Konkurs architektoniczny na projekt nowej szkoły podstawowej na Białołęce władze dzielnicy ogłosiły na początku 2020 roku. Budynek przewidziano na ponad trzyhektarowej działce przy ul. Świderskiej 93, w bezpośrednim sąsiedztwie wałów wiślanych. Pierwsze miejsce zajęła koncepcja biura Bujnowski Architekci. Autorzy zaproponowali wykończony szarą cegłą dwukondygnacyjny obiekt rozdzielony zielonymi dziedzińcami, który – jak uzasadniali sędziowie – nawiązuje właściwe relacje z otoczeniem i jest otwarty na przyszłe jego zmiany.
Czytaj też: Nowa pływalnia na Białołęce. Poznaliśmy wyniki konkursu |18 listopada władze dzielnicy podpisały umowę na budowę szkoły. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm Wodpol z Żywca (lider), PBO Śląsk z Sosnowca i Conexio z Katowic. Jej wartość to ponad 91 mln zł. Od wielu lat na Białołęce najważniejszym zadaniem inwestycyjnym jest budowa nowych szkół, przedszkoli i żłobków. To właśnie tu wciąż najszybciej przybywa najmłodszych mieszkańców Warszawy i nic nie wskazuje na to, by w kolejnych latach miało się to zmienić – mówiła podczas spotkania Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
Budynek przewidziano dla 900 uczniów. Znajdą się w nim 32 klasy I-VIII i cztery „zerówki”, w tym oddział integracyjny. W ramach inwestycji powstanie też zespół boisk, plac zabaw, parking i tereny zieleni. Wykonawca zbuduje też zjazdy i przebuduje skrzyżowanie Świderskiej i Ćmielowskiej, które zapewnią obsługę komunikacyjną szkoły. Szkoła zostanie podzielona na bloki funkcjonalne, co mimo gabarytów budynku pozwoli utrzymać jej kameralny charakter. Sercem placówki i głównym miejscem spotkań będzie wewnętrzna agora – tłumaczyła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. Wspomniana agora otoczona zostanie otwartymi schodami i balkonami. Dodatkowo projektanci w tym samym miejscu rozplanowali funkcje wspólne jak biblioteka, jadalnia, szatnie, świetlice, pomieszczenia administracyjne.
Już na etapie ogłaszania konkursu zaznaczono, że prace muszą uwzględniać ochronę zieleni, w tym lasu łęgowego w zachodniej części działki. Projekt biura Bujnowski Architekci zakłada wkomponowanie budynku między porastające działkę drzewa. Na inwestycję zostanie przeznaczona tylko część działki, od strony skrzyżowania ulicy Świderskiej z Ćmielowską. Na zielonej polanie w sąsiedztwie lasu łęgowego przewidziano utworzenie „zielonej klasy”, która umożliwia przeprowadzenie lekcji na świeżym powietrzu. Do jej urządzenia zostaną wykorzystane drewniane ławy i tablice edukacyjne. Jednocześnie m.st. Warszawa planuje przeznaczyć własne, sąsiednie działki na zieleń urządzoną. Wpisuje się to w koncepcję utworzenia w tym miejscu terenu o charakterze naturalnego parku, który w przyszłości mógłby powstać wokół szkoły.Szkoła przy Świderskiej powinna być gotowa w połowie lipca 2024 roku. Wówczas zaplanowano również wyposażenie placówki w sprzęt i meble, aby pierwsi uczniowie mogli z niej skorzystać wraz z początkiem roku szkolnego 2024/2025. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!