Stocznia Cesarska: pozwolenie na budowę 400 mieszkań. Projekt: Roark Studio

2024-11-12 19:04

Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o. otrzymała pozwolenie na budowę dla pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych na terenie dawnej stoczni w Gdńsku. Budowa rozpocznie się w 2025 roku. To pierwsza zabudowa mieszkaniowa w najbardziej historycznej części terenów postoczniowych. Za projekt odpowiada pracownia Roark Studio

Spis treści

  1. Stocznia Cesarska: powstaną obiekty mieszkaniowe
  2. Zabudowa w sąsiedztwie budynku Dyrekcji
  3. Co powstanie w Stoczni Cesarskiej?
  4. Za projekt odpowiedzialna jest trójmiejska pracownia Roark Studio
  5. Panorama stoczni jako inspiracja
  6. Prace przy budynku Dyrekcji już się toczą
Rozmowy Muratora: Lidia Klarkowska, Stalprodukt - Zamość
Materiał sponsorowany

Stocznia Cesarska: powstaną obiekty mieszkaniowe

Budowa pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych rozpocznie się w 2025 roku. Po dwóch projektach rewitalizacji zabytkowych budynków, Stocznia Cesarska otwiera nowy rozdział. 12 listopada 2024 spółka Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o start kolejnej inwestycji. Chodzi o zabudowę mieszkaniowo-usługową. Zaprezentowany projekt ma łączyć industrialne dziedzictwo z nowoczesnością.

- To historyczny moment dla terenów o wyjątkowym dziedzictwie historycznym, które od wielu lat czekały na nowe życie. Dziś zaczyna się nowy rozdział ich rewitalizacji! - mówi Jadwiga Kosińska, Dyrektor Projektu.

Zabudowa w sąsiedztwie budynku Dyrekcji

Nowa zabudowa zlokalizowana będzie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Dyrekcji, domykając tym samym pierwszy kwartał na terenie Stoczni Cesarskiej.

Układ urbanistyczny nowoprojektowanej zabudowy obejmuje obszar pomiędzy ulicą Narzędziowców od północy, ulicą Popiełuszki od południa, budynkiem Dyrekcji od zachodu i budynkiem Formierni od wschodu. Układ przestrzenny nowoprojektowanej zabudowy spełnia wytyczne urbanistyczne Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i ochrony konserwatorskiej.

- Z niezależnych od nas przyczyn uzyskiwanie decyzji dla nowej zabudowy trwało o wiele dłużej niż zakładaliśmy - mówi CEO firmy Alides, Rikkert Leeman.

Czytaj też:

Dom z czapką, projektu IFAgroup jest w Gdańsku

Co powstanie w Stoczni Cesarskiej?

W ramach planowanej zabudowy na terenie Stoczni Cesarskiej powstanie łącznie 5 nowych budynków, a zabytkowy budynek dawnej Formierni zostanie poddany rewitalizacji.

Budynek dawnej Formierni po odrestaurowaniu będzie loftowym budynkiem z unikalnym historycznym kontekstem.

W 2025 roku do sprzedaży wprowadzonych zostanie łącznie 388 mieszkań i 34 lokale usługowe, z czego 19 lokali związanych będzie z usługami noclegowymi.

Na parterach dwóch budynków zaprojektowano lokale usługowe, część z nich z możliwością prowadzenia gastronomii. Jeden lokal usługowy zaprojektowano również w adaptowanym budynku dawnej Formierni od strony ul. Narzędziowców.

Nowe budynki będą miały od 4 do 6 kondygnacji, respektując tym samym skalę centralnej części terenu. Średni metraż mieszkań został tak zaprojektowany, aby sprzyjał nabywaniu mieszkań na cele prywatne, a nie inwestycyjne. Główny wjazd na teren inwestycji zaprojektowano z ulicy Popiełuszki, który poprowadzi do parkingu podziemnego o pojemności łącznie 412 miejsc postojowych, w tym 19 dla osób niepełnosprawnych.

Za projekt odpowiedzialna jest trójmiejska pracownia Roark Studio

Oto co architekci z Roark Studio mówią o projekcie.

Projektowanie na terenie Stoczni było wymagającym zadaniem. Byliśmy zaangażowani w rewitalizację dwóch historycznych obiektów w tym obszarze, jednak wprowadzenie nowej zabudowy w poprzemysłową tkankę jest wyzwaniem - mówi Jakub Bladowski, właściciel Roark Studio. I dodaje: Zależało nam, aby projektowane budynki stanowiły tło dla zabytków, a jednocześnie były dla nich uzupełnieniem, dzięki czemu zachowany zostanie wyjątkowy klimat stoczni. Układ urbanistyczny nowego założenia jest ściśle związany z usytuowaniem nieistniejących już na tym terenie hal, zaś wyraz architektoniczny stanowi współczesne nawiązanie do ich skali i charakteru. 

Panorama stoczni jako inspiracja

Ideą projektową i inspiracją dla zróżnicowania kompozycji najwyższych kondygnacji jest panorama stoczni i stalowe dźwigi górujące nad ceglaną zabudową - opisują architekci.

Aby podkreślić maksymalną wysokość pierwotnej, nieistniejącej już zabudowy, nowoprojektowane bryły zaprojektowano jako ceglane do wysokości wcześniej istniejących hal, które kiedyś stały w ich miejscu, a powyżej ich wysokości zmieniono ich wyraz architektoniczny na stalowy, nawiązujący do dźwigów.

Charakter przestrzeni zewnętrznych ma na celu podkreślenie unikatowej lokalizacji w poprzemysłowej tkance za pomocą wyeksponowania reliktów (w formie zabytkowych kratownic czy torów) oraz wprowadzenia materiałów takich jak trylinka, blacha, czy ryflowany beton.

- Zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców jest ogromne - mówi Agnieszka Braun, Leasing Manager w Stoczni Cesarskiej Development. I dodaje, że od chwili ogłoszenia wizji zamierzeń realizacji projektu Stoczni Cesarskiej w 2018 roku otrzymują pytania o mieszkania na terenie Stoczni Cesarskiej.

Prace przy budynku Dyrekcji już się toczą

W październiku 2024 r. Spółka rozpoczęła działania związane z pracami porządkowymi na terenie zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Dyrekcji. Obejmują one m.in. demontaż nawierzchni i elementów betonowych będących w kolizji z uzbrojeniem podziemnym, przeznaczonym do likwidacji oraz z nową siecią wodociągową i kanalizacyjną.

W następnym etapie czasowo zdemontowana zostanie przęsło dawnej estakady (magistrali sieci), które jest w kolizji z pracami infrastrukturalnymi. Przęsło, po pieczołowitych pracach rewitalizacyjnych wróci na późniejszym etapie realizacji prac. W ramach działań przygotowawczych terenu rozebrany zostanie budynek po centrum crossfit oraz dokończona zostanie rozbiórka budynku zlokalizowanego tuż obok budynku Dyrekcji. Wykonywane prace posiadają wszystkie stosowne zgody, w tym m.in. konserwatorskie i potrwają do 3. kwartału 2025 roku. Sprzedaż mieszkań rozpocznie się w połowie 2025 roku

Architektura Murator Google News
Autor:
Architektura-murator. Podcast 30/30
Szymon Wojciechowski - Architektura jako biznes