkowie Stowarzyszenia Czasu Kultury wygrali konkurs na zagospodarowanie obiektu.

Stara Gazownia to niszczejący zespół historycznych budynków położonych w sąsiedztwie Starego Rynku nad brzegiem Warty. W drodze konkursu wyłoniono grupę skupioną wokół Stowarzyszenia Czasu Kultury, która przygotowała koncepcję zagospodarowania postindustrialnego obiektu.
Opracowano nową strategię dla miasta, które ma szansę stać się centrum kulturalnym z teatrem, galeriami, mediatką. Polski Teatr Tańca rozpoczął już starania o przekazanie jednego z obiektów Gazowni na swoją siedzibę. Plan zakłada regenerację i racjonalizację usług w zakresie szeroko rozumianej kultury. Zwycięzcy konkursu czerpali z doświadczeń innych europejskich miast (hiszpańskie Bilbao), w których projekty dotyczące odnowy zostały z powodzeniem przeprowadzone. Do końca roku miasto wyłoni zespół, który zajmie się realizacją projektu. W planach jest wykupienie od firmy wodociągowej Aquanet zabytkowej przepompowni. Stara-Nowa Gazownia sąsiaduje z nowoczesnymi budynkami, na które zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs.

fotka z /zdjecia/gazownia_01_art(2).jpg
Plac Wiosny Ludów w Poznaniu: wyniki konkursu Władze Poznania zwróciły się do studentów architektury w całym kraju z propozycją zaprojektowania nowej zabudowy i aranżacji placu Wiosny Ludów. Wyniki rozstrzygniętego niedawno konkursu posłużą miastu do dalszych prac planistycznych.
Nowa wieża widokowa w Poznaniu Udostępniony niedawno taras widokowy na odtworzonym Zamku Przemysła nie cieszy się dużą popularnością poznaniaków. Postanowili wznieść zupełnie nową wieżę. Jej projekt opracowało biuro Toya Design.
Architektura Poznania. Szkoła muzyczna projektu Piotr Płaskowicki & Partnerzy Nowa siedziba Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu powstanie według projektu pracowni architektonicznej Piotr Płaskowicki & Partnerzy. Jednorodna bryła budynku nawiązuje do kahonu – drewnianego instrumentu perkusyjnego
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Rozbudowa i modernizacja W sierpniowym numerze miesięcznika "Architektura-murator": rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu według projektu pracowni JEMS Architekci. O Bibliotece Raczyńskich piszą: Marek Moskal, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Wojciech Spaleniak, Antoni Domicz, Krzysztof Mycielski, Tomasz Żylski
Showroom i hala produkcyjna firmy ZAJC kuchnie Nowa inwestycja w Poznaniu: showroom producenta mebli kuchennych  
Okrąglak w Poznaniu. Przebudowa i rewitalizacja poznańskich budynków Marka Leykama i Stanisława Zalewskiego Awangardowy budynek Okrąglaka wzniesiony w 1954 roku w Poznaniu według projektu Marka Leykama i Stanisława Zalewskiego doczekał się przebudowy i rewitalizacji. Efekty przebudowy Okrąglaka i Kwadraciaka zaprezentowane zostały w marcowym numerze miesięcznika "Architektura-murator"