Szkoła z efektem WOW. Rozbudowa zabytkowej podstawówki w Łodzi

i

Autor: Archiwum Architektury Rozbudowa siedziby Zespołu Szkół Społecznych STO w Łodzi, proj. MAKAA

Szkoła z efektem WOW. Rozbudowa zabytkowej podstawówki w Łodzi

2022-09-01 19:43

Na zlecenie Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Łodzi biuro MAKAA opracowało projekt rozbudowy podstawówki przy ul. Czerwonej. Historyczny obiekt z początku XX wieku architekci proponują powiększyć o nowoczesne skrzydło, w którym znajdzie się między innymi sala gimnastyczna, stołówka i biblioteka.

Nazwa obiektuRozbudowa siedziby Zespołu Szkół Społecznych STO
Adres obiektuŁódź, ul. Czerwona 8
AutorzyMAKAA
Zespół projektowyKatarzyna Waloryszak, Marcin Waloryszak, Rafał Zakrzewski, Sylwia Witczak, Natalia Pazdan
InwestorSpołeczne Towarzystwo Oświatowe w Łodzi
Powierzchnia użytkowa2500.0 m²
Projekt2022

Zabudowania przy ul. Czerwonej w Łodzi wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku na potrzeby przyzakładowej szkoły fabryki Geyera. Przed I wojną światową była to jedna z największych tego typu placówek w mieście. Dziś jeden z historycznych obiektów zajmuje Zespół Szkół Społecznych STO, który pomału nie mieści się już w starych murach. Brakuje zwłaszcza funkcjonalnych przestrzeni wspólnych, sali gimnastycznej, stołówki i biblioteki. Na zlecenie Społecznego Towarzystwa Oświatowego biuro MAKAA opracowało projekt rozbudowy gmachu. Nowy obiekt nazwali WOW WORLD.

Zachwyt nad światem i pasja do odkrywania jego niezwykłości są naturalnymi cechami człowieka. Wiemy to dzięki naszym dzieciom!  To one były inspiracją do powstania tego i wielu innych projektów. To dzięki nim możemy obserwować radość, z jaką poznają świat, a także swobodę, z jaką aranżują swoją przestrzeń – mówi Katarzyna Waloryszak, współprowadząca pracownię MAKAA.

Tak jak sztywne podręczniki uczące uproszczonych frazesów powinny zmieniać się w kierunku ćwiczeń samodzielnego stawiania pytań i szukania na nie odpowiedz, tak przestrzenie, w których dzieci się uczą powinny być papierkiem lakmusowym tej wrażliwości i otwartości. Odpowiedzią na takie wyzwania jest architektura, która dopasowuje się do  dynamicznie zmieniającej się kultury i świata. Rezygnująca z dekoracyjnych fasad na rzecz  struktury budynku wynikającej z naszych przyzwyczajeń, pasji radości i szacunku dla wolności i kreatywności kolejnych pokoleń – dodaje Marcin Waloryszak.

Szkoła z efektem WOW. Rozbudowa zabytkowej podstawówki w Łodzi

i

Autor: Archiwum Architektury Rozbudowa siedziby Zespołu Szkół Społecznych STO w Łodzi, proj. MAKAA

Architekci zaproponowali lekki, trzykondygnacyjny pawilon z przeszklonym łącznikiem między nowym skrzydłem a historycznym budynkiem. Najważniejsze części jadalni, sali gimnastycznej oraz holu przewidzieli pod ziemią, rozplanowując je wokół atrium otwartego z jednej strony na teatralne schody. Rozrzeźbiony ogród wraz z atrium  tworzy przestrzeń wspólną zintegrowaną z budynkiem. W letnie miesiące, dzięki otwieranym, przeszklonym ścianom sali gimnastycznej i stołówki, przestrzeń szkoły powiększa się na zewnątrz, odpowiadając na zapotrzebowanie zarówno codziennych aktywności, jak i cyklicznych imprez szkolnych – tłumaczą projektanci.Forma obiektu wraz z charakterystycznym, owalnym zadaszeniem strefy wejściowej nawiązuje do architektury pawilonów i miejskich altan ogrodowych, jakie spotkać można w przestrzeniach rekreacyjnych Łodzi. Autorom zależało bowiem na wytworzeniu nieformalnej atmosfery. Miejsca, które – jak wyjaśniają – dzieci same będą zagospodarowywać. Ta idea tworzenia przestrzeni wspólnej stała się bazą dla naszego projektu – podkreślają. Na razie nie wiadomo, kiedy inwestycja mogłaby się rozpocząć. Społeczne Towarzystwo Oświatowe szukać będzie środków na realizację.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ