Architektura MuratorProjektySzkoła z efektem WOW. Rozbudowa zabytkowej podstawówki w Łodzi

Szkoła z efektem WOW. Rozbudowa zabytkowej podstawówki w Łodzi

Na zlecenie Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Łodzi biuro MAKAA opracowało projekt rozbudowy podstawówki przy ul. Czerwonej. Historyczny obiekt z początku XX wieku architekci proponują powiększyć o nowoczesne skrzydło, w którym znajdzie się między innymi sala gimnastyczna, stołówka i biblioteka.

Szkoła z efektem WOW. Rozbudowa zabytkowej podstawówki w Łodzi
Rozbudowa siedziby Zespołu Szkół Społecznych STO w Łodzi, proj. MAKAA
Rozbudowa siedziby Zespołu Szkół Społecznych STO Łódź, ul. Czerwona 8
AutorzyMAKAA
Zespół projektowyKatarzyna Waloryszak, Marcin Waloryszak, Rafał Zakrzewski, Sylwia Witczak, Natalia Pazdan
InwestorSpołeczne Towarzystwo Oświatowe w Łodzi
Powierzchnia użytkowa2500.0 m²
Projekt2022

Zabudowania przy ul. Czerwonej w Łodzi wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku na potrzeby przyzakładowej szkoły fabryki Geyera. Przed I wojną światową była to jedna z największych tego typu placówek w mieście. Dziś jeden z historycznych obiektów zajmuje Zespół Szkół Społecznych STO, który pomału nie mieści się już w starych murach. Brakuje zwłaszcza funkcjonalnych przestrzeni wspólnych, sali gimnastycznej, stołówki i biblioteki. Na zlecenie Społecznego Towarzystwa Oświatowego biuro MAKAA opracowało projekt rozbudowy gmachu. Nowy obiekt nazwali WOW WORLD.

Zachwyt nad światem i pasja do odkrywania jego niezwykłości są naturalnymi cechami człowieka. Wiemy to dzięki naszym dzieciom!  To one były inspiracją do powstania tego i wielu innych projektów. To dzięki nim możemy obserwować radość, z jaką poznają świat, a także swobodę, z jaką aranżują swoją przestrzeń – mówi Katarzyna Waloryszak, współprowadząca pracownię MAKAA.

Tak jak sztywne podręczniki uczące uproszczonych frazesów powinny zmieniać się w kierunku ćwiczeń samodzielnego stawiania pytań i szukania na nie odpowiedz, tak przestrzenie, w których dzieci się uczą powinny być papierkiem lakmusowym tej wrażliwości i otwartości. Odpowiedzią na takie wyzwania jest architektura, która dopasowuje się do  dynamicznie zmieniającej się kultury i świata. Rezygnująca z dekoracyjnych fasad na rzecz  struktury budynku wynikającej z naszych przyzwyczajeń, pasji radości i szacunku dla wolności i kreatywności kolejnych pokoleń – dodaje Marcin Waloryszak.

Szkoła z efektem WOW. Rozbudowa zabytkowej podstawówki w Łodzi
Rozbudowa siedziby Zespołu Szkół Społecznych STO w Łodzi, proj. MAKAA

Architekci zaproponowali lekki, trzykondygnacyjny pawilon z przeszklonym łącznikiem między nowym skrzydłem a historycznym budynkiem. Najważniejsze części jadalni, sali gimnastycznej oraz holu przewidzieli pod ziemią, rozplanowując je wokół atrium otwartego z jednej strony na teatralne schody. Rozrzeźbiony ogród wraz z atrium  tworzy przestrzeń wspólną zintegrowaną z budynkiem. W letnie miesiące, dzięki otwieranym, przeszklonym ścianom sali gimnastycznej i stołówki, przestrzeń szkoły powiększa się na zewnątrz, odpowiadając na zapotrzebowanie zarówno codziennych aktywności, jak i cyklicznych imprez szkolnych – tłumaczą projektanci.

Forma obiektu wraz z charakterystycznym, owalnym zadaszeniem strefy wejściowej nawiązuje do architektury pawilonów i miejskich altan ogrodowych, jakie spotkać można w przestrzeniach rekreacyjnych Łodzi. Autorom zależało bowiem na wytworzeniu nieformalnej atmosfery. Miejsca, które – jak wyjaśniają – dzieci same będą zagospodarowywać. Ta idea tworzenia przestrzeni wspólnej stała się bazą dla naszego projektu – podkreślają. Na razie nie wiadomo, kiedy inwestycja mogłaby się rozpocząć. Społeczne Towarzystwo Oświatowe szukać będzie środków na realizację.

Tagi:
Autor: Piotr Prus
Szkoła przy Świderskiej w Warszawie już w 2024 roku! Rusza budowa nowej podstawówki na Białołęce Już w 2024 roku zachodnia część Białołęki zyska nową szkołę podstawową. Władze Warszawy podpisały właśnie umowę na budowę placówki według konkursowego projektu biura Bujnowski Architekci z 2020 roku.
Nowa szkoła podstawowa w Ząbkach Idea dziedzińca pozwoliła dokonać wyraźnego podziału funkcjonalnego obiektu oraz zapewniła wewnętrzną, odizolowaną od zgiełku ulic przestrzeń. O nowej realizacji biura MAMGUSTA Architekci pisze Dorota Sibińska.
Szkoła / Baranów Obiekt przyczynia się do kształtowania poczucia ładu przestrzennego, budowania tożsamości miejsca, postaw proekologicznych i społecznych. O nowej realizacji New Architekci pisze Magdalena Wąsowicz.
Z archiwum „Architektury”: system szkół dla Ursynowa Północnego Przypominamy publikację z numeru 1/1980 poświęconą dziś nieco zapomnianym, a w latach 70. XX wieku wręcz innowacyjnym, jak na polskie warunki, projektom szkół autorstwa zespołów Jana Mrozińskiego, Piotra Matuszewskiego oraz Aleksandra Kałasy, zrealizowane na terenie warszawskiego Ursynowa Północnego. O komentarz poprosiliśmy architekta i urbanistę Jerzego Grochulskiego.
Szkoła Podstawowa nr 174 w Warszawie Zaproponowana przez architektów z xystudio forma nie kojarzy się z instytucją hierarchiczną, lecz jest materializacją zasad otwartości i dostępności – pisze Magdalena Pios.
Nauka i zabawa. O szkole przy Zaruby w Warszawie: Sonia Prószyńska Elementy konstrukcyjne i instalacyjne budynku szkolnego pozostawiono na widoku, także we wnętrzach. Ich wyeksponowanie ma intrygować, skłaniać do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi – o najnowszej realizacji pracowni Macieja Siudy, zespole szkolno-przedszkolnym na warszawskim Ursynowie, pisze Sonia Prószyńska.